شورای نامزدان:  برای بیرون رفت از بحران انتخاباتی، حکومت مشارکتی ایجاد شود

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید که برای شکستن بحران انتخاباتی موجود، باید حکومت مشارکتی بین نامزدان ایجاد شود. ریاست جمهوری اما تاکید کرده است که این طرح در مخالفت صریع با قانون اساسی کشور قرار دارد.

صدیق صدیقی سخن‌گوی ریاست جمهوری در واکنش به این این پیشنهاد شورای نامزدان در صفحه فیس‌بوک‌اش نوشته است: “در این روزها، برخی شوراها طرح‌هایی را زیر نام «حکومت مشارکت ملی انتخابات محور!؟» عنوان کرده اند که در مخالفت صریح با قانون اساسی کشور قرار دارد.”

آقای صدیقی تاکید کرده است که نامزدان ریاست انتخابات، بایست به اراده، تصمیم و جایگاهی را که مردم برای شان برگزیده اند، احترام قایل شوند.

به گفته او، شهروندان افغانستان در چارچوب قانون اساسی، اراده‌ی شان را به هدف تداوم نظام جمهوری با رفتن پشت صندوق‌های رای، تمثیل کرده اند و به عقب برنمی گردند.

از سویی‌هم کمیسیون انتخابات مدعی شده که تکت‌های انتخاباتی معترض، پیرامون حل مشکلات پیش آمده، آماده گفت‌وگو با رهبری کمیسیون انتخابات نیستند.
احمدولی مسعود نامزد انتخابات و عضو شورای نامزدان، روز دوشنبه (11 قوس) در نشست خبری این شورا در کابل، مدعی شد که کمیسیون انتخابات قادر نیست آرای انتخابات را تفکیک کرده و بن بست انتخاباتی را بشکند.
آقای مسعود گفت که کمیسیون با جانب‌داری از یک نامزد، آرای ریخته شده در صندوق‌های رای دهی را غیرقابل تفکیک خوانده و افزود که کمیسیون هم اکنون قادر نیست آرای پاک را از آرای ناپاک جدا کند.
او افزود که ممکن است کمیسیون انتخابات یکی از تیم‌های انتخاباتی که به گفتۀ او کمیسیون وابسته به آن است را برنده انتخابات اعلام کند و یا انتخابات را به دور دوم بکشاند.
او همچنان بیان داشت که در هر دو صورت موقف کمیسیون قابل قبول نخواهد بود و بن بست انتخاباتی کماکان پابرجا خواهد ماند.
آقای مسعود از موقف شورای نامزدان پیشنهاد کرد که برای شکستن بن بست یاد شده یک حکومت مشارکتی در محور شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری باید شکل بگیرد.
به باور او، این ساختار سیاسی که تمام نیروهای سیاسی در چوکات یک حکومت ایتلافی دربر خواهد گرفت، قادر است اجتماع سیاسی را شکل داده و پروسه صلح را نیز سرعت ببخشد.
رییس تیم وفاق ملی همزمان سیستم انتخاباتی اکثریتی (1+50) را نیز در کشور مناسب ندانسته خاطر نشان کرد که این سیستم باید با دموکرسی توافقی تعویض شود.
جنرال مرادعلی مراد معاون تکت انتخاباتی صلح و امنیت به رهبری رحمت‌الله نبیل نیز گفت که انتخابات ریاست جمهوری شش میزان با وجود کاستی‌های جدی و تقلبات گسترده “برنده ندارد”.
آقای مراد به اختلافات اعضای کمیسیون انتخابات اشاره گرفته افزود که در کمیسیون یخن‌کشی‌ها جریان دارد و بحران انتخابات نیز فراگیرتر می‌شود؛ به گفتۀ وی، یک حکومت مشروع و فراگیر می‌تواند این بحران را کنترل کند.
انجنیر شهاب حکیمی یکی دیگر از نامزدان با اشاره به طرح ایجاد حکومت مشارکتی تصریح کرد که این حکومت خواهد توانست پروسه صلح را مدیریت کرده و زمینه را برای برگزاری یک انتخابات سالم مساعد کند.
طرح ایجاد حکومت مشارکتی از سوی شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری پس از آن مطرح شده است که شمارش و عدم شمارش بیش از 300 هزار رای بین کمیسیون و دو تیم پیشتاز انتخاباتی جنجالی شده و در موارد اعتراضات خیابانی در این پیوند راه اندازی شده است.
پیش ازاین، گلبدین حکمتیار  یکی دیگر از نامزدان انتخابات نیز با وجود بن بست انتخابات بر ایجاد حکومت موقت برای عبور از وضعیت موجود تاکید کرده است.

در همین حال ازعبدال‌عزیز ابراهمی سخن‌گویان کمیسیون انتخابات به خبرگزاری”جمهور”  گفته است: ” دروازه کمیسیون انتخابات به روی مسوولان تکت‌های معترض انتخاباتی باز است آن‌ها تاهنوز حاضر به گفت‌وگو پیرامون حل مسایل اختلافی با کمیسیون انتخابات نشده‌اند”.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید