تا اطمینان کامل زندانیان طالب، آزاد نشوند!

گزارش‎ها می‎رساند که در دیدار غیر رسمی زلمی خلیل‎زاد نماینده امریکا در امور صلح افغانستان با طالبان، موضوع آزادسازی حدود پنج‎هزار طالب از زندان‎های کشور مورد بحث بوده است.

این در حالی است که گفته می‎شود ممکن است در همین هفته جاری زمان، امضای توافق میان امریکا و طالبان مشخص گردد. طالبان پیشنهاد داده اند در صورتی خشونت‌ها در افغانستان را کاهش می‎دهند که پنج‎هزار از اعضای آن گروه که در زندان‎های کشور به سر می‎برند، فوراً آزاد شوند.

تا اکنون روشن نیست که حکومت در مورد این پیشنهاد طالبان چه تصمیم خواهد گرفت، اما خلیل‎زاد به هیأت صلح طالبان اطمینان داده است که در رابطه به آزاد سازی اعضای این گروه با رهبران حکومت افغانستان مذاکره خواهد کرد.

موضوع قابل اندیشه این است که چرا طالبان پیش از این که گفت‎وگوی صلح نتیجه یی بدهد خواهان رهایی زندانیان شان شده اند.

اگر طالبان آتش بس را بپذیرند و تعهد بدهند که از جنگ دست می‎کشند و به پروسه صلح می‎پیوندند و این تعهد شان از سوی مجامع بین‎المللی ضمانت گردد و در انجام کار اگر زندانیان هردو طرف آزاد ساخته شوند و جنگ پایان یابد و اعتماد فی‎مابین به وجود آید در این حالت همه از روند صلح حمایت می‎کنند. اما اگر پیش از این که طالبان به تعهد شان عمل کنند و ثمر و نتیجه گفت‎وگو روشن نباشد و طالبان، برای آغاز مذاکرات میان افغانستانی‎ها، رهایی زندانیان شان را پیش شرط بخوانند و تاکید و اصرار به آزاد سازی پنج‌‎هزار طالب را نمایند، این یک اشتباه است و نباید امریکا و حکومت افغانستان به این درخواست و پیشنهاد لبیک بگویند و بگذارند که طالبان عملاً نشان بدهند که پابند تعهدات صلح اند و آن‌ها در مذاکرات شان متوسل به خدعه و فریب نمی‌شوند.

اگر پیش از آغاز مذاکرات بین‎الافغانی، پنج هزار طالب از زندان‎ها آزاد شوند بعید نیست که این تعداد زندانی که همه تخدیر شده اند فوراً به جبهات جنگ می‎روند و به بهانه‌های گوناگون دوباره به قتل و کشتار مردم مظلوم و نیروهای امنیتی آغاز می‎کنند.

طالبان به مشوره نظامیان پاکستانی هنوزهم به این فکر اند که پس از خروج نیروهای امریکایی، آنها می توانند با راه اندازی جنگ‎های فرسایشی نظام افغانستان را سقوط دهند و امارت اسلامی شان را دوباره در کشور قایم می‎سازند.

به همین منظور و هدف است که طالبان در مذاکرات شان از بازی کار می‎گیرند و به امریکایی‎ها هم اطمینان می‎دهند که منافع آن کشور را تهدید نخواهند کرد تا به قدرت برسند.

اگر امریکایی‎ها هم به طالبان امتیاز کلان بدهند و آن‌ها را به قدرت برسانند، در آن صورت جنگ‎ها در افغانستان شدت بیشتر خواهد گرفت چون مردم افغانستان از صلح حمایت می‎کنند، اما امارت اسلامی طالبان را که ساخت نظامیان پاکستانی است به هیچ صورتی نخواهند پذیرفت و در برابر آن ایستاده‎گی خواهند کرد.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید