اوچا: نیازمندان به کمک‌های فوری بشردوستانه در افغانستان ۵۰ درصد افزایش یافت

اداره هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان (اوچا) می‌گوید که براساس تخمین سازمان‌های بشر دوستانه بیش از ۹ میلیون شهروند افغان در سال پیشروی میلادی به کمک‌های اضطراری نیاز خواهند داشت.

شمار نیازمندان به کمک‌های فوری در افغانستان در سال ۲۰۱۹ شش میلیون ۳۰۰ هزار نفر بوده است. این نهاد در آستانه سال جدید میلادی از افزایش مشکلات و نیازمندی مردم در سراسر افغانستان ابراز نگرانی کرده و می‌گوید که خواستار کمک ۷۳۲ میلیون دالری از منابع تمویل کننده بین‌المللی برای رسیدگی به مشکلات افغانان نیازمند در سال ۲۰۲۰ میلادی شده‌ است.

توبی لینزر، مسوول این اداره روز چهارشنبه (۱۳ قوس) در یک نشست خبری در کابل به خبرنگاران گفت سازمان ملل در این شرایط دشوار در کنار مردم افغانستان قرار خواهد داشت.

او گفت: ” از آنجا که به زودی سال ۲۰۲۰ فرا می‌رسد، متاسف هستم این موضوع را گزارش می کنم که میزان نیازمندی بالا رفته است. ما تخمین می‌کنیم که ۹.۴ میلیون نفر در سراسر افغانستان به کمک اضطراری و کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. به این معنی که یک نفر از هر چهار نفر یا یک چهارم کل نفوس نیازمند کمک‌های اضطراری و کمک‌های بشردوستانه هستند. برای رسیده‌گی به نیازمندی این تعداد افراد، ۷۳۲ میلیون دالر نیاز خواهد بود. من برای تامین این رقم از سوی منابع تمول کننده بین المللی برای افغانستان به شدت تلاش خواهم کرد.”

این اداره تاکید کرده که در نبود صلح و ادامه جنگ، نیازمندی مردم به کمک‌های اضطرای بیشتر شده است. این نهاد تصریح کرده در حالی که در سال ۲۰۲۰ جنگ افغانستان وارد چهلمین سال می‌شود، چالش‌هایی مانند ناامنی، فقر، بیکاری، بیجا شدن از محل سکونت به دلیل جنگ و خشک سالی همچنان پابرجاست.

براساس آمار سازمان ملل در سال ۲۰۱۹ نزدیک به چهارصد هزار نفر به دلیل جنگ از محل سکونت‌شان بیجا شده‌اند، روندی که در برخی ولایات هنوز هم ادامه دارد.

در همین حال متضررین جنگ و آفات طبیعی و بیجاشده‌گان داخلی در شمال، غرب و مرکز افغانستان می‌گویند به‌رغم دریافت کمک‌های ابتدایی، هنوز هم تغییری در زندگی‌ آنان نیامده و همچنان نیازمند کمک هستند.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد میزان نیازمندی برای کمک به افراد نیازمند در مقایسه به سال گذشته دو برابر افزایش یافته است. این نهاد می‌گوید در سال ۲۰۱۹ میلادی ۶.۳ میلیون نفر به کمک‌های اضطراری نیاز داشتند که از این جمله بیش از چهار میلیون نفر کمک‌های سازمان‌های بشردوستانه را دریافت کردند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید