واکنش‌ها به کشته شدن رییس نهاد مدد رسان (پی ام اس) جاپانی در ننگرهار

درنتیجه حمله برموتریک سازمان مدد رسان جاپانی در شهرجلال آباد مرکز ولایت ننگرهار، شش تن به‌شمول داکترتتسوناکومورا رییس موسسه (پی ام اس) کشته شدند. ناکومارا به پاس خدماتش برای افغانستان، شهروندی این کشور را نیزدریافت کرده بود.

عطاالله خوگیانی، سخن‌گوی والی ننگرهار ضمن تایید این رویداد به رسانه‌ها گفته که هدف گلوله‌باری افراد مسلح بر موتر حامل کارمندان این موسسه، داکتر تتسو ناکامورا، شهروند جاپان و رییس نهاد خیریه (پی.ام.اس) بوده که او به دلیل جراحت شدید جان باخته است.

سه تن از محافظان تِتسوناکومارو رییس سازمان خیریه مذکور نیز کشته در این رویداد کشته شدند. موتر حامل کارمندان این سازمان  روزچهارشنبه( 13قوس) هنگامی که به طرف  ولسوالی خیوه روان بود، مورد شلیک قرار گرفت.

سفارت امریکا در کابل با نشر اعلامیه‌ی در صفحه تویترش، این حمله را نکوهش کرده و آن را “غیرقابل توجیه” خوانده است. این سفارت از حمله بر نهادهای کمک رسان که هدف این نهادها “خدمت، مراقبت و کمک” به مریض‌های افغانستان اند، ابراز نگرانی کرده است.

معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) ضمن محکوم کردن این حمله گفته است: “این عمل در مقابل مردی که بیشتر زندگی‌اش را به کمک کردن به مردم آسیب پذیر افغان اختصاص داده بود، غیر قابل قبول می باشد.”

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست جمهوری، در واکنش به کشته شدن داکتر تتسو ناکامورا، رییس خیریه (پی‌.ام‌.سی) گفته است که “دولت و ملت افغانستان، حمله به وی و همکارانش را تقبیح و بزرگترین جنایت در برابر مددرسانان می‌داند.”

آقای صدیقی همچنان گفته است: “دشمنان مردم افغانستان، نزدیک ترین دوست ما را بی‌‍رحمانه به قتل رساندند. ناکامورا، زندگی خود را وقف هم ‌یاری وهمکاری با مردم ما کرد، ناکامورا، حکومت را در مدیریت آب‌ها وجنگل‌ها کمک می‌کرد”.

ریاست اجرایی نیز با نشر اعلامیه‌ی این حمله را یک رویداد تروریستی دانسته عنوان کرده در پیوند به کشته شدن داکتر تتسو ناکامورا گفته است که “مرگ او یک حادثۀ غم‌انگیز برای همه مردم افغانستان بود.”

در اعلامیه این ریاست آمده است: “حمله به یک موسسه خیریه غیرنظامی، نشان می‌دهد که تروریستان بزدل و جنایت‌کار، دشمن آبادانی و عزت مردم افغانستان هستند و از هیچ برنامه‌‌ی برای آسیب ‌رساندن به ساکنان این خطه دریغ نمی‌ورزند”.

کشته شدن این شهروند جاپان که تابعیت نیز واکنش‌های را در میان کاربران رسانه‌های اجتماعی به همراه داشته و برخی شهروندان افغانستان با نشر تصاویر این امدادگر جاپانی، از کارهای بشردوستانه‌اش در ننگرهار قدردانی کرده اند.

تا اکنون فرد و یا گروهی مسوولیت حمله بر کارمندان این نهاد خیریه را به عهده نگرفته و طالبان با نشر اعلامیه گفته اند که در این حمله نقشی ندارند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید