در تنش میان ایران و امریکا مردم افغانستان بی‌طرفی شان را حفظ کنند

خبر مرگ قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران که دیروز در حمله هوایی نیروهای امریکایی در فرودگاه بغداد کشته شد، از داغ ترین خبر در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی است.
گفته شد که این حمله به دستور مستقیم دونالدترمپ رییس جمهوری امریکا آن هم در واکنش به حمله به سفارت امریکا مقیم بغداد از سوی نیروهای حشدالشعبی عراق انجام شده است.
کشته شدن قاسم سلیمانی با واکنش بسیار تند رهبران حکومت ایران مقابل شده و بنابر دستور رهبر مذهبی ایران، سه روز سوگواری به خاطر مرگ او، گرفته می‌شود.
به همین‌گونه رهبران ایران گفته اند که این عمل جنایتکارانه امریکا بی پاسخ نخواهند ماند.
بسیاری از آگاهان باور دارند که مرگ سلیمانی تنش میان دو کشور یعنی ایران و امریکا را در آخرین حد خواهد برد و ممکن است درگیری نظامی نیز صورت گیرد که برای منطقه بسیار ناگوار خواهد بود.
برخی از رسانه‌ها گزارش داده اند که امریکا به خاطر آماده‌گی نسبت به حملات نیروهای ایران بر منافع آن کشور، اکمالات نظامی و لوجستیکی را آغاز کرده است و ایران هر لحظه در واکنش به مرگ سلیمانی اخطار می دهد و تهدید می‌کند.
کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان در واکنش به مرگ سلیمانی، واکنش های تند و گوناگون از خود نشان داده اند.
برخی سلیمانی را قهرمان جهان اسلام تلقی کرده اند و امریکا را جنایتکار و تروریست خوانده اند و برخی دیگر از مرگ جنرال سلیمانی استقبال کرده و ایران را عامل شرارت در منطقه گفته اند.
این در حالی است که کشور ایران در همسایه‌گی ما قرار دارد و افغانستان از هر نوع درگیری میان ایران و امریکا آسیب خواهد دید.
به همین‌گونه امریکا عملاً در کشور ما حضور دارد و نهادهای امنیتی را حمایت مالی می‌کند و نیروهای آن ظاهراً برضد تروریستان به ویژه تروریستان بین المللی در مبارزه است.
با توجه به همین ملاحظات، حکومت و مردم افغانستان باید خونسردی و بی‎طرفی شان را در واکنش به مرگ قاسم سلیمانی و احتمال درگیری میان ایران و امریکا حفظ کنند و نگذارند افغانستان میدان جنگ این دو کشور متاخصم شود.
از سوی دیگر بعید نیست که مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان نیز تحت الشعاع درگیری میان ایران و امریکا، قرار بگیرد گرچه طالبان اطمینان داده اند که مذاکرات شان با امریکایی ها بادرگیری‌ها و حوادث جدید در منطقه آسیب نخواهد دید.
به هر حال اگر مذاکرات آسیب ببیند ممکن است ایران از طالبان دوباره حمایت بیدریغ شان را از سر خواهد گرفت که این تصمیم برای کشور مظلوم افغانستان، زیان های بی‎شماری خواهد داشت که باید به آن توجه شود.
اشتراک گذاری:

نظر بدهید