سیاسیون افغانستان: فرصت خوبی برای تامین صلح ایجاد شده آن را نباید از دست داد

شماری از سیاسیون افغانستان می‌گویند که زمینه تامین صلح در کشور مساعد شده است و طرف‌های درگیر نباید این فرصت را از دست دهند.
شماری از سیاسیون افغانستان، روز یکشنبه (10قوس) در نشستی زیرنام “کنفرانس صلح و ارایه طرح اساسی بحران جاری افغانستان” در کابل، بر اجماع ملی برای تامین صلح تاکید کردند.
گل‌رحمان قاضی رییس شورای صلح و نجات افغانستان گفت:” در حال حاضر گفت‌وگو‌های صلح در محراق ملی و بین المللی قرار گرفته است و این یک فرصت طلایی که نباید از دست افغان‌ها بروند”.
او، بیان داشت:” چانسی که امروز برای تامین صلح در افغانستان به دست آمده، منتظر نخواهد ماند و باید سیاسیون و حکومت افغانستان با یک نظر واحد فورآ با طالبان مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنند”.
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا در سفرش به افغانستان و در دیدار با سربازان امریکایی در پایگاه نظامی بگرام گفته بود که طالبان خواهان صلح اند.
در همین حال، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری در این نشست گفت:” ما صلحی می‌خواهیم که تضمین کننده عزت و تامین حقوق افغان‌ها باشد”.
آقای حکمتیار با بیان این که جنگ امروز که میان افغان‌ها جریان دارد، هیچ توجهی شرعی و عقلی ندارد و مسخره است گفت: “امروز تمام طرف‌های درگیر جنگ به‌شمول خارجی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که جنگ راه حل نیست”.
بر اجماع ملی برای تامین صلح و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تاکید کرده گفت:” طرف جنگ با گروه طالبان؛ حکومت، حزب اسلامی، حزب جمعیت اسلامی و جنبش اسلامی بوده و امروز هم ضرور است که مذاکرات با همین جناح‌ها آغاز شود”.
آقای حکمتیار گفت: “اگر امروز یکی از جناح‌های یاد شده از مذاکرات دور باشند صلحی در افغانستان پیاده نخواهد شد و جنگ همچنان ادامه خواهد داشت”.
رهبر حزب اسلامی نشست بن را یک فاجعه خوانده و تاکید کرد که نباید فاجعه نشست بن باری دیگر تکرار شود. او، بیان داشت: “با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی باید حکومت موقت به وجود بیاید و تا ما به سوی انتخابات آزاد و شفاف برویم”.
احمدولی مسعود نامزد انتخابات ریاست جمهور نیز گفت: ” ما امروز درد کشور خود را نمی‌توانیم تشخیص دهیم که باعث شده جنگ در افغانستان ادامه داشته باشد”.
سید اسحاق گیلانی، رییس نهضت همبسته‌گی ملی افغانستان گفت:” تا زمانی که شهروندان افغانستان خودشان برای تامین صلح قربانی ندهند، دیگران برای ما صلح نخواهند آورد”.
آقای گیلانی گفت:” کسانی که تاکید دارند صلح، ترقی و جنگ در موجودیت آن‌ها باشد در اشتباه هستند و نمی‌توانند ما را به صلح پایدار و کشور مترقی سوق دهند”.
سید اکبر آغا عضو پیشین گروه طالبان نیز گفت: “ما برای تامین صلح به اجماع ملی و وحدت نظر ضرورت داریم تا به سوی صلح پایدار حرکت کنیم”.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید