انتقادها از فرمان صدور ترمپ مبنی برعفو سربازانی که مرتکب جنایات جنگی شده اند

دونالد ترمپ رییس جمهوری ایالات متحده امریکا با صدور فرمان عفو سربازان متعدد، آن‌ها را از محاکمه به دلیل ارتکاب به جنایت‌های جنگی مصون داشته است. بعضی از این سربازان در افغانستان ماموریت داشته اند.

دونالد ترمپ رییس جمهوری ایالات متحده امریکا کلینت لورانس دگرمن محکوم به ۱۹ سال حبس را عفو کرد. این افسر امریکایی در سال ۲۰۱۲ در افغانستان امر شلیک بر سه شهروند غیرنظامی افغانستان را صادر کرده بود.

ماتیو گولستین سرباز نخبه پیشین فرد دیگری است که فرمان عفوش صادر شد. او متهم بوده است که در سال ۲۰۱۰ یک بم‌ساز احتمالی از گروه طالبان را کشته بود. ترمپ نیز تنزیل رتبه نظامی را از ادوارد گالاگر سرباز نیروهای ویژه بحری ایالات متحده امریکا لغو کرد که در پهلوی جسد یکی از جهادگرایان عکس گرفته بود.

کاخ سفید توضیح داده است که درمورد عفو کلینت لورانس، یک حرکت اجتماعی ایجاد شد؛ ۱۲۴هزار شهروند یک درخواست را با خواهش عفو او امضا کردند. براساس این اظهار، نمایندگان متعدد نیز از عفو این دگروال حمایت کرده اند.

این تصمیم ترمپ در میان اعضای پیشین ارتش سبب انتقاد شده است. جیمز استفریدیس فرمانده کل پیشین ناتو و ادمیرال نیروی بحری ایالات متحده امریکا ماه‌ها پیش شدیداً اعتراض کرد، زمانی که ترمپ اعلام کرده بود که در باره عفو فکر می‌کند. او، در  در مطلبی در مجله “تایم” نوشته است که یک چنین تصمیمی “ارتش را” تدریجاً نابود خواهد کرد.

پیت بتگیگ مامور پیشین اطلاعاتی نیروی بحری امریکا نیز هشدار داد که چنین فرمان‌های عفو، تخطی علیه فکر نظم و دیسیپلین و نیز دولت قانون مدار می‌باشد.

حکم زندانی طولانی مدت برای لورانس به این دلیل بوده است که او در سال ۲۰۱۲ در افغانستان امر شلیک بر سه افغان غیر مسلح  را صادر کرده بود که براثر آن دو تن آن‌ها جان باختند. لورانس در این میان شش سال از ۱۹ سال جزای حبس خودرا سپری کرده است.

قضیه ادوارد گالاگر سرباز نیروی بحری ایالات متحده امریکا، در این کشور جنجال‌هایی را ایجاد کرده است: گالاگر در آغاز متهم شده بود که یک جنگ‌جوی زندانی گروه داعش را در عراق کشته است.

او، افزون برآن متهم شده بود که بر مردم ملکی شلیک کرده است. محکمه نظامی، اما او را در ماه جولای در مجموع تبرئه کرد. این سرباز نخبه با احراز درجات بالا فقط در این مورد مقصر شناحته شد که در پهلوی جسد یک جنگ‌جوی داعش عکس گرفته بود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید