رویا رویی جمهوری اسلامی ایران  با ایالات متحده امریکا

احمد سعیدی

اگر آیت الله سید علی سیستانی و مقتدی صدر رهبران پر قدرت مذهبی در عراق و آیت الله علی خامنه ای  رهبر مذهبی در ایران پس از کشته شدن جنرال قاسم سلیمانی فتوای جهاد علیه امریکا را صادر نمایند، جنگ با در نظرداشت باورهای مذهبی  به خصوص در شرق میانه و مناطق دیگری از دنیا علیه منافع امریکا زیاد خواهد شد، به شهادت تاریخ علمای شیعه در طول تاریخ عراق و ایران حرکت‌های اعتراض آمیز فراوانی علیه استبداد انجام داده اند که تشریح آن از حوصله این نوشته به دور است.

********************

همزمان با کشته شدن جنرال قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس بیرون مرزی ایران نقل و انتقالات بی سابقه نظامی از پایگاه های  آمریکا در خاورمیانه آغاز گردیده. کشتی‌های جنگی، هواپیماهای غول پیکر در میدان‌های هوایی عراق، کویت، دوحه در حالت نقل و انتقال اند.

امریکا می‌داند که ایران بخاطر کشته شدن جنرال سلیمانی بی‌تفاوت نخواهد ماند. در هر نقطه دنیا که بتواند منافع امریکا را هدف قرار خواهد داد.

همزمان با کشته شدن قاسم سلیمانی آیت الله علی خامنه ای رهبر مذهبی ایران  اسماعیل قاآنی، را جانشین قاسم سلیمانی تعین کرده است نسبت به جنرال سلیمانی اسماعیل قا آنی از شهرت کمتری بر خوردار است، اما گفته می‌شود سالیان درازی معاونیت جنرال سلیمانی را عهده دار بوده است.

جنرال سلیمانی نسبت به هر کس دیگری از یاران وفادار رهبر مذهبی ایران خامنه ای بود  در عکس العمل با کشتن جنرال قاسم سلیمانی آیت الله خامنه ای طی پیامی گفته است که انتقام سختی در کار خواهد بود.

رهبر جمهوری اسلامی در پیام خود ضمن تمجید از شخصیت قاسم سلیمانی گفته است که با رفتن او کار او و راه او متوقف و بسته نخواهد شد.

علی خامنه ای وعده داده است که انتقام سختی در انتظار کسانی است که حمله برجان سلیمانی را انجام دادند.

به گفته خامنه ای قاسم سلیمانی چهره‌ بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبسته‌گان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ دوستان و نیز همه‌ی دشمنان – بدانند خط جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت.

از طرف دیگر به تازه گی دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا گفته است: ” ما تا هنوز گروگان گیری 52 دپلومات امریکایی را در ایران فراموش نکرده ایم ایران هر اقدامی را که علیه امریکا انجام دهد همزمان امریکا 52 هدف را در ایران نشانه خواهد گرفت.” به گفته ترمپ حملات ما خیلی سریع و سخت خواهد بود، تا هنوز هیچ کس بطور دقیق نمی‌داند که رویا رویی ایران و امریکا به کجا خواهد کشید .

اما به باور این قلم، ایران به زودی دست به یک واکنش سریع نخواهد زد که از عهده رهبری و مدیریت آن بر آمده نتواند، اما دور از امکان نیست که اگر  کشورهای دنیا در این مورد توجه همه جانبه ننمایند و این هر دو کشور از خویشتن داری کار نگیرند نمی‌توان رد کرد که جنگی بزرگ در راه است، جنگی که شاید، ایران به طور مستقیم در یک سوی آن قرار نداشته باشد، اما نیرو های  نیروهای نیابتی قدرت‌مندی که ایران  در منطقه به خصوص در شرق میانه  دارد که این نیرو ها می‌توانند زمینه فعالیت را برای حضور ظامی و سیاسی امریکا در منطقه تنگ بسازند. جمهوری اسلامی ایران می‌تواند توسط حزب الله در لبنان، حشدالشعبی در عراق، انصارالله در یمن توان آن را دارد تا یک جنگ نیابتی و دراز مدتی را علیه حضور امریکا در خاور میانه ادامه دهد.

در دو کشور هم امریکا و هم ایران در افغانستان دوستان و دشمنانی دارند که می‌تونند از دوستان به نفع خود و از دشمنان علیه شان نیز استفاده خواهد شد. همه می‌دانند جمهوری اسلامی ایران سیاست خارجی منحصر به خود را دنبال می‌کند گرچه خوش‌بختانه با این وضعیت پیش آمده بین دو کشور نه تنها دولت افغانستان، بلکه اکثریت کشورهای دنیا ایران و امریکا را تشویق به خویشتن داری نموده اند به طور مشخص دولت افغانستان خواهان حفظ روابط خود با کشورهای منطقه و جهان به‌شمول ایران گردیده است.

از سوی دیگر به باور من ادامه  تشنج و رویا رویی ایران و امریکا بدون تردید بعد از صدور اعلامیه طالبان که به خاطر کشته شدن قاسم سلیمانی صادر کرده اند و در اعلامیه چنین آمده است…

( با تاسف فراوان اطلاع یافته‌ایم که جنرال قاسم سلیمانی در حمله نیروهای وحشی آمریکایی به قتل رسیده است. انا لله و انا الیه راجعون.

از بارگاه خداوند متعال برای این مجاهد بزرگ جنت الفردوس و برای خانواده و متعلقین او صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت داریم.

بر اساس این بیانیه، امارت اسلامی افغانستان تاکید می‌کند که جهاد در برابر وحشی‌گری و اشغال‌گری آمریکا در افغانستان ادامه دارد.

طالبان خاطرنشان کرده اند: برخورد آمریکا پس از قتل جنرال سلیمانی و وحشت ترمپ از به عهده گرفتن مسوولیت این قتل نشان می‌دهد که آمریکا ناتوان تر از هر زمانی است.)

آگاهان سیاسی به این باور اند بعد از آن که طالبان حمله به جان قاسم سلیمانی را محکوم کرده اند دور از امکان نیست که امریکا  در سیاست خود با طالبان تجدید نظر نماید و پروسه صلح با طالبان مورد تجدید نظر قرار گیرد

احتمالآ امریکا موضع‌گیری‌های سیاسیون افغانستان و کشورهای دیگر به‌شمول گروه طالبان را در پیوند به این حادثه را زیر نظر دارد حتی امکان آن می‌رود که امریکا مانند 11 سپتامبر اعلام نماید که هر کی با ماست دوست ماست هر کی با ما نیست دشمن ماست، امیدوارم  در تقابل و رویا رویی امریکا و ایران افغانستان میدان نبرد قرار نگیرد رهبران سیاسی افغانستان از همین لحظه هوشیار و بیدار باشند دوری از تشنج باید با در نظرداشت منافع ملی افغانستان خط سرخ رهبران افغانستان باشد حمایت از این و از آن هم در کوتاه مدت و هم در دراز مدت به نفع افغانستان نیست، لحظات که جملات و کلمات آخر این یاداشت را مرتب می‌نمودم اطلاع یافتم که پارلمان عراق نیز طی نشستی می‌خواهد به خروج قوت های نظامی امریکا از عراق رای مثبت بدهند.

نتیجه :

اگر آیت الله سید علی سیستانی و مقتدی صدر رهبران پر قدرت مذهبی در عراق و آیت الله علی خامنه ای  رهبر مذهبی در ایران پس از کشته شدن جنرال قاسم سلیمانی فتوای جهاد علیه امریکا را صادر نمایند، جنگ با در نظرداشت باورهای مذهبی  به خصوص در شرق میانه و مناطق دیگری از دنیا علیه منافع امریکا زیاد خواهد شد، به شهادت تاریخ علمای شیعه در طول تاریخ عراق و ایران حرکت‌های اعتراض آمیز فراوانی علیه استبداد انجام داده اند که تشریح آن از حوصله این نوشته به دور است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید