ادامه قاچاق کودکان از مرزهای غربی کشور؛ مادری که دنبال فرزند خود می‌گردد

قاچاق انسان به ویژه قاچاق کودکان به گونه پیوسته از مرزهای حوزه غرب کشور انجام می‌شود. شماری از خانواده‌هایی که فرزندان‌شان قربانی قاچاق انسان شده‌اند می‌گویند، کودکان‌شان فریب قاچاق‌بران را خورده و راه‌های پر خطری را پیموده‌اند، اما هنوز از سرنوشت آنان خبری ندارند.

یک مادر پیر با سردادن آه‌وناله در فراق فرزند نوجوانش که قربانی قاچاق انسان شده می‌گوید، فراق فرزندش او را به شهر هرات کشانده‌ست تا سرنخی از او پیدا کند.

این زن باسو نام دارد و باشنده ولسوالی شیندند هرات است. او می‌گوید که فرزندش حبیب‌الله، 4 سال پیش از شیندند به ایران و از آن‌جا به ترکیه رفت، اما هنوز هیچ‌خبری از او ندارد و درد فراق جگرگوشه‌اش، کمر او را خمیده است.

اکنون این مادر پیر با کمرخمیده کوچه‌به‌کوچه و رسانه‌به‌رسانه می‌رود تا سرنخی از فرزندش بیابد. خانم  باسو می‌گوید که فرزندش را با مهریه 700 هزار افغانی نامزد کرده بود و او به خاطر پیداکردن این مبلغ پول، برای کارگری به ایران رفت.

این زن می‌گوید، پسرش پس از یک سال کار در ایران، فریب قاچاق‌بران انسان را خورده و با کوله‌باری از امیدوآرزو، به ترکیه رفته است. این مادر می‌گوید که 3 سال از رفتن فرزندش به ترکیه می‌گذرد، اما هنوز از «زنده یا مردۀ او» خبری ندارد.

میرویس امینی مسوول بخش کودکان دفتر ساحه‌یی کمیسیون حقوق بشر در هرات می‌گوید که قاچاق انسان به ویژه قاچاق کودکان در مرزهای ولایت‌های حوزۀ غرب کشور به گونۀ پیوسته جریان دارد.

آقای امینی می‌گوید، از آغاز ام‌سال تاکنون هزار و 600 کودک به شمول 250 دختر، هنگام رفتن به ایران از مرزهای اسلام‌قلعه و نیمروز رد مرز شده‌اند.

به گفتۀ او، بیشتر این کودکان سرگذشت غم‌انگیزی را تجربه کرده‌اند که 43 درصد نقض حقوق بشری را نشان می‌دهد.

جاوید نادم، رییس ریاست مهاجران و برگشت‌کننده‌گان هرات، با ابراز نگرانی از قاچاق انسان به ویژه قاچاق کودکان می‌گوید، روزانه 4 تا 15 کودک از اسلام‌قلعه رد مرز می‌شوند که بیشتر آنها فریب قاچاق‌بران را می‌خورند و می‌خواهند به ایران بروند.

مقام‌های محلی هرات نیز از برخورد جدی با قاچاق‌بران انسان در این ولایت سخن می‌زنند و می‌گویند که در یک سال گذشته شماری از این قاچاق‌بران از سوی نیروهای امنیتی در این ولایت بازداشت شده‌اند.

سلام‌وطن‌دار

اشتراک گذاری:

نظر بدهید