وزارت مخابرات:  سیستم ریال تایم به زودی نصب می‌شود

وزارت مخابرات و تکنالوجی معلوماتی می‌گوید که تمامی تجهیزات سیستم ریال تایم برای جمع‌آوری شفاف خدمات ده درصدی محصول خدمات مخابراتی آماده بهره‌برداری است.
فهیم هاشمی سرپرست وزارت مخابرات که روز سه‌شنبه (23 میزان) در نشست مجلس سنا صحبت می‌کرد، گفت که تمامی تجهیزات تخنیکی سیستم ریال تایم به کابل رسیده و بخش نرم افزاری آن نیز در حال آماده سازی است.
آقای هاشمی با اشاره به این‌که این سیستم بزودی نصب خواهد شد، افزود تا دو هفته دیگر شرکت مخابراتی سلام به آن وصل خواهد شد و بعد از آن شرکت‌های خصوصی دیگر در آن نصب می‌شود.
قرار بود سیستم ریال تایم برای جمع‌آوری ده محصولات خدمات مخابراتی پس از تصویب قانون محصولات خدمات مخابراتی در مدت شش ماه نصب شود؛ اما به دلیل عدم قناعت شرکت‌های مخابراتی نصب این سیستم تاهنوز به تعویق افتاده است.
قانون محصولات خدمات مخابراتی حدود دو نیم سال پیش به منظور افزایش درآمد دولت تصویب و توشیح شد؛ اما انتقادهای زیادی مبنی بر عدم شفافیت در جمع‌آوری این محصولات وجود داشت و گفته می‌شد سالانه میلیاردها افغانی از این بابت به جیب شخصی افراد و اشخاص می‌رود.
اما؛ سرپرست وزارت مخابرات در نشست امروز مجلس سنا تاکید کرد که دولت به ویژه وزارت مخابرات هم اکنون نیز از جمع‌آوری محصولات خدمات مخابراتی نظارت جدی دارد و این درآمد مستقیماً به حساب 600100 دولت در وزارت مالیه واریز می‌شود.
آقای هاشمی در مورد هزینه بلند خدمات مخابراتی و انترنت نیز گفت که نرخ مکالمات تلفنی و ارائه خدمات انترنتی در سطح کشور بلند است؛ اما هم اکنون به دلیل عدم رقابت میان شرکت‌های مخابراتی و مصارف بلند این شرکت‌ها در ارائه خدمات، قیمت خدمات نیز بیشتر از این پایین نخواهد آمد.
او، گفت که حکومت هم اکنون روی ظرفیت شرکت سلام کار می‌کند تا این شرکت خدمات باکیفیت و ارزان‌تر را به مردم ارائه کند.‌
سرپرست وزارت مخابرات و تکنولوجی معلوماتی، در مورد قطع شبکه‌های مخابراتی در هنگام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و ادامه این روند در برخی نقاط کشور گفت که گروه طالبان شرکت‌های مخابراتی تهدید کرده بودند که در روزهای انتخاباتی آنتن‌های شان را در سراسر کشور قطع کنند، اما وزارت مخابرات به دستور مستقیم رییس جمهور بر شرکت‌ها فشار وارد کردند که خدمات شان را قطع نکنند.
آقای هاشمی همچنان گفت که حکومت به شرکت‌های مخابراتی وعده داده بود در صورت تخریب پایه‌های آنتن، غرامت پرداخت کند؛ به همین لحاظ 49 پایه آنتن مخابراتی در نتیجه حملات طالبان در برخی مناطق کشور قطع شد که دولت طبق وعده جبران خسارت خواهد کرد.
او، تصریح کرد که استراتیژی تامین امنیت شرکت‌های مخابراتی زیر کار است و عنقریب به تصویب خواهد رسید؛ اما تطبیق این استراتیژی بدون همکاری نماینده‌گان شورای ملی و مردم افغانستان امکان پذیر نیست.
در همین حال، سناتوران می‌گفتند با وجودی که مردم افغانستان همه روزه در مقابل طالبان قربانی می‌دهند؛ قطع شبکه‌های مخابراتی به دستور این گروه در واقع همسویی این شرکت‌ها با گروه طالبان است در حالی که آنان زیر سایه دولت فعالیت می‌کنند.

افزایش جریمه‌های تخلف شرکت‌های مخابراتی:

از سویی‌هم،  سید بلال هاشمی معاون اداره اترا که در نشست روز سه‌شنبه مجلس سنا صحبت می‌کرد، در مورد تخلفات شرکت‌های مخابراتی گفت که این اداره مقررات جدیدی را وضع کرده که جریمه‌های تخلف و تخطی شرکت چند برابر شده است.
آقای هاشمی هرچند میزان دقیق وضع این جریمه‌های سنگین را نگفت؛ اما تاکید کرد که این مساله سبب بهبود کیفیت خدمات مخابراتی در کشور می‌شود.
به گفته او، بررسی‌های که اداره اترا از چندی به این سو انجام داده، در برخی موارد کیفیت خدمات نسبت به تعهدات انجام شده به شدت پایین بوده و شرکت‌های خاطی مجموعاً حدود 240 میلیون افغانی جریمه شده اند.
او، تاکید کرد که در طرح جدید نظارتی، جریمه تخلفات و تخطی‌های شرکت‌های مخابراتی به شدت افزایش یافته و کیفیت خدمات در روزهای آینده بهبود می‌یابد.
هاشمی همچنان استفاده از فایبر نوری را نیز برای ارایه خدمات انترنتی ارزان خواند و گفت که هم اکنون تنها شرکت دولتی سلام برای ارایه خدمات انترنت از فایبر نوری استفاده می‌کند و تلاش می‌شود، تا سایر شرکت‌ها نیز از فایبر نوری استفاده کنند.
آقای هاشمی همچنان در مورد توزیع سیم کارت‌های غیر مجاز و راجستر ناشده در سطح شهر صحبت کرد و گفت که عرضه سیم کارت‌های بدون راجستر به بازار به هیچ وجه قابل قبول نیست و اداره اترا تا هنوز شش شرکت توزیع سیم کارت و 2 شرکت مخابراتی را حدود 100 میلیون افغانی جریمه کرده است.
به گفته او، این شرکت‌ها بر علاوه جریمه نقدی به دادستانی‌کل کشور نیز معرفی شده‌اند.

او تاکید کرد که بررسی سیم کارت‌های فعال ثبت ناشده نیز با موجودیت شناسنامه‌های ورقی کار سختی است؛ ولی این مساله با توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی مطمئین تر و امن تر خواهد شد.

گفته می‌شود عرضه سیم‌کارتهای ثبت ناشده در بازار مشکلات زیاد امنیتی را به بار آورده است و با وجود تاکید بر جمع‌آوری این سیم کارت؛  نه تنها که از این کار جلوگیری نشده بلکه عرضه سیم کارت‌های ثبت نشده در بازار افزایش نیز یافته است.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید