هند دو فروند چرخ‌بال جنگی به ارتش افغانستان کمک کرد

وزارت دفاع کشور گفته است که دولت هند، دو فروند چرخ‌بال جنگی “ام آی 35” را به نیروهای هوایی ارتش افغانستان تحویل داده است.
این دو چرخ‌بال «Mi 35» از کشور بلاروس توسط دولت هند خریداری شده و روز سه‌شنبه (23 میزان) رسما به ارتش افغانستان تحویل داده شد.
در مراسمی که به این مناسب در میدان هوایی نظامی کابل، با حضور سرپرست وزارت دفاع ملی، سفیران هند و بلاروس و تورنجنرال عبدال‌فهیم رامین پیلوت فرمانده قول اردوی هوایی برگزار شد، “وینی کمار” سفیر هند در کابل این چرخ‌بال‌ها را به گونه رسمی به اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی سپرد.
هند پیش از این، در ماه ثور سال روان خورشیدی دو فروند چرخ‌بال « Mi-35» دیگر را نیز از بلاروس خریدار کرده و به افغانستان کمک کرده بود که در مجموع این چهارچرخ‌بال به ارزش 20 میلیون دالر خریداری شده‌اند.
اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی از کمک و همکاری‌های کشورهای هند و پلاروس سپاس‌گزاری کرده و تاکید کرد که نیروهای هوایی افغانستان روز به روز قوی‌تر و مسلکی‌تر شده و کارایی شان در جنگ با تروریست‌ها بسیار بلند رفته است.
سرپرست وزارت دفاع ملی گفت که نیروهای دفاعی افغانستان، از این جنگنده‌ها در مبارزه با تروریست‌ها و حفظ جان و مال مردم به گونه موثر کار خواهند گرفت.
گفتنی است که نزدیک به چهار سال پیش، وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) اعلام کرد که برای جایگزینی بالگردهای روسی در افغانستان؛ برنامه جدیدی را روی دست گرفته است. پس از آن پنتاگون 12 فروند بال‌گرد پیش‌رفته ” بلک هاک” را در اختیار ارتش افغانستان قرار داد.
قرار است که در چند سال آینده حدود 160 فروند از این بال‌گردها در اختیار قوای هوایی افغانستان قرار بگیرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید