چهارشنبه از آسمان دودی کابل برفی می‌آید!

در حالی‌که زمستان امسال در میان دود و هوای آلوده و فوق العاده خطرناک فرا رسیده است، ولی تا حال از برف سپید آن خبری نیست. از قدیم‌ها ضرب المثلی در باره برف و کابل ورد زبان‌هاست که مشعر است: « کابل بی زر باشد و بی برف نی». این ضرب المثل نیاز کابل و کابلیان را به برف وا نمود می‌کند، زیرا آب کابل بیشترینه از آب‌های زیر زمینی تأمین می‌شد که اکنون در معرض خطر جدی قرار گرفته است.

تغییرات اقلیم در سرار جهان سبب تغییرات جدی در میزان بارنده‌گی‌ها و منابع آبی در برخی از کشور ها شده است. این تغییرات سبب خشکیدن برخی دریا ها، کمترشدن بارنده‌گی‌ها و حتا پایین آمدن سطح آب‌های زیر زمینی گردیده که خود مصیبت بزرگی برای باشنده‌گان مناطقی است که نیازمندی های شان را از آب‌های زیر زمینی تأمین می‌کنند و اکنون این منابع را در نتیجه فرود آمدن سطح آب‌های زیر زمینی از دست داده اند.

تغییرات اقلیمی در جهان ناشی از افزایش میزان کاربن مونواکسید موجود در طبقات بالایی جو زمین است که موجب گرم شدن زمین گردیده است، چنانچه این وضعیت ادامه یابد، اوضاع در جهان بد تر خواهد شد. اما افغانستان نیز چند دهه است که دچار تغییرات اقلیمی گردیده و پیامد آن، خشک سالی‌هایی است که در افغانستان چند بار ظهور کرد و مردم را گرفتار مشکلات نموده و حتا به بیجا شدن مردم برخی از مناطق و تلف شدن مواشی شان گردیده است.

اما اداره هوا شناسی در منطقه پیش بینی کرده اند که کابل در روز های چهار شنبه یعنی امروز شاهد برف باری‌های وقفه‌یی خواهد بود. مردم امیدوارند که آغاز برف باری‌ها در کابل شامل ولایت‌های دیگر نیز باشد و در آینده نیز ادامه یابد.

ادامه برف باری‌ها در کابل و دیگر ولایت‌ها و به ویژه در ولایت‌های شمال و شمال شرق خیلی سودمند وضروری می‌باشد، زیرا در این مناطق بخش‌های گسترده از دشت‌ها، کوه و تپه‌های آن فاقد آب اند و مردم آن‌ها به گونه للمی کشت و زراعت می‌کنند.

برف و باران های آینده در زراعت و کشت این مناطق تأثیرات گسترده‌یی دارد. ما آرزومندیم حکومت منابع آبی کشور را به خوبی مدیریت کند. بسیاری از دریاهای افغانستان در زمینه آب‌یاری زمین‌های زراعتی استفاده نمی‌شود و این آب‌ها مفت و رایگان قرن هاست مورد استفاده همسایه گان ما قرار می‌گیرد. حکومت‌های گذشته(جدا از معاهده میان ایران و افغانستان) نیز در این زمینه کاری نکرده اند و اکنون باید به مسأله توجه شود. همه کشور ها مشکلات دریاهایی را که در میان شان مشترک است حل کرده اند تا تنش و مشکلاتی در میان کشورها به وجود نیاید و حل این مشکل برای ما خیلی مهم می‌باشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید