چرا ترور در شهر کابل؟

چرا ترور در شهر کابل؟

امنیت‌، از اساسی ترین نیازهای بشر برای کار، تجارت، توسعه اقتصادی و زنده‌گی به حساب می‌آید. افغانستان سالیان درازی است که از داشتن این نیاز بی‌بهره است و بد امنی، این هیولای مخوف در هر کجای کشور تهدید جدی علیه شهروندان کشور است.

کابل، به عنوان پایتخت کشور شهریست که در سی سال گذشته به دلیل گسترش جنگ و بد امنی در ولایت‌های دیگر، گسترش یافته و از این رو نفوس آن نیز در این سالیان از چهار تا شش‌صد هزار نفر به حدود شش میلیون نفر ارتقا نموده است. آنانی که از بد امنی‌های ولایت‌ها گریخته‌اند، کابل را پناه‌گاه امن خود دانسته اند و حالا مدتی است که خانه امن شهروندان نیز روز تا روز بد امن تر شده می‌رود.

افزایش جرم و جنایت در شهر پدیده نگران کننده‌یی است که روان آرام شهر را مغشوش و رعب انگیز کرده و از این رو شهروندان زنده‌گی نا آرامی دارند. پس از سردرگمی‌های انتخابات، بسیاری از سران حکومت، ماموران عالی رتبه و مقامات بلند پایه نظامی و ملکی که می‌توانند فعالیت و تلاش آن‌ها در بهتر شدن وضعیت امنیتی تأثیرگذار باشد، به دلیل ناروشن بودن آینده شان دیگر احساس مسوولیت نمی‌کنند و این امر بد امنی‌ها را در شهر بیشتر از مواقع دیگر کرده است.

دیروز مردان موتر سایکل سوار وحید مژده  آگاه سیاسی و از چهره‌های نزدیک به گروه طالبان را در نزدیکی منزلش آماج قرار دادند. تروریستان همچنان یک صراف را در کوته سنگی در برابر دیده‌گان مردم ترور کردند.

این دو نمونه واقعاتی بودند که در روز روشن و آشکارا صورت گرفته، ولی ده‌ها رخداد از این قبیل در زیر پوست شهر رخ می‌دهند که دلایل آن روشن می‌باشد. نهادهای امنیتی و کشفی مقصران اصلی در این رابطه اند. در شهر، بسیاری‌ها چون درنده‌گان مشغول بردن لقمه از لاشه زنده‌گی نظام و مردم اند و از همین رو امنیت مردم برای شان ارزشی ندارد.

حمله بر افراد مشخص در روز روشن توسط جانیان و تروریستان گواه روشن جسور شدن آنان می‌باشد و این‌که در نهادهای امنیتی یک جای کار می‌لنگد. مردم از حکومت و نهادهای امنیتی می‌خواهند تا به نابسامانی‌های موجود در زمینه‌های امنیتی توجه کنند. مردمی که از روستاها و شهرها به پایتخت آمده اند و به کار و بار اشتغال دارند، باید کجا بروند؟ اگر خانه شش میلیونی شهروندان روزگار زده این گونه پر خوف و هراس است، ولایت‌ها و روستاهای دور دست کشور وضعیت آن معلوم است. پایتخت مرکز اعتبارات دولت‌مردان، سیاسیون، نظامیان و دیگر مسوولان نظام می‌باشد.

هرگونه وضعیت ناگوار در این شهر افزون بر این‌که این اعتبارات را برهم می‌زند، زنده‌گی و آرامش را در کام شهروندان پایتخت تلخ می‌سازد. به این وضعیت پایان بدهید، هر کسی که در این شهر به رهبری کشور برگزیده شود، نمی‌تواند در پایتخت ناامن و پر از ترور و دهشت، به ماموریتش به درستی عمل کند. به امنیت پایتخت توجه کنید!

اشتراک گذاری:

نظر بدهید