مجلس: حکومت برای حل فوری مشکل آلوده‌گی هوای کابل نشست فوق‌العاده برگزار کند

مجلس نماینده‌گان ضمن ابراز نگرانی از آلوده‌گی هوای شهر کابل از حکومت خواست که برای حل فوری این مشکل نشست فوق‌العاده برگزار کند.
میر رحمان رحمانی رییس مجلس نماینده‌گان در نشست روز چهارشنبه (13 قوس) این مجلس گفت که آلوده‌گی هوای کابل و خرابی محیط زیست در افغانستان بیشتر از تروریزم و درگیری‌های مسلحانه از مردم قربانی می‌گیرد.
آقای رحمانی گفت: “حکومت باید بدیل مواد سوخت فُسیلی را برای شهروندان مساعد کند تا مردم برای گرم کردن خانه‌های خود به سوی سوخت‌های غیر معیاری نروند.”
به گفته او، کمیته رییسان مجلس دیروز فیصله کرده که از حکومت بخواهد تا جلسه فوق‌العاده را پیرامون آلوده‌گی کابل با اشتراک همه نهادهای مربوط دایر نموده و راه حل عاجل و کوتاه مدت برای کاهش اثرات محیط زیستی این شهر پیدا کند.
او همچنین به کمیسیون صحت و تربیت بدنی و کمیسیون محیط زیست مجلس هدایت داد، تا با مشوره با داکتران و متخصصان عرصه صحت محیط زیستی، تمام تدابیر وقایوی برای کاهش مضرات این آلوده‌گی را به مردم اخبار کنند.
سید احمد سیلاب دیگر عضو مجلس گفت که در نتیجه افزایش آلوده‌گی تمام شفاخانه‌های شهر کابل از بیماران تنفسی پُر شده‌اند.
آقای سیلاب افزود که به دلیل نبود نظارت درست، بسیاری از شهروندان کابل برای تامین سوخت در خانه‌ها، حمام‌ها، نانوایی‌ها و کارخانه جات‌شان از تیل، مبلایل و تایرهای کهنه استفاده می‌کنند که آلوده‌گی را چندین برابر افزایش داده است.
به گفته او، بلند منزل‌های که درکابل درست شده، غیر معیاری بوده و سیستم تصفیه هوا ندارند؛ برای ساخت یک بلند منزل از یک تا دو میلیون دالر مصرف می‌شود؛ اما صاحبان آن 20 تا 30 هزار دالر را برای نصبت سیستم تصفیه هوا مصرف نمی‌کنند.
الله گل مجاهد دیگر عضو مجلس هم گفت: “در کابل حدود 8 میلیون نفر زندگی می‌کنند؛ اما برق و دیگر امکانات نیست و همه برای گرمی خانه‌های خود از سنگ ذغال استفاده می‌کنند که دود آن سرطان‌زا نیز است.”
نماینده‌گان تاکید کردند که حکومت به ویژه نهادهای زیربط باید سیستم نظارتی جلوگیری از مواد سوختی مضر و آلوده کننده را تقویت بخشند.
بر بنیاد گزارش نهادهای بین المللی هوا شناسی کابل در جمع آلوده ترین شهرهای جهان قرار دارد.
کارشناسان محیط زیست، موجودیت وسایط دودزا، استفاده از مواد سوخت غیر معیاری چون ذغال سنگ، موبلایل سوخته، پلاستیک و غیره عامل ایجاد 75 درصد آلوده‌گی در شهر کابل خوانده شده است.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید