مجلس سنا: دیدار غنی با ترمپ در بگرام به مصلحت کشور بود

رییس مجلس سنا با توجه به واکنش‌ها در مورد دیدار غنی با ترامپ در پایگاه نظامی بگرام می‌گوید که بگرام هم جز خاک افغانستان است و هیچ مشکلی وجود ندارد.
دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا اواخر هفته گذشته در یک سفر غیرمنتظره به بگرام آمد و با سربازان امریکایی در افغانستان دیدار کرد.
همزمان با ورود آقای ترمپ به بگرام، رییس جمهور غنی نیز به دیدار او به پایگاه نظامی بگرام رفت. اما دیدار آقای غنی با ترامپ در زندان بگرام با انتقادهای زیاد سیاسی مواجه شده است.
بسیاری از منتقدان این دیدار را غیر دیپلماتیک و مخالف اقتدار سیاسی مردم افغانستان خوانده و برخی منتقدان هم گفته‌اند که آقای ترامپ، رییس جمهور غنی را احضار کرد.
با این وجود، فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا می‌گوید که بگرام جز خاک افغانستان است و رییس جمهور غنی مبتنی بر مصلحت کشور با آقای ترامپ در بگرام دیدار کرده است.
آقای مسلم‌یار با اشاره به این‌که چنین تعاملی در گذاشته نیز صورت گرفته افزود، مهم این است که هدف به دست آمد و این دیدار به نفع مردم افغانستان تمام شد.
به گفته او، این ادعا که گویا دونالد ترمپ باید در ارگ ریاست جمهوری حضور می‌یافت، درست است؛ اما متاسفانه افغانستان در شرایطی قرار دارد که از لحاظ امنیتی مطمین نیست و این مساله باید در نظر گرفته شود.
آقای ترمپ در دیدار با رییس جمهور غنی در پایگاه نظامی بگرام گفت که طالبان صلح می‌خواهند و برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و برقراری آتش‌بس در افغانستان اعلام آماده‌گی کرده است.
با این وجود، برخی سناتوران دیگر نیز تاکید کردند که هم اکنون زمینه برای تامین صلح در کشور مساعد شده و دولت افغانستان باید با جلب حمایت‌های بیشتر ملی، بین‌المللی و منطقه‌یی این روند را سرعت بخشد.
پس از توقف مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان؛ اخیراً زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا بار دیگر چندین روز به طور غیر رسمی با نمایندگان طالبان در قطر گفت‌وگو کرد.
این دیدارها احتمال از سرگیری مذاکرات صلح افغانستان را تقویت بخشیده‌است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید