آتش بس پیش شرط اصلی مذاکره با طالبان باشد!

سید مکارم

نماینده‌گان کشورهای امریکا، چین، روسیه و پاکستان دیروز در مسکو در باره روند صلح افغانستان باهم گفت‌وگو کردند.

در این نشست هرچهار کشور توافق داشتند که باید خشونت‌ها در افغانستان کاهش یابد و برای از سرگیری مذاکرات صلح، آتش بس میان طالبان و حکومت افغانستان برقرار شود.

این در حالی است که نشست دیگری درمورد صلح افغانستان به میزبانی چین در اواخر همین هفته برگزار می‌شود.

پیش از این نیز نشست‌هایی در مسکو و قطرمیان طالبان، امریکا و برخی از چهره‌های سیاسی افغانستان برگزار شد که چندان نتایج خوبی را در قبال نداشت.

یکی از عوامل شکست این نشست‌ها، امتیاز طلبی بیش از حد طالبان عنوان شده است. طالبان در تمام این نشست‌ها چنین وانمود کرده اند که تمام افغانستانی‌ها و نهادهای سیاسی، امارت اسلامی طالبان را بپذیرند و پس از آن که طالبان تمام قدرت را به دست آوردند، برای برخی در امارت اسلامی شان امتیاز می‌دهند.

طالبان حتا گفتند که ارتش ملی را قبول ندارند و خواهان منحل شدن نهادهای امنیتی نیز شدند.

گرچه پس از چنین اظهار نظرها، طالبان در موضع شان تغییر آوردند و گفتند که رسانه‌ها از گفته‌های شان تعبیر نادرست کرده است.

به همین گونه طالبان در مورد آتش بس نظر دادند، هر زمانی که مذاکره شان با امریکا به یک نتیجه برسد و هر دو جانب به یک توافق دست بیابند پس از آن در مذاکرات بین الافغانی در رابطه به آتش بس و چگونه‌گی نظام بحث می‌کنند.

طالبان به این فکر اند زمانی که نیروهای بین‌المللی از افغانستان بیرون شوند، آن‌گاه عملیات نظامی شان را تشدید می‌کنند و حکومت افغانستان را مجبور می‌سازند که قدرت را به طالبان واگذار کند.

پاکستان نیز در خفا تا اکنون از همین طرح حمایت کرده و به این باور است که دیر یا زود افغانستان را دوباره اشغال می‌کند.

اما بسیاری باور دارند که اگر طالبان دوباره به قدرت برگردند، جنگ‌های دیگری زیر نام مقاومت ملی آغاز خواهد شد و دامنه‎ی این جنگ‌ها و درگیری‌ها چنان گسترش خواهد یافت که بیش‌تر نقاط افغانستان دوباره از کنترل بیرون شوند و با استفاده از این فرصت، گروه‌های تروریستی بین‌المللی دوباره در کشور لانه خواهند ساخت و امنیت جهانی از افغانستان تهدید خواهد شد.

با توجه این  نگرانی‌ها در نشست چین که ممکن است نماینده‌گان حکومت افغانستان نیز اشتراک کنند باید پیش شرط اصلی آغاز مذاکرات مجدد آتش بس باشد و تا طالبان دست از جنگ و خشونت برندارند مذاکرات بین الافغانی هیچ نتیجه‌یی را به دنبال نخواهد داشت.

به همین گونه کشور هایی که خواهان صلح در افغانستان اند باید تصمیم جدی داشته باشند که بدون رعایت آتش بس، هیچ مذاکره‌یی با طالبان انجام نشود و هم در مذاکرات، به طالبان امتیاز بیش از حد داده نشود.

اگر طالبان دست از خشونت بردارند و فعالیت نظامی شان را متوقف سازند و به حیث یک گروه سیاسی وارد جامعه شوند، در این صورت همه از آن استقبال خواهند کرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید