کلدار پاکستانی از معاملات بیرون ساخته شد!

پول ملی بخشی از مؤلفه‌هایی است که هیبت کشوری و باشنده‌گان اش را به بیرونیان نمایش می‌دهد. این مؤلفه همچنان اعتبارات مادی و ثروت‌هایی را مشخص می‌کند که دولت‌ها بر آن پشتوانه می‌گویند.

از این رو دوست‌داری مان نسبت به وطن و سرزمین مان را می توان در پایداری و ثبات آن نشان داد از این رو لازم است، تا در کنار استعمال آن در خرید و فروش‌های روزانه و معاملات خورد و کلان دیگر، از آن حمایت کنیم.

پول ملی افغانستان نسبت به پول برخی از همسایه‌گان مان ارزش اسعاری بالایی دارد و زمانی که بتوانیم از آن بیشتر حمایت کنیم و کشور دارای ثبات و امنیت بهتری گردد، ارزش آن بیشتر خواهد شد. سال‌های درازی استعمال پول ملی در سراسر کشور رایج و هر تبعه کشور در تمامی معاملات شان از آن استفاده می‌کردند و حتا مردم از حمل پول خارجی عار و ننگ داشتند.

پس از جنگ‌های خانمانسوز در کشور و ادامه بی ثباتی بد امنی‌ها و مهاجرت‌های میلیونی مردم به کشور‌های همسایه ارزش پول ملی ما آسیب دید و افزون بر آن در برخی از ولایت‌های سرحدی کشور معاملات و دادوستد با پول کشور های همسایه رواج یافت واین وضعیت تا اکنون ادامه دارد.

اما در این روزهای اخیر مسوولان ولایت‌های مختلف سرحدی در جنوب و جنوب شرق تصمیم گرفتند، تا در داد و ستد‌های شان دیگراز پول کلدار پاکستانی استفاده نکنند و این پول را از دوران و چرخه معاملات در ولایت های‌شان بیرون کنند.

اینک این تصمیم در عمل پیاده شده است و در این ولایت‌ها استعمال کلدار پاکستانی ممنوع گردید. دولت در اقدامی دیگر، وارد کردن کلدار پاکستانی به داخل کشور را منع کرد و این اقدام قابل ستودن است.

ما به این باور هستیم که وقت آن رسیده است تا حکومت گام دیگری در این راستا بردارد و هرگونه معامله با اسعار خارجی را در امور داخلی ممنوع کند و آنانی را که از این کار خودداری می‌کنند مورد بازپرس قرار گیرند.

در حال حاضر بسیاری از معاملات کلان در داخل کشور از جمله خرید و فروش زمین، خانه و دیگر املاک به دالر صورت می‌گیرد و این کار سبب بی‌ارزش شدن پول افغانی و بلند رفتن قیمت دالر گردیده است(یکی از دلایل) ارج گزاری به پول ملی زمانی کامل می‌گردد که در سراسر کشور با آن دادوستد و معامله شود. امیدواریم در اقدامی دیگر استعمال تومان ایران نیز در ولایت های فراه، هرات و نیمروز ممنوع اعلام گردد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید