استخبارات روسیه: داعش در افغانستان پایگاه می‌سازد

رییس استخبارات روسیه مدعی است که گروه داعش برای هدف قرار دادن کشورهای آسیای مرکزی، در افغانستان پایگاه می‌سازد. شبکه خبررسانی تاس روسیه از الکساندر بورتنیکوف، رییس خدمات امنیتی فدرال آن کشور نقل کرده که گفته است: “ما شاهد فعالیت‌های بیشتر شاخه‌های داعش در افغانستان استیم.”

این مقام روسی همچنان گفته است که گروه داعش از تندروان کشورهای آسیای مرکزی برای انجام این حملات استفاده می‌کند.

این در حالی است که تاجیکستان دیروز ادعا کرد که تندروان وابسته به گروه داعش از داخل خاک افغانستان وارد آن کشور شده و با نیروهای امنیتی آن کشور درگیر شدند.

مقام‌های تاجیکستانی گفته اند که در آن حمله ۱۵ تندرو کشته و پنج تن دیگر بازداشت شدند. دو منسوب امنیتی تاجیکستانی نیز در درگیری کشته شدند.

اما حکومت افغانستان این ادعای حکومت تاجیکستان را رد کرد.

روح الله احمدزی، سخن‌گوی وزارت دفاع کشور به “صدای امریکا” گفته که مقام‌های تاجیکستانی برای ثابت کردن ادعای شان اسناد و مدارک ندارند.

او، همچنان گفت: “از خاک افغانستان بر آنان حمله نشده است و این برخورد در داخل خاک تاجیکستان با نیروهای آن کشور شده است و البته که دهشت افگنان داعش در داخل تاجیکستان حضور داشتند.”

رییس استخبارات روسیه گفته است که گروه داعش شاخه‌های دیگر را در افغانستان متحد می‌سازد و با گروه های جماعت انصارالله و جنبش اسلامی ترکستان شرقی نیز همکار است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید