تیفا: تلاش‌هایی جریان دارد تا پروسه انتخابات به خشونت کشیده شود

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) می‌گوید که تلاش‌هایی جریان دارد تا پروسه انتخابات ریاست جمهوری کشور به خشونت کشیده شود.
نعیم ایوب‌زاده رییس تیفا، روز چهارشنبه (13 قوس) در یک نشست خبری در کابل مدعی شد که در این اواخر تلاش‌هایی به راه افتاده تا پروسه انتخابات به خشونت کشیده شود.
ایوب‌زاده بدون آن که از فرد یا گروهی نام ببرد افزود:” تلاش‌هایی برای به سمت خشونت بردن پروسه انتخابات و نادیده گرفتن آرای مردم اخیرا به راه افتاده است”.
او اظهار نگرانی کرد که ممکن است این تلاش‌ها زمینه‌ساز انحراف پروسه انتخابات از مسیر اصلی شده و آرای مردم نیز نادیده گرفته شود.
او، مواضع جامعه جهانی پیرامون انتخابات افغانستان را نیز نامشخص توصیف کرده افزود که اگر کشورهای حامی، برای شکستن بن‌بست انتخابات وارد عمل نشوند، چالش موجود ختم نخواهد شد.
اختلافات در پروسه انتخابات بین کمیسیون انتخابات و برخی تکت‌های انتخاباتی پس از آن آغاز شد که کمیسیون انتخابات خواهان بازشماری 300 هزار رای شد.
این اقدام کمیسیون انتخابات با مخالفت تیم ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله روبرو شده است. تیم ثبات و همگرایی مانع بازشماری آرا در 7 ولایت شده و در چند ولایت تظاهراتی را در واکنش به تصمیم کمیسیون انتخابات به راه انداخته است.
رییس فیفا از این اختلافات یادآور شده گفت که کمیسیون انتخابات دست‌کم از نظر تخنیکی تاکنون برای اقناع دسته‌های انتخاباتی پاسخگو نبوده است؛ او فقدان پاسخ‌گویی کمیسیون به تکت‌های انتخاباتی را نشانه ضعف یا بی‌توجهی این نهاد خواند.
او، از جامعه جهانی خواست که برای ختم تنش‌های انتخاباتی، اجلاس علنی را بین کمیسیون انتخابات، تکت‌های انتخاباتی، احزاب سیاسی و نهادهای ناظر زمینه‌سازی کند.
رییس تیفا از تکت‌های انتخاباتی نیز خواست که فراروی برنامه‌ها و اقدامات قانونی کمیسیون ممانعت ایجاد نکرده و زمینه پیشبرد یک پروسه قانونی تفتیش آرای انتخابات را مساعد کنند.
با آن که تیم ثبات و همگرایی خواهان ابطال 300 هزار رای است، اما کمیسیون انتخابات تاکید کرده که بدون بررسی (تفتیش و بازشماری) مطابق به قانون نمی‌تواند این آراء را باطل اعلام کند.

از سویی‌هم، مجلس نماینده‌گان ضمن مخالفت با ایجاد هرگونه حکومت مشارکتی و یا حکومت موقت در نتیجه انتخابات تاکید می‌کند که این مجلس حاضر است میان کمیسیون و نامزدان پادرمیانی کند.

میر رحمان رحمانی رییس مجلس نماینده‌گان در نشست روز چهارشنبه (13 قوس) این مجلس گفت که انتخابات ریاست جمهوری با نقض مکرر تقویم اعلام نتایج، تصمیم گیری‌های جنجال‌برانگیز، توقف روند فنی بازشماری آرا و تقابل در روابط کمیسیون و نامزدان، عملاً از مسیر قانونی خود منحرف شده است.
آقای رحمانی تاکید کرد که بازگشت به منطق و گشودن باب گفت‌وگو پیش از آن‌که دیر شود، تنها گزینه جلوگیری از بن‌بست انتخاباتی است.
به گفته او، کمیسیون و نامزدان می‌توانند با پایان دادن به اتهامات و برگزاری یک گفتمان فراگیر انتخاباتی با حضور نهادهای ناظر ملی و بین‌المللی در حضور رسانه‌ها، از بحران جلوگیری کنند.
او همچنین خطاب به نماینده‌گان مجلس گفت: “مجلس به عنوان نهاد مشروع و معتبر با حفظ احترام به استقلالیت کمیسیون‌های انتخاباتی می‌تواند، میان کمیسیون و نامزدان پادرمیانی کند.”
او، گفت:” یک هیات تعیین بکنیم تا یک راه حل پیدا شود؛ زیرا هم اکنون هیچ ارتباطی میان کمیسیون و نامزدان وجود ندارد و احتمال بحرانی‌تر شدن انتخابات پا برجاست”.
همچنین، برخی نماینده‌گان در این نشست با تشکیل هرنوع حکومت مشارکتی یا موقت مخالفت کردند.
بلقیس روشن یک عضو مجلس گفت: “امریکا روی حکومت چند سره کار می‌کند و سفیرش پیش یک یک از این چوکی دوستان می‌رود؛ اما وظیفه ما است که نگذاریم کشور یک بار دیگر به بحران برود.”
غلام حسین ناصری هم گفت: با تاخیر در اعلام نتایج انتخابات، تکنوکرات‌های شکست خورده که در زمان آقای کرزی بخشی از بودجه را غارت کردند، صدا می‌کنند که ما حکومت موقت می‌سازم این کار را مردم اجازه نخواهد داد.
به گفته او، شورای نامزدان نیز خواستار حکومت مشارکت ملی هستند در حالی‌که این پیشنهاد نیز در تضاد با قانون اساسی قرار دارد.
آقای ناصری گفت، کسانی‌که نتوانسته رای مردم را به دست آورند، بگذارند که نتیجه انتخابات اعلام شود؛ زیرا مردم خود را به این‌ها نفروخته‌اند و آنان مالک انتخابات هم نیستند که ادعای حکومت مشارکتی را می‌کنند.
میر رحمان رحمانی نیز تاکید کرد که حکومت موقت و یا حکومت مشارکتی در قانون اساسی جایگاهی ندارند و یگانه حکومتی که برنده انتخابات باشد بر سر کار خواهد آمد.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید