نشست مشورتی کمیسیون شکایات انتخاباتی با نامزدان معترض بی نتیجه به پایان رسیدهم

نشست مشورتی کمیسیون‌ شکایات انتخاباتی با نماینده‌گان دسته‌های انتخاباتی، احزاب سیاسی و نهادهای جامعه مدنی به منظور دریافت راه حل برای بن‌بست انتخابات بی‌نتیجه به پایان رسید.

جنجال بر سر ابطال یا صحت حدود ۳۰۰ هزار رای از هفته‌ها به اینسو مانع شمارش آرا و اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری (ششم میزان) شده است.

دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله، رییس اجرایی و از نامزدان پیش‌تاز این انتخابات، از مخالفان اصلی روند بازشماری است. اعضای این تیم ادعا دارند که حدود ۳۰۰هزار رای نامعتبر از سوی کمیسیون در روند بازشماری شامل شده که باید باطل اعلام شود.

اسدالله سعادتی، معاون دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله در این نشست مشورتی، گفت، حدود ۳۰۰هزار رای “بدون اطلاعات بیومتریک و بی‌اعتبار و باطل است.”

آقای سعادتی همچنان گفت که در حالی که ممکن است با تفاوت یک رای، نامزدی برنده انتخابات ریاست جمهوری شود، “کمیسیون تصویب کرده که هر محلی که کمتر از ۵ رای در آن تفاوت وجود داشته باشد، مورد بازشماری و تفتیش قرار نمی‌گیرد. یعنی این‌ها در هر محل ۵ رای تقلبی را قبول کرده‌اند که خلاف قانون است.”

او همچنین یک‌بار دیگر تاکرد کرد آرایی‌که خارج از زمان رای گیری ثبت شده ،بی‌اعتبار است. این دسته انتخاباتی با شمار دیگری از نامزدان معترض مانع بازشماری آرا در هفت ولایت شده‌اند.

در همین حال، عمر داوودزی، مسوول کمپین انتخاباتی اشرف غنی، در این نشست از دسته‌های انتخاباتی خواست تا به کمیسیون انتخابات فرصت بازشماری و اعلام نتایج انتخاب را بدهد.

آقای داوودزی تاکید کرد که تنها کمیسیون انتخابات صلاحیت تفکیک، شمارش آرا و اعلام نتایج انتخابات را دارد. او گفت: “اگر تصمیم نتایج انتخابات را نامزدان بگیرند، پس کمیسیون انتخابات برای چیست؟”

او گفت:”مطمین است که کارهای تخنیکی کمیسیون به پایان رسیده و شمارش صورت گرفته و حالا زمان اعلام نتایج رسیده است.” آقای داوودزی از دسته‌های انتخاباتی خواست تا شکایات‌شان را پس از اعلام نتایج ابتدایی مطرح کنند.

از سویی‌هم ، قاسم الیاسی، سخن‌گوی کمیسیون شکایات انتخاباتی در این نشست از دسته‌های انتخاباتی خواست تا به منظور رسیدن به یک راه حل، انعطاف‌پذیری نشان دهند. او تاکید کرد که تا حدی به اعتراضات معترضان رسیده‌گی صورت گرفته است.

او گفت:”راه حل پیدا می‌شود اما مشروط بر اینکه دو طرف از خود انعطاف نشان بدهند و راه منطقی جستجو بکنیم. نگذاریم که انتخابات به بن بست برود. اگر این بار انتخابات به بن بست برود، سومین بار می‌شود و باید فاتحه جمهوریت را بخوانیم.”

پیش از این کمیسیون انتخابات افغانستان نیز نشست مشورتی را با نامزدان معترض برگزار کرده بود. این کمیسیون گفته بود در تلاش است تا با رسیده‌گی به این اعتراضات، روند بازشماری بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری را از سر بگیرد.

پس از آن روند بازشماری بیش از ۸ هزار محل رای‌دهی دوباره پس از یک وقفه پنج روزه در ۲۶ عقرب آغاز و در ۲۷ ولایت تکمیل شد اما معترضان همچنان مانع بازشماری آرا در هفت ولایت شدند.

دو روز پیش مسوولین این کمیسیون اعلام کردند که بدون تکمیل روند بازشماری آرا در این ۷ ولایت، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور را در روزهای جاری اعلام خواهد کرد.

اما پس از آن عبدالله عبدالله، از نامزدان معترض در صفحه فیسبوک خود نوشت: “اگر کمیسیون نتایج ابتدایی انتخابات را بدون رسیده‌گی به خواست‌های قانونی تیم‌های انتخاباتی اعلان کند، اعلان کمیسیون برای ما قابل قبول نبوده و در برابر آن بی تفاوت نخواهیم ماند.”

از سویی‌هم، مسوولان بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) از طولانی شدن روند اعلام نتایج انتخابات ابرازی نگرانی کرده می‌گویند، ادامه این وضعیت به بحران تمام عیار انتخاباتی در کشور تبدیل خواهد شد.

یوسف رشید رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا)، در یک نشست خبری در کابل گفت: “وضعیت کنونی روند انتخابات از لحاظ تخنیکی و سیاسی یک ضربه بزرگ به پروسه وارد کرده است.”

آقای رشید، کمیسیون‌ها و تکت‌های انتخاباتی را عامل اصلی وضعیت کنونی انتخابات دانسته، افزود که کمیسیون‌های انتخاباتی به وظیفه اصلی خویش درست عمل نکرده و همچنین تکت‌های انتخاباتی هم اصول رفتاری را نقض و هر روز مرتکب تخلفات و جرایم انتخاباتی می‌شوند.

او، بیان داشت، کمیسیون انتخابات به تقویم انتخاباتی عمل نکرد، لوایح را تطبیق نکرد و مشکلات تخنیکی را هم درست مدیریت نتوانست و به همین خاطر بحران کنونی را مسبب شده‌است.
رییس اجرایی فیفا، کمیسیون شکایات انتخاباتی را نیز عامل بحران کنونی خواند و گفت: “مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی محافظه کاری کرده و از صلاحیت‌های قانونی خویش استفاده نمی‌کنند بلکه نظاره گر وضعیت شده‌اند.”
این مسوول فیفا تاکید کرد، اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند و روند اعلام نتایج انتخابات بیشتر از این طولانی شود با گذشت هر روز به جای رسیدن به نتیجه مطلوب، پروسه انتخابات بیشتر پیچیده و بی اعتبار می‌شود.
یوسف رشید با ابراز نگرانی از ادامه وضعیت کنونی گفت، راه حل برای بیرون رفت از وضعیت کنونی این است که تمام جوانب انتخاباتی به ویژه مسوولان کمیسیون‌های انتخاباتی، تکت‌های انتخاباتی و حامیان آنها باید قوانین مرتبط کشور را در تعاملات تخنیکی، سیاسی و اجتماعی شان ملاک عمل قرار دهند.
آقای رشید، با ارایه طرح رفع بن بست انتخاباتی گفت: “ما ازکمیسیون شکایات انتخاباتی می‌خواهیم که ازحالت ساکن و منفعل بیرون شده و به صورت قاطع و فعال با استفاده از صلاحیت‌های قانونی خود در رابط به حل مسایل و چالش‌های پیش آمده موضع گیری و اقدام کند”.
به گفته او، ابتدا باید نتایج ابتدایی از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شود و بعداً تمام آرای اعتراضی به شمول آرای که اعتبار داده شده و آرای که اعتبار داده نشده از سوی کمیسیون شکایات به صورت ویژه تفتیش شوند.
او بیان داشت در شرایط کنونی باید موضع گیری‌های زهرآلود از سوی جوانب انتخاباتی که سبب ایجاد تشویش در اذهان عمومی می‌گردد، متوقف شود و تمام جوانب در این مورد با احتیاط برخورد کنند.
با گذشت نزدیک به سه ماه از برگزاری انتخابات هنوز هم به دلیل آنچه مشکلات تخنیکی و مخالفت‌های برخی تکت‌های انتخاباتی گفته شده، کمیسیون انتخابات موفق به اعلام نتایج ابتدایی نشده‌است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید