روند تازه گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان در قطرآغاز شد

 ارگ: امیدوارم این مذاکرات منجر به آتش بس در کشور شود

وزارت دولت در امور صلح تاکید کرده که روند تازه گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان در قطر، ادامه مذاکرات پیشین بین “دو طرف” نمی‌باشد. همزمان با آغاز مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان در قطر وزارت دولت در امور صلح افغانستان همچنان گفته که سند قبلی میان امریکا و طالبان در مورد صلح ملغا است.

سخن‌گوی این وزارت به “رادیو آزادی” گفته که در این دور مذاکرات میان دو طرف روی آتش‌بس و مخفی‌گاه‌های طالبان در پاکستان تمرکز بیش‌تر صورت می‌گیرد.

از سویی‌هم ریاست جمهوری کشور، گفته که امیدوار است این مذاکرات منجر به آتش بس دایمی و تامین صلح، شود.

درانی وزیری، معاون سخن‌گوی ریاست جمهوری افغانستان، به “صدای امریکا” گفته که حکومت امیدوار است این مذاکرات زمینه را برای ” آتش بس دایمی و کاهش خشونت‌ها تامین صلح، هموار کند.

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان و هیآت طالبان روزشنبه(16قوس) گفت‌وگوهای صلح را در قطر از سر گرفتند.

وزارت دولت در امور صلح می‌گوید که سند قبلی میان امریکا و طالبان در مورد صلح ملغا است و حالا میان دو طرف مرحله تازه گفت‌وگوها در قطر آغاز شده است.

ناجیه انوری سخن‌گوی این وزارت گفته که پیش‌رفت‌های ۹ مرحله مذاکرات میان امریکا و طالبان حدو سه ماه پیش از سوی دونالد ترمپ رییس جمهوری ایالات متحده باطل شده و قابل پذیرش نیست.

به گفته خانم انوری،آتش‌بس و مخفیگاه‌های طالبان در پاکستان اولین مورد بحث در مرحله تازه گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان خواهد بود.

او، افزود: “پیش از برگزاری هرنوع نشست نخست باید در باره موضوع آتش‌بس و مخفی‌گاه‌های طالبان در پاکستان بحث شود. گفت‌وگوها در قطر به‌گونه‌یی آغاز می‌شود که سند و پیش‌رفت‌های قبلی باطل بوده و قابل قبول نمی‌باشد. براساس سند قبلی مذاکره صورت نمی‌گیرد یعنی گفت‌وگوهای که انجام می‌شود به‌گونه‌ای است که همه چیز از سر گرفته شده است.”

یک عضو تیم مذاکراتی آقای خلیل‌زاد گفته که تمرکز دو طرف بر کاهش خشونت‌ها یکی از سخن‌گویان وزارت خارجه امریکا است که می‌تواند زمینه را برای آتش‌بس و گفت‌وگو میان افغان‌ها فراهم کند.

زلمی خلیل‌زاد پیش از آن که مذاکرات صلح با طالبان را در قطر ازسر گیرد، با مقام‌ها و چهره‌های سیاسی افغانستان در کابل گفت‌وگوهای گسترده را انجام داد.

دراین حال یک منبع طالبان که به علت حساسیت موضوع خواست از او نام گرفته نشود به رسانه‌ها گفته که مذاکرات میان امریکا و طالبان در قطر از آنجایی که متوقف شده بود، ازسر گرفته شده است.

در همین حال، محمد امین وقاد یک عضو شورای عالی صلح، گفته که ممکن توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان به زودی امضا شود.

او همچنان گفته: “با توجه به تمایلی که طالبان برای صلح دارند، امیدواریم که در یک هفته یا ده روز این توافق‌نامه امضا شود. پس از آن و مراحل لازم که باید طی شود برای مذاکرات میان افغان‌ها نیز راه باز می‌شود.”

گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان حدود سه ماه پیش در پی حمله انتحاری که در ساحه شش درک شهر کابل انجام شد و طالبان مسوولیت آن را پذیرفتند از سوی دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا لغو اعلام شد.

اما گروه طالبان پس از این تصمیم رییس جمهوری امریکا گفتند که روند مذاکرات باید از سر گرفته شود.

حلقات سیاسی و مردم عام در افغانستان نیز همواره گفته اند که صلح یگانه راه حل بحران کنونی افغانستان است و روند گفت‌وگوها با اشتراک حکومت افغانستان و پذیرفتن آتش‌بس از سوی طالبان باید ادامه یابد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید