جاپان 7 میلیون دالر برای تهیه واکسین به افغانستان کمک کرد

جاپان برای پشتی‌بانی از تلاش‌های یونیسف در بخش تهیه واکسین‌های نجات‌دهنده برای زنان و کودکان افغانستان، 7 میلیون دالر کمک کرد. تفاهم‌نامۀ این کمک 7 میلیون دالری جاپان روز (چهارشنبه 13 قوس/آذر) میان سفیر این کشور در کابل و نمایندۀ ادارۀ حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف) امضا شد.

این مبلغ پول در بخش تطبیق واکسین بیماری‌های واگیردار و واکسین فلج کودکان، برای 1 میلیون و 310 هزار کودک و 2 میلیون و 920 هزار زن در کشور هزینه خواهد شد.

میتسوجی سوزوکا، سفیر جاپان در کابل می‌گوید، با وجود آن‌که وضعیت مرگ‌ومیر مادران و کودکان در افغانستان کاهش یافته، اما به دلیل تطبیق‌نکردن واکسین، این کشور هنوزهم در پایین‌ترین سطح معیارهای جهان قرار دارد.

ابوبکر کامپو، نمایندۀ یونیسف در افغانستان گفت که  افغانستان یکی از دو کشوری‌ست که هنوز قادر به ریشه‌کن ساختن بیماری فلج کودکان/پولیو نشده است. به گفته او، لازم است تا برای ریشه‌کن کردن این بیماری اقدامات جدی روی دست گرفته شود.

مموسی زیور، معین وزارت صحت‌‎عامه گفت که این کمک جاپان دولت افغانستان را در بخش ارایۀ خدمات واکسین با کیفیت و متوازن برای مادران و نوزادان کمک می‌کند.

بر بنیاد آمارهای وزارت صحت‌ عامۀ کشور، از آغاز سال 2019 میلادی تاکنون  22 رویداد مثبت بیماری فلج کودکان در افغانستان ثبت شده که شمار بیشتر کودکان مبتلا به این بیماری در ولایت‌های کندهار و ارزگان هستند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید