پنس: امريکا و ترکيه بر سر آتش‌بس در شمال سوريه به توافق رسيدند

مایک پنس، معاون رییس جمهوری امریکا که به ترکیه سفر کرده و پس از دیدار با رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری این کشور، اعلام کرده که دو طرف بر سر آتش‌بس در شمال شرق سوریه به توافق رسیدند.

آقای پنس در نشست خبری در محل سفارت امریکا در انقره گفته که عملیات نظامی ترکیه به مدت ۱۲۰ ساعت [معادل پنج روز] متوقف می‌شود، تا شبه‌نظامیان کرد از «خط تعیین‌شده» یعنی ۳۲ کیلومتری مرز عقب‌نشینی کنند و پس از آن، عملیات پایان خواهد یافت.

با این حال دقایقی پس از انتشار گفته‌های مایک پنس، وزیر خارجه ترکیه گفته است: «این آتش‌بس نیست، بلکه فقط توقف موقت عملیات است.»

مولود چاووش‌اوغلو در نشست خبری در استانبول گفته است: «ما عملیات را تعلیق می‌کنیم … ما فقط می‌توانیم حملات را تا زمانی که تمامی عناصر تروریستی از این منطقه عقب‌نشینی کنند متوقف کنیم.»

ترکیه شبه‌نظامیان کرد موسوم به «یگان‌های مدافع خلق» را «سازمان تروریستی» می‌خواند و «منطقه امن» خود را عمق ۳۰ تا ۳۵ کیلومتری در خاک سوریه تعریف کرده است.

همزمان با نشست خبری مایک پنس در انقره، دونالد ترمپ، رییس جمهوری امریکا، توافق با ترکیه را به معنای «نجات جان میلیون‌ها» نفر دانست و در پیام توییتری از رجب طیب اردوغان و همچنین از مایک پنس و مایک پومپئو تشکر کرد.

آقای ترمپ در روزهای اخیر به‌خاطر تصمیمش درباره خروج نظامیان امریکایی از شمال سوریه هدف انتقادات شدیدی از اعضای هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات امریکا بوده است که اعتقاد دارند وی با این اقدام پشت کردها را خالی کرده است. کردها متحد کلیدی امریکا در نبرد علیه گروه موسوم به حکومت اسلامی یا داعش بودند.

دونالد ترمپ، اما از سویی به رجب طیب اردوغان نسبت به عملیات نظامی در شمال سوریه هشدار داده و در نامه‌یی از او، خواسته بود، تا برای دست‌یابی به یک «توافق خوب» همکاری کند.

با این حال پیش از اعلام آتش‌بس، خبرگزاری‌های آلمان و رویترز گزارش داده بودند که آقای اردوغان بحث مذاکره با شبه‌نظامیان کرد سوری را رد کرده است.

هدف ترمپ از این توافق جعلی تنها تأمین منافع ترکیه بود و با این کار می‌خواهد افکار عمومی امریکا را منحرف کند و با برداشتن فشار عمومی و رفع مسوولیت از خود به دلیل تصمیم اشتباهش، مسوولیت همه چیز را متوجه کردستان سوریه کند، زیرا می‌داند که قرار نیست کردها از شهرهای کردنشین عقب نشینی کنند به شهرهای عرب نشین جنوب. و با این توافق ننگین ترمپ و ترکیه می خواهند در صورت مقاومت کردها به جامعه امریکا و دنیا بگویند که کردها سازش ناپذیر هستند پس حق ترکیه است که به آن‌جا لشکرکشی کند. در صورت پذیرش این توافق نامه کاذب از سوی کردها هم عملاً مهر تأییدی بر نابودی کردستان سوریه و پاکسازی قومی در شمال سوریه زده خواهد شد.

بازی زمانه که بدست سیاست بازان تهی مغز قدرت طلب صورت گرفت و عده ی زیادی را قربانی کرد تا جنایتکاران دینمدار ، وطن دوستان خونخوار و ثروت‌مندان بی رحم بر اریکه قدرت بمانند و برتولیدمثل خود بی‌افزایند و این گونه زمین و زمانه را به تباهی کشانند .

اشتراک گذاری:

نظر بدهید