بودجه وزارت تجارت از سوی مجلس تعلیق و امضای احمدی بی‌اعتبار شد

مجلس نماینده‌گان به دلیل عدم حضور سرپرست وزیر تجارت مصوبه‌‌ای را صادر کرد که بر بنیاد آن سر از امروز بودجه وزارت تجارت تعلیق و امضای آقای احمدی بی‌اعتبار است.
اجمل‌احمدی سرپرست وزیر تجارت و صنایع به منظور پاسخ‌گویی به نشست روز دوشنبه (23 جدی) مجلس نماینده‌گان استجواب شده بود؛ اما به این مجلس حضور نیافت و نماینده‌گان با اتفاق آراء بر علیه او مصوبه صادر کردند.
میر رحمان رحمانی رییس مجلس نماینده‌گان گفت، در ابتدای آغاز بکار شورای ملی رییس جمهور گفته بود که هر شش ماه خودش به مجلس می‌آید و پاسخ گویی می‌کند؛ اما حالا وضعیت بگونه‌ای است که حتی وزیران کابینه حاضر به پاسخ‌گویی نیستند.  این وضعیت عواقب ناگوار خواهد داشت و مسوول تمامی “این بی‌بندوباری‌ها” حکومت است.
سر انجام آقای رحمانی به مجلس پیشنهاد کرد: “از امروز به بعد مجلس اجمل احمدی را به عنوان سرپرست وزیر تجارت به رسمیت نمی‌شناسد. امضایش در هر قرارداد و مقرری جرم است و نیز بودجه وزارت تجارت در حالت تعلیق قرار گیرد.”
این پیشنهاد از سوی رحمانی به رای گذاشته شد و با اتفاق آرای 131 نماینده حاضر در مجلس تصویب شد.
آقای رحمانی گفت: “این مصوبه به هرسه ارگان قوه اجرایی، قوه قضائیه و تمام سفارت‌ها اخبار شود که آقای اجمل احمدی از این به بعد سرپرست وزیر نیست؛ هیچ قرارداد، مقرری و امضایش قابل پذیرش نیست.”
این در حالی است که پیش از صدور این مصوبه، برخی نماینده‌گان به شدت از عدم پاسخ‌گویی آقای احمدی به مجلس انتقاد کردند.
محمدعلی اخلاقی یک عضو مجلس گفت که با توجه به عدم پاسخ‌گویی سرپرست وزیر تجارت به مجلس، باید هیچ گونه امضای او به عنوان سرپرست وزارت تجارت اعتبار نداشته باشد و این فیصله به تمام ادارات فرستاده شود.
خالد اسد دیگر عضو مجلس هم گفت: “سرپرست وزیر تجارت خلاف قانون در یک روز 15 رییس را اخراج کرده، به منافع ملی متعهد نیست، به زبان‌های ملی آشنایی ندارد و اسناد تحصیلی اش هم جعلی است؛ بناً مجلس باید در مورد او تصمیم جدی بگیرد.”
عبدالرئوف انعامی هم بیان داشت: “مجلس باید منحیث یک نهاد صلاحیت‌هایش را حفظ گردد و نباید به ساختار نظام صدمه وارد شود؛ بناً باید در مورد قطع بودجه وزارت تجارت یک تصمیم بگیریم تا وزرای دیگر از این موضوع عبرت بگیرند و حکومت متوجه شود که ما ابزاری داریم که می‌‎توانیم ادارات را پاسخ گو بسازیم.”
این در حالی است که برخی نماینده‌گان در نشست امروز مجلس می‌گفتند که این مجلس از شش ماه به این طرف بارها سرپرست وزیر تجارت را در نشست‌های عمومی و کمیسیون‌ها استجواب کرده؛ اما او هیچ گاهی حاضر به پاسخ‌گویی نشده است.
از سوی هم، گفته می‌شود که آقای احمدی شب گذشته برخی نماینده‌گان مجلس مهمان کرده تا با استفاده از روابط شخصی با نماینده‌گان، مانع صدور مصوبه بر علیه خودش شود.
رییس مجلس نیز در این مورد به شکل تلویحی گفت: “برخی نماینده‌گان با وزرا شب نشینی داشتند؛ سرپرست وزیر تجارت شب گذشته کمپاین کرده بود؛ وکلای که از مجلس برآمدند امشب مهمان وزیر تجارت بوده‌اند.”
اما؛ او مشخصاً از هیچ نماینده‌ای نام نگرفت.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید