واکنش‌‌ها به حملات موشکی ایران در پایگاه‌های امریکا در عراق

جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه (18جدی) ضمن محکوم کردن حملات موشکی ایران به پایگاه‌های عراقی که در آن سربازان آمریکایی مستقرند، خواستار پایان دادن به «چرخه خشونت» شد.

خبرگزاری فرانسه، به نقل از او گزارش داده است: «حملات تازه موشکی به پایگاه‌های هوایی عراق که مورد استفاده نیروهای آمریکایی و ائتلاف و از جمله نیروهای اروپایی است، نمونه دیگری از افزایش تنش و رویارویی است.»

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، سپاه پاس‌داران ایران، بام‌داد  روزچهارشنبه،  از حمله تلافی‌جویانه به پایگاه‌های نیروهای نظامی ایالات متحده در عراق خبر داد.

این حمله به‌ویژه به سمت پایگاه هوایی عین‌الاسد، بزرگ‌ترین پایگاه نیروهای نظامی ایالات متحده در عراق انجام شد که در استان انبار، در غرب عراق قرار دارد.

در واکنش به این تحول، وزیر دفاع آلمان حملات موشکی ایران را به شدت محکوم کرد و بریتانیا نیز که در عراق پرسنل دارد، این اقدام ایران را محکوم کرده‌ است.

ساعتی پس از حمله، وزارت دفاع آمریکا تأیید کرد که بیش از دوازده موشک به پایگاه عین‌الاسد و یک پایگاه دیگر در اربیل شلیک شده است. گزارشی از تلفات حملات موشکی سپاه منتشر نشده است.

در پی این حمله، وزیران دفاع آلمان، دانمارک، نروژ و لهستان گفته‌اند که هیچ‌یک از سربازان آن‌ها در عراق صدمه ندیده‌اند. در پایگاه عین‌الاسد ۱۳۰ سرباز دانمارکی مستقر هستند.

در یکی از پایگاه‌های مورد حمله تازه ایران سربازان کانادایی نیز مستقرند و جنرال جاناتان ونس، رییس ستاد مشترک وزارت دفاع کانادا، گفته که همه سربازان این کشور در عراق سالم‌اند.

اسکات موریسون، نخست‌ وزیر استرالیا، نیز گفته که تمام نیروهای این کشور و کارمندان دیپلماتیک استرالیایی در عراق، پس از شلیک موشک به دو پایگاه نظامی در آنجا، سالم‌اند. استرالیا در عراق حدود ۳۰۰ پرسنل دفاعی دارد.

ارتش عراق نیز گفته که در نتیجه حمله موشکی ایران به پایگاه‌های مورد استفاده امریکا در عراق، تلفاتی در بین سربازانش گزارش نشده‌ است.

از مجموع گزارش‌ها چنین برمی‌آید که این حملات هیچ تلفاتی نداشته است. ساعتی پس از حمله خبرگزاری فارس ادعا کرده بود که «۸۰ سرباز آمریکایی» در حملات سپاه جان باخته‌اند.

ارتش عراق در بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری دولتی مخابره شد، گفته: «این حمله نیم ساعت به طول انجامید و از ساعت ۱:۴۵ دقیقه به وقت محلی آغاز شد و در جریان آن ۲۲ موشک شلیک شده‌ است. ۱۷ موشک به پایگاه هوایی الاسد اصابت کرد که دو فروند از آنها که در منطقه هیتان در غرب شهر هیت فرود آمده بود عمل نکرد. پنج موشک دیگر نیز به منطقه اربیل در شمال برخورد کرده است.»

لغو پروازها، هشدار به شهروندان، وضعیت نفت:

وزیر انرژی امارات متحده عربی نیز گفته: «امید همه ما کاهش تنش است و من فکر می‌کنم با وجود این تنش‌ها، عقلانیت پیروز خواهد شد.»

سهیل المزروعی در ابوظبی به خبرنگاران گفته: «در حال حاضر وضعیت جنگی نیست» و هیچ کمبود فوری در تأمین نفت نمی‌بیند، اما افزود که در صورت بروز مشکل اوپک فراخوانده می‌شود.

در همین حال شرکت‌های هواپیمایی امارات اعلام کردند که پس از شلیک موشک‌های ایران، «به دلایل عملیاتی» پروازهای خود به بغداد را لغو کرده‌اند.

جاپان نیز از کشورهای جهان خواسته‌ است تمام تلاش خود را برای کمک به کاهش تنش‌ها در پی حمله موشکی ایران انجام دهند.

سخن‌گوی اصلی هیآت وزیران ژاپن، یوشیهیده سوگا، روز چهارشنبه گفت که دولت وی «با دولت‌های مرتبط برای جمع‌آوری اطلاعات هماهنگی خواهد داشت، و در همین حال به دنبال تأمین امنیت شهروندان ژاپنی در منطقه هستیم.»

اوافزود که ژاپن در جریان گسیل یک ناو جنگی به خلیج فارس است تا به حفاظت از کشتی‌ها و نفتکش‌های جاپانی در حال گذر از این منطقه یاری برساند.

سازمان هوانوردی فدرال آمریکا نیز در حال حاضر پرواز هواپیماهای مسافربری آمریکایی در حریم هوایی عراق، ایران و برخی از مناطق خلیج فارس را ممنوع کرده‌ است.

این سازمان در مورد «احتمال محاسبه غلط یا شناسایی اشتباه» هواپیماهای غیرنظامی در میان تنش‌های شدید میان ایالات متحده و ایران هشدار داده‌ است.

هند نیز به شهروندان خود هشدار داد که به خاطر افزایش تنش‌ میان ایران و ایالات متحده به عراق سفر نکنند.

ایالات متحده هنوز واکنشی رسمی در مورد این حمله نداشته و رییس جمهوری این کشور قرار است در مورد این حمله بیانه صادر کند.

محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران هشدار داده که هرگونه واکنش نظامی امریکا به این اقدام «پاسخی کوبنده‌تر و قاطع‌تر در پی خواهد داشتو»

او گفته که به باور او «وقت آن رسیده است» تا سران ایالات متحده «هرچه سریع‌تر نیروهای ارتش» خود را از منطقه خارج کنند.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید