متلل‌متحد نگران نتیجه انتخابات افغانستان!

انتخابات افغانستان و دریافت نتایج آن چیزیست که مایه نگرانی مردم افغانستان و جامعه جهانی نیز است، دوستان افغانستان نگران وضعیت پیش آمده در این رابطه هستند.

به تازه گی سرمنشی سازمان ملل متحد نیز در این رابطه سخنانی در جلسه شورای امنیت گفته است که می‌توان به نگرانی های ایشان در این رابطه پی برد.

سرمنشی سازمان ملل متحد از نامزدان ریاست جمهوری خواسته است که بگذارند کمیسیون‌های انتخابات کار شان را به وجه احسن به پایان برسانند.

سازمان ملل متحد انتخابات ریاست جمهوری را که در ششم میزان امسال بر گزار شده است نسبت به انتخابات پنج سال پیش شفاف تر دانسته است.

سازمان ملل متحد همچنان از نامزدان همچنان خواسته تا پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، نتیجه را بپذیرند.

این‌ها نگرانی‌ها و نکات عمده اظهارات سرمنشی سازمان ملل متحد می باشد. این در حالیست که انتخابات افغانستان هنوز از مرحله شمارش آرا نگذشته است، زیرا در این روند، کند کاری‌هایی وجود داشته است از این جهت در جریان رای دهی و پس از آن روند شفافیت آن زیر سوال رفته است چون جعل و تقلب در انتخابات تشخیص شده است و این کار موجب نارضایتی مردم و نامزدان ریاست جمهوری گردیده است، چنانچه در هفته‌های گذشته موجی از تظاهرات مردم در ولایت‌ها علیه کمیسیون های انتخاباتی جریان داشته است.

ما به این باور هستیم که کمیسیون‌های انتخابات متوجه اظهارات سرمنشی سازمان ملل متحد باشند و سعی کنند، تا در روند اجراات شان در این روند سرعت عمل به خرج بدهند. ما امیدواریم که کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی نیز به مسایل مربوط خود رسیده‌گی فوری نماید.

کمیسیون‌ها باید متوجه وضعیت کنونی کشور باشند. ادامه کم کاری و اجراات نادرست و خلاف قانون در روند شمارش آرا چیزیست که این روند را به درازا می‌کشاند و بی‌ثباتی ای که درنتیجه آن در کشور به وجود می‌آید، بحران را عمیق‌تر می‌کند.

مردم افغانستان انتظار دارند تا سرنوشت انتخابات باید هرچه زودتر اعلام گردد. آن‌ها حق دارند به زودی شاهد شکل گیری حکومت جدیدی در کشور شان باشند.

مردم خواهان ایجاد حکومت مشروع و قانونی هستند که در نتیجه آرای مردم به وجود آمده باشد. آن‌ها حق دارند حکومتی پاسخ‌گو داشته باشند که برخاسته از آرای مردم باشد.  امیدواریم که با در نظرداشت این مسایل در روزهای نزدیک شاهد اعلام نتایج انتخابات در کشور باشیم.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید