خروج 4هزار نظامی امریکایی از افغانستان؛ بازی با افکار عمومی یا مشروعیت دادن به طالبان؟!

نورالله ولی‌زاده

مهم‌تر از همه، پیوند زدن خروج سربازان امریکایی به مذاکرات صلح است. امریکایی‌ها تا حدود زیادی ناگذیراند که به مردم خود شان وبه کشورهای همسایه افغانستان، خروج نظامیان را به مذاکرات صلح پیوند بدهند. امریکایی‌ها می‌خواهند بگویند که خروج نیروها بخشی از توافق صلح با طالبان است و این یعنی این‌که ماموریت نظامی امریکا در افغانستان موفقانه به پایان رسیده و در پایان این ماموریت صلح و ثبات به افغانستان بر می‌گردد.

**************

رسانه‌های امریکایی به نقل از مقام‌های این کشور گزارش داده که برنامه خروج 4 هزار نظامی امریکا از افغانستان تا چند روز آینده اعلام خواهد شد. شبکه ان بی سی که این خبر را نشر کرده به نقل از دو مقام تمریکایی گفته این کاهش نیرو ترکیبی از انتقال زودهنگام بخشی از نیروها و جایگزین  نکردن بخش دیگری از آن‌هاست.

واقعیت این است که در مورد آمار واقعی نیروهای نظامی امریکا که در افغانستان مستقر هستند، غیر از مقام‌های امریکایی کس دیگری، چیزی نمی‌داند. گفته می‌شود که در حال حاضر حدود 12 تا 13 هزار نظامی امریکایی درافغانستان مستقر هستند. اما این آماری است که مقام‌های نظامی امریکا به رسانه‌ها می‌گویند. معلوم نیست که این آمار واقعی است یا خیر. تعداد نظامیان امریکایی در افغانستان بیشتر از آمار اعلام شده است یک کمتر از آن؟ در این مورد اطلاعات دقیقی در دست نیست. در مورد خروج نیروها نیز کسی چیزی نمی‌داند. امریکایی‌ها هرچندگاهی یک‌بار اعلام می‌کنند که برنامه خروج فلان مقدار نظامی در دستور کار است، اما در عمل جزییات بیشتری به رسانه‌ها داده نمی‌شود.

در مورد خروج همین 4هزار نظامی‌ای که تازه گفته شده که برنامه خروج شان اعلام خواهد شد، نیز جزییاتی در دست نیست. معلوم نیست که این برنامه چه زمانی اعلام و چه زمانی عملی خواهد شد. آیا براستی در چارچوب این برنامه تعداد 4هزار نظامی امریکایی از افغانستان بیرون می‌شوند یا کمتر و زیادتر از آن؟ این خروج به چه معناست؟ آیا این خروج یک خروج موقتی است و پس از مدتی دوباره تعداد دیگری جای آن‌ها را خواهد گرفت؟ به این سوال‌ها کسی پاسخ نمی‌دهد. مقام‌های امریکایی هیچ‌گونه الزامیتی برای پاسخ‌گویی به این پرسش‌ها احساس نمی‌کنند. دولت افغانستان نیز در موقعیتی نیست که بتواند در این زمینه اطلاعات دقیقی کسب و به اختیار مردم قرار دهد.

با این وصف، اعلام این‌که تعداد از نیروها به زودی از افغانستان خارج خواهد شد، دو معنا می‌تواند داشته باشد. یکی، بازی با افکار عمومی افغانستان و جهان و دوم، مشروعیت بخشیدن به طالبان.

بازی با افکار عمومی:

تیم ترمپ در امریکا درآستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد. دونالدترمپ رییس جمهوری ین کشور در معرض استیضاح قرار دارد و موقعیتی ضعیف و متزلزل را تجربه می‌کند. این تیم برای جهت دهی افکار عمومی امریکایی‌ها، گاه گاهی در یک رویکرد بیشترینه تبلیغاتی از خروج نظامیان کشور شان از افغانستان به عنوان اقدام در جهت کاهش بار مسوولیت امریکا در افغانستان یاد می‌کنند و به اصطلاح آن را یک دست‌آورد به خود تلقی می‌کنند. نشر خبرهایی در مورد احتمال خارج یک تعداد از سربازان و پیوند زدن آن به روند صلح در واقع به کمپاین انتخاباتی تیم ترمپ ارتباط دارد که می‌توان آن را بازی با افکار عمومی در امریکا عنوان داد. مردم امریکا نیز مثل مردم افغانستان چیز زیادی دراین مورد نخواهند دانست. آنان فقط همین را از طریق رسانه‌ها خواهند شنید که فلان مقدار سرباز ما از افغانستان خارج خواهند شد. در مورد تعداد دقیق این سربازان و این‌که ممکن آنان برگردند، مردم چیزی نمی‌دانند.

در مورد کشورهای همسایه افغانستان نیز وضع به همین منوال است. امریکایی‌ها با درک این‌که شماری از کشورهای منطقه خواستار خروج نظامی امریکا از افغانستان هستند، گاه گاهی، خبرهایی را نشر می‌کنند مبنی براین‌که سربازان را خارج می‌سازیم. در این سطح، هدف امریکایی‌ها اطمینان دهی به کشورهایی است  که خواهان خروج امریکایی‌ها از افغانستان هستند.

در افغانستان نیز تعدادی خواهان پایان ماموریت نظامی امریکا در کشور شان هستند. امریکایی‌ها این‌ها را نیز منحیث مخاطب در نظردارند و می‌خواهند بگویند که ما از اینجا رفتنی استیم. البته چنان‌که گفته شد، مردم افغانستان نیز زیاد در جریان قرار نخواهند گرفت و نخواهند دانست که چه تعداد نظامی امریکا چه زمانی از کشور شان خارج و چه زمانی وارد خواهند شد.

اما مهم‌تر از همه، پیوند زدن خروج سربازان امریکایی به مذاکرات صلح است. امریکایی‌ها تا حدود زیادی ناگذیراند که به مردم خود شان وبه کشورهای همسایه افغانستان، خروج نظامیان را به مذاکرات صلح پیوند بدهند. امریکایی‌ها می‌خواهند بگویند که خروج نیروها بخشی از توافق صلح با طالبان است و این یعنی این‌که ماموریت نظامی امریکا در افغانستان موفقانه به پایان رسیده و در پایان این ماموریت صلح و ثبات به افغانستان بر می‌گردد.

بعضی از منابع آگاه از جریان گفت‌وگوهای صلح می‌گویند که خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، در حال حاضر یکی از شرایط اصلی طالبان نیست. این گروه می‌داند که در موقعیتی نیست که خواستار خروج کامل نظامیان امریکایی از افغانستان شود. این خواست از سوی طالبان مطرح شده و می‌شود اما خواستی است که قابل مذاکره است. طالبان در نهایت وقتی امریکایی‌ها دیگر شرایط شان را قبول کنند، حاضر می‌شود که به حضور یک تعداد از نظامیان امریکایی در کشور تن دهد که البته این به نفع طالبان نیز خواهد بود. این گروه می‌داند که بدون حمایت امریکا در افغانستان حکومت کرده نمی‌تواند. به همین دلیل آنان نیز مثل امریکایی‌ها در حالی که بحث خروج نظامیان را به مذاکرات صلح پیوند می‌زنند اما نه توان و نه اراده کافی برای تحقق این هدف ندارند.

اما پیوند زدنِ خروج نظامیان امریکایی به مذاکرات صلح، در واقع نوعی مشروعیت بخشیدن به طالبان است. این کار، این گروه را یک گروه رهایی‌بخش معرفی خواهد کرد  که در نتیجه جنگ و مبارزه‌ توانست امریکا را مجبور به عقب نشینی از افغانستان کند. در حالی‌که در عالم واقع چنین نیست.

طالبان خود یک نیروی بیرونی است که با حمایت بیرونی‌ها ظهور کرد و گسترش یافت و حضورش در صحنه نظامی و سیاسی نیز مدیون حمایت خارجی‌ها است. شاید امریکایی‌ها مجبوراند که برای اقناع افکار عمومی، بین صلح و خروج نظامیان شان پیوند ایجاد کنند اما از این مجبوریت بیشترین سود را طالبان می‌برد. البته این چیزی است که شرایط بعد از صلح را در اثر افزایش غرور کاذب طالبان دشوار می‌سازد. این گروه همین اکنون نیز به این تصور است که در عالی‌ترین جایگاه و قوی‌ترین موقف برای حکم‌روایی دوباره به افغانستان قرار دارد، زیرا که توانسته یک ابر قدرت را شکست دهد. در حالی‌که همه می‌دانند که دوام عمر طالبان نتیجه سیاست‌های نادرست حکومت افغانستان، چندپهلو بازی کردن پاکستانی‌ها و غفلت و بی‌ارادگی امریکایی در نابودی آنان است نه ثمره جنگ این گروه. هرچند مقام‌های امریکایی به صورت واضح این را نیز نگفته‌اند که خروج احتمالی 4هزار نظامی این کشور به صلح ربط دارد اما بسیاری از رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های غربی به پیوند این دو تاکید دارند، زیرا این خبر در وقفه مذاکرات صلح بین طالبان و خلیل‌زاد نشر شده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید