مشکل کمبود برق چه زمانی حل می‌شود؟

قطع برق در افغانستان به یک امر معمول تبدیل شده است. گاهی تخریب پایه‌های برق توسط گروه طالبان یا باج‌گیران و گاهی هم ریزش برف سبب می‌شود که برق وارداتی به ساده‌گی قطع گردد.

قطع شدن تکراری برق در کابل باشنده‌گان پایتخت را به ستوه آورده است. به دلیل تخریب پایه‌های برق توسط هراس افگنان و باج‌گیران، چندین بار برق کابل قطع شده است.

به گفته مسوولان اداره برق افغانستان، (برشنا) این کشور در حال حاضر از تولیدات برق داخلی و برق وارداتی ۱۴۰۰ میگاوات برق در اختیار دارد، در حالی که مجموع برق مورد نیاز این کشور در حدود ۷۵۰۰ میگاوات می‌باشد.

وحیدالله توحیدی، سخن‌گوی شرکت برشنا گفته که افغانستان ظرفیت تولید ۵۶ هزار میگاوات برق بادی، آبی و خورشیدی را دارد، اما در حال حاضر تنها ۲۰ درصد برق مجموعی افغانستان در داخل این کشور تولید می‌شود و ۸۰ درصد برق افغانستان وارداتی است.

آقای توحیدی در رابطه به واردات برق از کشورهای خارجی گفت: «۳۵۰ میگاوات برق از کشورهای تاجیکستان و ازبیکستان برای روشنایی کابل و ۱۱ ولایت دیگر وارد می‌شود. اما میزان مشخص واردات برق از این دو کشور متغییر است. برق وارداتی این دو کشور ولایت‌های کابل، میدان وردک، غزنی، لوگر، پکتیا، خوست، ننگرهار، کاپیسا، پنجشیر، پروان و لغمان را روشن می‌سازد.»

علاوه بر این‌، افغانستان ۱۰۲ میگاوات برق از ترکمنستان و ۱۴۰ میگاوات برق از ایران وارد می‌کند که برق وارداتی این دو کشور ولایت‌های هرات، بادغیس، فراه و نیمروز را روشن می‌سازد.

به این ترتیب، به گفته مسئولان شرکت برشنا، افغانستان سالانه بین ۲۲۰ الی ۲۸۰ میلیون دالر هزینه برق به کشورهای همسایه پرداخت می‌کند.

محمد فهیم صافی، آگاه مسایل برق به “دویچه وله” گفته که متکی بودن افغانستان به برق وارداتی اشتباه است و باید برای تولید برق در داخل افغانستان سرمایه گذاری صورت گیرد.

او همچنان گفته: «این احتمال وجود دارد که با تغییر سیاست، کشورهای همسایه صادرات برق خود را به افغانستان قطع کنند و این یک تهدید جدی برای آینده افغانستان می‌باشد.»

سخن‌گوی شرکت برشنا می‌گوید که تا سال ۲۰۳۰ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دالر برای تولید برق در داخل افغانستان سرمایه گذاری می‌شود که بعد از سال ۲۰۳۰ وابستگی افغانستان به برق وارداتی بسیار پایین خواهد آمد.

آقای توحیدی گفته است: «در حال حاضر مراکز ۳۴ ولایت افغانستان از خدمات برق برخوردار اند، اما مراکز ۲۴ ولایت این کشور شامل شبکه ملی برق اند که در مجموع ۴۵ درصد افغان‌ها دسترسی به خدمات برق دارند.»

اما این معلومات به ندرت برای شهروندان افغانستان، حتا در پایتخت، قانع‌کننده است. رفیع الله، باشنده کابل، می‌گوید، نه تنها برای روشنایی با کمبود برق مواجهند، بلکه برای چارچ کردن موبایل خود با مشکل مواجه است.

سخن‌گوی برشنا افزود که قرار است تا سال ۲۰۲۲ و با وصل شدن لین‌های برق وارداتی ترکمنستان و ازبیکستان، تمام مراکز ولایت‌های افغانستان شامل شبکه ملی برق شوند و میزان دسترسی شهروندان به خدمات برق از ۴۵ درصد به ۵۵ درصد افزایش یاید. او می‌گوید که در این صورت پایتخت افغانستان به صورت کامل به برق دسترسی خواهد داشتن.

در سال گذشته هشت ولایت افغانستان شامل شبکه ملی برق شده اند. در گذشته مشترکین این هشت ولایت برای فی کیلووات برق ۴۵ افغانی هزینه پرداخت می‌کردند، اما با شامل شدن به شبکه ملی برق باشنده‌گان این ولایت‌ها دو و نیم الی سه افغانی فی کیلووات پول برق پرداخت می‌کنند.

تعداد مشترکین برق در کابل به ۵۷۰ هزار و در سراسر افغانستان به یک میلیون و ۵۷۰ هزار می‌رسد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید