اعلام نتایج انتخابات اعلان جنگ خواهد بود!

انتخابات ریاست جمهوری به بحران رفته است و با گذشت هر روز دامنه‌ی بحران و بی اعتمادی‌ها نسبت به کمیسیون انتخابات گسترش می‌یابد و بیشتر و بیشتر می‌شود.
دیروز هم در برخی از ولایت‌ها، مردم به فراخوان دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی دست به تظاهرات و اعتراض زدند و خواهان باطل شدن سه صد هزار رای بدون بایومتریک از سوی کمیسیون انتخابات شدند.
برعکس دسته انتخاباتی دولت ساز اصرار دارد که هر چه زودتر کمیسیون نتایج ابتدایی انتخابات را اعلام کند.
این دسته انتخاباتی نمی‌خواهد که سه صد هزار رایی که از نظر طرزالعمل غیر قانونی و بی اعتبار شناخته شده، باطل اعلام شود و برای این نظر شان، استدلال می‌کنند و آن را توجیه می.دارند.
اگر این سه صد هزار رای باطل و فاقد اعتبار شناخته شود، دسته انتخاباتی دولت ساز بازنده و ثبات و هم‌گرایی پیروز انتخابات شناخته خواهد شد و به همین منظور هردو دسته انتخاباتی از مواضع شان عقب نشینی نمی‌کنند و می‌دانند که موضوع از چه قرار است.
کمیسیون انتخابات از چند جانب زیر فشار قرار گرفته است و برخی کمیشنران این کمیسیون از سواد لازم حقوقی برخوردار نیستند و جرأت، ظرفیت و توانایی آن را ندارند که از حق و عدالت به دفاع برخیزند و تیم ثبات و هم‌گرایی و برخی دیگر از دسته‌های انتخاباتی به این کمیشنران اتهام وارد می‌کند که آن‌ها از ارگ دستور می‌گیرند که چه کنند و چه نکنند، اما کمیسیون انتخابات این اتهامات را همواره رد کرده است.
این در حالی است که مردم افغانستان در وضعیت بسیار بد اقتصادی و امنیتی قرار دارند و از فشار بسیار گسترده و غارت دارایی‌های عامه به وسیله قدرت مندان رنج می‌برند و می خواهند بن بست انتخابات هر چه زودتر شکستانده شود و سرنوشت سیاسی کشور روشن گردد.
اگر کمیسیون انتخابات با زور و فشار حکومت، نتایج انتخابات را به نفع تیم دولت ساز اعلام کند واضح است که با این تصمیم، در کشور درگیری‌های بسیار خطرناک آغاز می‌شوند و اعلام نتایج انتخابات بدون قناعت دسته‌های دیگر انتخابات در حقیقت اعلان جنگ حکومت در برابر مردم افغانستان است.
اگر دسته انتخاباتی دولت ساز که فعلاً در قدرت اند از قوه قهریه کار بگیرد و دستور بدهد که به معترضان حمله شود آنگاه اوضاع بیشتر از بیشتر پیچیده تر و خطرناک تر خواهد شد.
زمانی که خون ریختانده شود واضح است که مردم با این کینه‌های انباشته شده در صدد انتقام بیرون می‌شوند، ممکن است کوچه به کوچه درگیری‌ها آغاز شوند و در آن صورت ما همه چیز را از دست خواهیم داد.
با توجه به همین گفته‌ها، باید تمام نهادهای سیاسی و دسته های انتخاباتی، آگاهان و افراد با نفوذ در برابر این وضع اسف بار کشور احساس مسوولیت کنند و برای بیرون رفت آن بذل مساعی به خرج دهند و تلاش نمایند که مشکل انتخابات از راه مذاکره و گفت و گو حل و فصل شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید