میشل عون: به زودی رایزنی‌های تشکیل دولت جدید در لبنان آغاز می‌شود

میشل عون رییس جمهوری لبنان ضمن اشاره به این‌که دولت آینده باید ترکیبی از سیاسیون و تکنوکرات‌ها را شامل شود، تاکید کرده ‌که رایزنی‌ها برای تشکیل دولت جدید در لبنان روز پنج‌شنبه آغاز خواهد شد.

رییس جمهوری لبنان  در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ ریاست جمهوری در بعبدا گفته است، از تظاهرکننده‌گان برای انجام گفت‌وگوها دعوت شد اما پاسخی از سوی آن‌ها دریافت نشد.

او در ادامه گفت که خواسته‌های تظاهرکننده‌گان شنیده شده است. او همچنین از وقوع «نکبت»در صورت ادامه اعتراض‌ها و ماندن تظاهرکننده‌گان در خیابآن‌ها هشدار داد.

عون افزود، مطالبات مردمی به حق است و به همین خاطر ریاست به آن‌ها پاسخ داده و از آن‌ها برای مشارکت در گفت‌وگوها دعوت کرده است. میشل عون اما در عین حال گفت که هیچ‌کس نمی‌تواند مشارکت جبران باسیل در دولت را وتو کند.

او در ادامه توضیح داد، باید برنامه‌ای متشکل از 3 محور را برای تاسیس دولت جدید تدارک دید که شامل مبارزه با فساد، بهبود اوضاع اقتصادی و تاسیس دولتی مدنی باشد.

عون همچنین افزود که لبنان امروز به حکومتی هماهنگ برای ایجاد برنامه‌ای اجرایی از جمله مبارزه با فساد نیاز دارد. او همچنین تاکید که در لبنان هستند کسانی که شایسته‌گی لازم برای اداره کشور را دارند.

شایان ذکر است مواضع طرف‌های لبنانی با گرایش‌های مختلف پیش از سخنرانی عون کما کان به حالت قبلی و بدون تغییر مانده است. چنانچه تا این لحظه تغییری در روند امور، دیده نمی‌شود، زیرا سعد حریری نخست وزیر مستعفی بر موضع خود مبنی بر لزوم بیرون رفت از حلقه کابینه سیاسی و حرکت به سمت کابینه تکنوکرات و شایسته سالار، پافشاری می‌کند.

این در حالی است که نبیه بری رئیس مجلس و حسن نصرالله رهبر شبه نظامیان حزب الله خواستار کابینه‌‌ی هستند که به بیان آن‌ها، تبلوری از عناصر سیاسی باشد. نصرالله چنین کابینه‌ی را «کابینه حافظ استقلال» توصیف کرد که حضور سیاسی در آن بر حضور تکنوکرات‌ها اولویت دارد.

با این حال موضعگیری‌ها در خصوص تشکیل کابینه جدید، همچنان به حال قبلی باقی مانده و میان مخالفت با «تکرار تجربه کابینه سیاسی پیشین» و موافقت با خواسته معترضان در مورد تشکیل کابینه تکنوکرات مستقل از یک سو و اصرار بر روی کار آمدن کابینه سیاسی حاصل از جمع میان احزاب سیاسی حاضر در حاکمیت در کنار وزرای مستقل تکنوکرات از سوی دیگر، درنوسان است.

حمایت سازمان ملل متحد از تشکیل دولت تکنوکرات: از طرف دیگر یک مقام بلند پایه سازمان ملل متحد از مقام‌های لبنانی خواسته است، تا در روند فوری تشکیل دولتی جدید که شامل شخصیت‌های شایسته و برجسته است مشارکت کنند و افزود که چنین دولتی بهتر می‌تواند کمک‌های بین‌المللی را درخواست کند.

یان کوبیش هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در لبنان پس از دیدار با میشل عون با نشرخبرنامه‌ی اعلام کرده است: «اوضاع مالی و اقتصادی سخت است، دولت و دیگر مقام‌ها هم نمی‌توانند بیش از این برای رسیده‌گی به این اوضاع انتظار بکشند.»

این مقام سازمان ملل همچنان از دستگاه‌های لبنانی خواست تا اولویت را به پایداری نقدی و مالی و از جمله اتخاذ اقداماتی برای برگرداندن اعتماد به مردم و حفاظت از دارایی‌های آنان اختصاص دهند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید