حکومت افغانستان از ایران خواسته در مورد افغان‌های کشته‌شده در مظاهرات، معلومات دهد

حکومت افغانستان رسمآ  از ایران خواسته تا در پیوند به‌تلفات مهاجران افغانستانی در هنگام مظاهرات معلومات بدهد. وزارت امور خارجه کشور گفته است دولت ایران تعهد کرده که پس از تثبیت، هویت تمامی مهاجرانی که در تظاهرات روزهای گذشته در این کشور کشته‌ شده اند را با افغانستان در میان خواهد گذاشت.

این در حالی‌است که برخی رسانه‌ها گزارش داده اند که در تظاهرات اخیر در ایران ۹ تن از افغانان نیز کشته شده اند. گران هیواد سخن‌گوی این وزارت به “رادیو آزادی” گفته است: “این موضوع از سوی سفارت افغانستان در ایران و راه‌های دیپلماتیک از نزدیک پی‌گیری خواهد شد.”

او افزود: “سفارت افغانستان در ایران با این کشور در ارتباط است تا در رابطه به بازداشت و کشته شدن افغان‌ها در جریان مظاهرات معلومات دهد. ایران تعهد کرده است که پس از تثبیت هویت افغان‌ها تمامی معلومات را با جزئیات با افغانستان شریک می‌سازد.”

وزارت امور خارجه آمار کشته و زخمی شدن افغان‌ها را در جریان مظاهرات ایران تایید و یا رد نمی‌کند اما روز گذشته برخی رسانه‌ها گزارش دادند که در تظاهرات اخیر ایران ۹ تن کشته شدند و ۱۲۱ تن دیگر از سوی نیروهای امنیتی این کشور دستگیر شده اند.

در این گزارش‌ها به نقل یکی از منابع آمده است که آنان نمی‌دانند که چرا این افغان‌ها آماج قرار گرفته اند در صورتی که افغان‌ها در تظاهرات نیز اشتراک نکرده بودند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در این باره نگران است.

شکرالله مشکور کمیشنر کمیسیون حقوق بشر در مسٔله نقض حقوق بشر ابراز نگرانی کرده و از حکومت افغانستان خواسته تا این موضوع را از طریق راه‌های دیپماتیک پیگری کند.

وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان گفته است که سفارت افغانستان در ایران در این باره تا اکنون به آنان چیزی نگفته است.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل شمار کشته شده‌گان مظاهرات اخیر ایران را ۱۱۶تن گفته است.

بر اساس آمار رسمی حکومت افغانستان نزدیک به دونیم میلیون افغانستانی در ایران زنده‌گی می‌کنند که از این میان ۹۵۰ هزار تن آنان جواز اقامت دارند، ۴۵۰ هزار تن جواز اقامت کوتاه مدت و پاسپورت دارند، ۳۰ هزار تن آنان جواز اقامت درازمدت به‌دست آورده اند و نزدیک به یک تن دیگر به شکل غیر‌قانونی در ایران زنده‌گی می‌کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید