چرا ارگ انتقاد سفیر امریکا را جدی گرفت؟!

نورالله ولی‌زاده

جدا از قضیه آزار و اذیت جنسی کودکان در لوگر و رویکرد پرسش‌برانگیز امنیت ملی، بحث اصلی، جدی گرفته شدن واکنش سفیر امریکا از سوی ارگ ریاست جمهوری است. این رویکرد ریاست جمهوری شباهت زیادی به رویکرد عبدالله عبدالله دارد که او نیز چند روز پیش در پیوند به اظهارات محمد محقق در مورد نماینده ویژه سازمان ملل، اعلامیه نشر کرد. در اعلامیه ریاست اجراییه از خدمات و زحمات نمایندده ویژه سازمان ملل قدردانی شده بود و در عین حال به هواداران تیم ثبات و هم‌گرایی توصیه شده بود که در اظهار نظرهای شان پیرامون مقام‌های خارجی دقت و احتیاط به خرچ دهند. خلاصه کلام این که عبدالله عبدالله بخاطر راضی نگهداشتتن سازمان ملل، به متحدین سیاسی خود توصیه داد که در مورد نماینده سازمان ملل سنجیده حرف بزنند.

********************

نبازداشت دو فعال مدنی و مدافع حقوق بشر(موسی محمودی و احسان الله حمیدی) از سوی اداره امنیت ملی با واکنش‌های تندی مواجه شد. حتا سازمان عفو بین‌الملل خواستار رهایی فوری آنان شد. این دو تن چند روز پیش در مورد سوء استفاده جنسی گسترده در مکاتب ولایت لوگر با رسانه‌های خارجی سخن گفته بودند که با واکنش‌های گسترده ملی و بین‌المللی روبرو شده بود. بعد از نشر گزارش‌ها در مورد آزار و اذیت جنسی دانش‌آموزان در لوگر، این دوفعال مددنی برای مدت کوتاهی از کابل ناپدید شدند که بعدتر امنیت ملی اعلام کرد که آنان تحت محافظت این اداره قرار دارند.

رهبری حکومت افغانستان به انتقادها و واکنش‌های نهادهای مختلف مدنی و حقوق بشری واکنشی نشان نداد و طوری وانمود شد که اتفاقی نیافتده است. تا این که جان بس سفیر ایالات متحده امریکا در کابل در این زمینه واکنش نشان و گفت که از شنیدن خبر بازداشت دو فعال مدنی ولایت لوگر شدیداً ناراحت شده است. بعد از واکنش سفیر امریکا، ارگ ریاست جمهوری افغانستان به صورت عاجل دست به کار شد و با نشر اعلامیه اعلام کرد که رییس جمهوری «گزارشات در بارۀ سؤاستفادۀ جنسی در ولایت لوگر را که ابتدا از سوی جامعه مدنی این ولایت مطرح شد، نگران کننده خواند.» اعلامیه به نقل از آقای غنی اضافه کرده که« امروز حین اخذ معلومات در مورد پیشرفت‌ها در قضیه متذکره، مخالفتم را با رویکرد اتخاذ شده در این راستا اعلام کردم و فوراً به ریاست عمومی امنیت ملی هدایت صادر نمودم که قضیه تأمین امنیت فعالین مدنی را به وزارت امور داخله محول سازد.»

در واقع اعلامیه ریاست جمهوری حامل این نکته است که رییس جمهوری از جریان گرفتاری دو فعال مدنی توسط امنیت ملی آگاه نبوده و در جریان بررسی قضیه متوجه شده و عاجل دستور داده که این قضیه را امنیت ملی نه بلکه وزارت داخله رسیدگی کند. از آنجایی که اعلامیه دقایقی بعد از واکنش سفیر امریکا به قضیه بازداشت دو فعال مدنی صادر شده، به صورت واضح نشان می‌دهد که آقای غنی در واکنش به اظهارات سفیر امریکا، اقدام به پس‌گیری امر قبلی خود کرده است. چون نمی‌توان باور کرد که امنیت ملی در رویکرد خود سرانه و بدون دستور رییس جمهوری اقدام به بازداشت این دو تن کند.

امنیت ملی، ضمن خبرنامه‌ای اظهارات فعالین مدنی ولایت لوگر را نیز نشر کرد که از اظهارات خود در مورد وجود آزار و اذیت جنسی کودکان در لوگر انکار کرده و گفته‌اند که آنان براساس اطلاعات نادرست و غیردقیق در این مورد صحبت کرده بودند و حالا از مردم معذرت می‌خواهند. ویدیوی حاوی اظهارات آنان در شبکه‌های اجتماعی به شکل گسترده نشر شد و بسیاری از کاربران در این مورد گفتند که این اظهارات تحت شکنجه گرفته شده و  نشان می‌دهد که امنیت ملی خلاف قانون عمل کرده و بیشتر تحت تاثیر تصامیم سیاسی رهبری حکومت عمل کرده است که قابل نگرانی است.

اما جدا از قضیه آزار و اذیت جنسی کودکان در لوگر و رویکرد پرسش‌برانگیز امنیت ملی، بحث اصلی، جدی گرفته شدن واکنش سفیر امریکا از سوی ارگ ریاست جمهوری است. این رویکرد ریاست جمهوری شباهت زیادی به رویکرد عبدالله عبدالله دارد که او نیز چند روز پیش در پیوند به اظهارات محمد محقق در مورد نماینده ویژه سازمان ملل، اعلامیه نشر کرد. در اعلامیه ریاست اجراییه از خدمات و زحمات نمایندده ویژه سازمان ملل قدردانی شده بود و در عین حال به هواداران تیم ثبات و هم‌گرایی توصیه شده بود که در اظهار نظرهای شان پیرامون مقام‌های خارجی دقت و احتیاط به خرچ دهند. خلاصه کلام این که عبدالله عبدالله بخاطر راضی نگهداشتتن سازمان ملل، به متحدین سیاسی خود توصیه داد که در مورد نماینده سازمان ملل سنجیده حرف بزنند. اعلامیه عبدالله در واقع پیشمانی‌نامه او از اظهارات یک متحد سیاسی‌اش تعبیر شد. این کاری است که آقای غنی  در مورد امنیت ملی کرده است. آقای غنی ابتدا دستور بازداشت دو فعال مدنی رابه امنیت ملی داده اما وقتی سفیر امریکا از این کار انتقاد کرد، عاجل تصمیم خود را پس گرفت.

این رویکرد رهبران حکومت وحدت ملی، یا در واقع کاندیدان پیش‌تاز انتخابات ریاست جمهوری نشان می‌دهد که هر دو تیم در جهت کسب رضایت و اعتماد و حمایت خارجی‌ها بی نهایت حساس شده‌اند و نهایت کوشش خود را به خرچ می‌دهند تا خارجی‌ها را راضی نگهدارند. به عبارت دیگر، حساسیت رهبران حکومت نسبت به رضایت و عدم رضایت مقام‌های خارجی، حساسیت اوضاع سیاسی کشور را نیز نشان می‌دهد. این در حالی است که آقایان غنی و عبدالله تلاش دارند تا در سطح داخلی نیز یار گیری کنند و حمایت جریان‌های مختلف سیاسی و اجتماعی را با خود داشته باشند. از فحوای این تلاش، تقابل شدید دو تیم در محور انتخابات قابل استنباط است.

عبدالله عبدالله رییس اجراییه دیروز در صفحه فیسبوک خود یک بار دیگر هشدار داد که اگر کمسیون به گفته او در مسیر قانون قرار نگیرد مسوولیت عواقب بعدی بدون آنان( تیم ثبات و هم‌گرایی) نخواهد بود. این اظهارات آقای عبدالله یک روز بعد از کنفرانس خبری رهبری تیم ثبات و هم‌گرایی بیان شده است. در این کنفرانس نیز رهبری این تیم هشدار داد که اگر تا شبنه آینده حدود 300 هزار آرای باطل نشود، فصل جدیدی از اعتراضات و مظاهرات آغاز خواهد شد که غیر ممکن غیرقابل مهار باشد و عواقب آن به دوش آنان(تیم ثبات و هم‌گرایی) نخواهد بود.

در همین حال، محمد اشرف غنی، دیروز به ولایت پروان سفر کرد و در جمع از هوادارانش سخنرانی کرد. هدف اعلام ناشده این سفر آقای غنی به پروان در واقع بیانگر یک نوع رزمایش قدرت در برابر عبدالله است. پروان پایگاه مردمی عبدالله بحساب می‌آید و در شرایطی که عبدالله مشغول یاری گیری علیه غنی است، سفر غنی به پروان در واقع عمل بالمثل غنی در برابر عبدالله پنداشته می شود.

همچنان در شبکه های اجتماعی از حضور گسترده نیروهای امنیتی در حومه های شهرکابل سخن گفته اند که به نحوی آمادگی حکومت برای مقابله با اعتراضات احتمالی تیم ثبات و هم‌گرایی عنوان شده است. در این وضعیت، حساسیت ارگ به اظهارات سفیر امریکا قابل درک بوده می‌تواند.

 

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید