یک پارچه گی و حاکمیت ملی ما مهم تر از غنی و عبدالله است!

بحران انتخابات هنوز هم ادامه دارد. کمیسیون تصمیم داشت تا نتایج اولیه انتخابات را در دو روز گذشته اعلام کند، ولی در نتیجه واکنش‌های شدید تیم ثبات و هم‌گرایی و دیگر ستادهای انتخاباتی، از اعلام نتیجه ابتدایی خودداری کرد. ستاد تیم ثبات وهم‌گرایی گفته است که پیآمد اعلام نتیجه اولیه بی آن که آرای تقلبی از آرای پاک جدا شده باشند، با واکنش شدیدما مواجه خواهد شد.

در چنین وضعیتی گزارش‌هایی در دست است که اگر کمیسیون انتخابات خواسته‌های تیم ثبات و هم‌گرایی و دیگر ستادهای انتخاباتی در مورد حذف سه صد هزار رای غیر قانونی، را نپذیرد و نتیجه اولیه را اعلام کند، در آن صورت تیم ثبات و هم‌گرایی حکومت خودشان را اعلان می‌کنند.

در آن صورت مردم افغانستان شاهد دو حکومت خواهند بود که نشانه شکل گیری یک بحران خطرناک در کشور می‌باشد و ما امیدواریم که چنین کاری صورت نگیرد. از سویی‌هم، کمیسیون انتخابات این تصمیم را در حالی گرفته است که آرای هفت ولایت کشور در جمع آرای مدنظر شان نخواهد بود. همچنان از یاد نبریم که آرای این هفت ولایت باز شماری نشده اند و این می‌شود مشکلی دیگر در کنار معضلات موجود.

در چنین وضعیتی کمیسیون مستقل انتخابات دو پا را در یک موزه کرده است و نمی خواهد سه صد هزار رایی را که تیم های انتخاباتی آن را غیرقانونی می‌دانند، باطل اعلام کند.

این کار خلاف اصول و موازین پذیرفته شده قبل از آغاز برگزاری انتخابات ششم میزان می باشد. کمیسیون و همه نامزدان ریاست جمهوری و تیم‌های شان این نکته را اصل قرار داده بودند که کمیسیون انتخابات باید رای‌های بایومتریک شده را اصل قرار بدهد.

رای‌هایی که در وقت‌های غیر قانونی نیز ریخته شده اند قابل قول نیست و کمیسیون از قبول این کار نیز شانه خالی می‌کند.  ما باور داریم که کمیسیون انتخابات اگر مسوولانه و قانونی برخورد کند مشکلی در این روند وجود نخواهد داشت، زیرا همه چیز واضح و آشکار می‌باشد. ما باور داریم که کمیسیون انتخابات باید از وضعیت کنونی در کشور اندیشه کند و روا نداشته باشند که کشور را به سوی پرتگاه تجزیه بکشاند. وحدت ویک پارچه‌گی مردم ما و حاکمیت ملی سرزمین ما بسیار مهم تر از غنی و عبدالله است و این نکته را باید کمیسیون‌ها بدانند.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید