والی فاریاب: پسر طاهر یلداش رهبرتحریک اسلامی اوزبیکستان، در ولسوالی المار جابه‌جا شده است

والی فاریاب می‌گوید که ده‌ها تروریست اتباع کشورهای خارجی در سه ولسوالی این ولایت جابجا شده و نگرانی‌های امنیتی را شدت بخشیده‌اند.
نقیب الله فایق والی فاریاب که روز دوشنبه(13عقرب) در یک نشست خبری در کابل از عملی شدن برنامه‌هایش در 16 ماه گذشته در این ولایت به رسانه‌ها گزارش داد. در بخشی از صحبت‌های از افزایش ترورستان خارجی در این ولایت سخن گفت و تاکید کرد که حدود 40 تن از تروریستان خارجی با اعضای خانواده‌های شان در ولسوالی‌های المار، گرزیوان و کوهستان  این ولایت در ساحات زیر کنترل گروه طالبان جای گرفته‌اند.
او افزود، این افراد که با فامیل‌های شان همراه هستند مهارت‌های  نظامی از جمله تک تیر اندازی و پرتاب هاوان را به جنگ‌جویان طالبان آموزش داده و بعضا خود به گونه مستقیم علیه نیروهای ارتش جنگ می‌کنند.
آقای فایق، همچنان گفت که عبدالعزیز پسر طاهر یلداش رهبر تحریک اسلامی اوزبیکستان نیزدر جمع این تروریستان است که در ولسوالی المار ولایت فاریاب جابه جا شده است.
آقای فایق تصریح کرد که بر اساس معلومات کشفی، این افراد از برخی فرماندهان گروه طالبان امکانات و تجهیزات نظامی دریافت می‌کنند، اما با گروه داعش همنوایی بیشتر دارند؛ او اما تاکید کرد که تاکنون این افراد پرچم داعش را بالا نکرده‌اند.
والی فاریاب جابجایی اتباع خارجی را در فاریاب تهدید آمیز برای امنیت این ولایت ارزیابی کرده از تقویت دوباره گروه داعش در ولایت‌های شمالی کشور ابراز نگرانی کرد.
او، جابجایی این تروریستان در ساحات تحت نفوذ گروه طالبان که به گفته‌ای وی راه اندازی عملیات‌های تصفیه‌ای زمینی را ناممکن کرده خطر آفرین توصیف کرد.
به گفته‌ای او، علمیات‌های هوایی برای رفع تهدید این تروریستان در هفته‌های اخیر راه اندازی شده است؛ اما آماری در دست نیست که چه تعداد از آنان از بین رفته‌اند.
سال‌های پیش ولایت فاریاب و جوزجان شاهد حضور و فعالیت چشم‌گیری اتباع خارجی بودند که زیر چتر داعش عمل می‌کردند، اما در یک سال اخیر پس تسلیمی دسته جمعی جنگجویان داعش مستقر در جوزجان به نیروهای امنیتی، حضور این افراد در شمال کاهش یافته بود.
حضور دوباره اتباع خارجی در شمال غرب کشور پس از آن نگرانی خلق کرده که ابوبکر البغدادی رهبر خود خوانده گروه تروریستی داعش هفته پیش توسط نیروهای ویژه امریکا در سوریه کشته شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید