کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی: نزدیک به 10 هزار شکایت رد شده و آرای بیش از 5 هزار محل به بازشماری می‌رود

کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی ختم روند بررسی ابتدایی شکایت‌های انتخاباتی را در ولایات اعلام کرده می‌گوید نزدیک به 10 هزار شکایت به دلیل نبود اسناد کافی رد شده است.
زهره بیان شینواری رییس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، روز سه‌شنبه (24 جدی) در یک نشست خبری در کابل، ختم روند بررسی ابتدایی شکایت‌های انتخاباتی را اعلام کرد.
او گفت از میان 16 هزار و 545 شکایت که پیرامون نتایج ابتدایی انتخابات ثبت شده بود، 9 هزار و 866 شکایت به دلیل نداشتن اسناد کافی رد شده است.
خانم شینواری اضافه کرد که همچنان بر اساس 5 هزار و 316 شکایت در21 ولایت تعداد 5 هزار و 426 محل رای دهی در این ولایات به بازشماری خواهد رفت.

او تصریح کرد که آرای  109 محل رای دهی نیز در جریان بررسی ابتدایی شکایت‌های انتخاباتی باطل اعلام شده است.
به گفتۀ او؛ 111 شکایت‌های انتخاباتی نیز در ولایات بررسی نشده و به مرکز ارجاع داده شده است، 71 کارمند کمیسیون انتخابات از وظایف‌شان برکنار  و 75 تن نیز جریمه نقدی شده‌اند.
خانم شینواری خاطر نشان کرد، پیرامون 769 شکایت انتخاباتی نیز استیناف خواهی ثبت شده است. به بیان او، روند ثبت شکایت‌های استینافی در سه روز آینده در دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات ادامه خواهد یافت.
قاسم الیاسی منشی کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی نیز بیان داشت که روند بازشماری محل‌های رای‌دهی بر اساس یک پلان منسجم همزمان در تمام ولایات به پیش خواهد رفت. او گفت پلان یاد شده تا آخر این هفته به کمیسیون انتخابات فرستاده خواهد شد.

براساس معلومات کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، در کابل ۱۶۹۹ محل، کاپیسا ۱۱۷ محل، پروان ۹۲ محل، میدان وردک ۲۵ محل، لوگر ۱۸ محل، ننگرهار ۱۵۸۲ محل، لغمان ۴۳ محل، بغلان شش محل، غزنی ۶۵ محل، پکتیکا ۳۸۳ محل، پکتیا ۱۸۶محل، خوست ۵۳ محل، کنر ۲۴۳ محل، تخار ۷۳ محل، کندز ۴۶ محل، غور ۵۱ محل، زابل ۶۱ محل، کندهار ۱۲۱ محل، هلمند ۲۶۵ محل، هرات ۶۰ محل و در نمیروز ۱۷۷ محل دوباره بازشماری خواهند شد.
پیش از این کمیسیون انتخابات در پیوند به تصمیم بازشماری هزاران محل رای دهی از سوی کمیسیون انتخابات، خواهان ارایه یک پلان منسجم از سوی این کمیسیون شده بود. اما حالا مسوولان این کمیسیون گفته اند که آماده‌گی کامل برای بازشماری محلاتی که از سوی کمیسیون شکایات به بازشماری سوق داده شده‌اند دارند.

علی افتخاری معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات، به خبرگزاری “جمهور”  گفته: ” ما طی مکتوبی  از کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی خواستیم تا جزئیات محلاتی که به بازشماری سوق داده شده‌اند را با کمیسیون انتخابات شریک سازند”.
آقای افتخاری گفت:” هر زمانی که جزییات محلاتی که به بازشماری رفته است در قالب یک پلان برای ما از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی فرستاده شود ما روند بازشماری را آغاز می‌کنیم”.
او گفته: ” تمام آماده‌گی برای بازشماری از سوی کمیسیون انتخابات گرفته شده است و برای آغاز آن منتظر جزییات از کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی هستیم تا مطابق آن فورم نتایج و کارمندان به محلات بازشماری فرستاد و اعزام شود”.
آقای افتخاری همچنان گفته:” ما نمی‌توانیم بدون جزییات فورم نتایج را به محلات بفرستیم اگر ما فورم نتایج را کم و یا زیاد به محلات روان کنیم نگرانی‌های دیگر بوجود خواهد آمد”.
سخن‌گوی کمیسیون انتخابات تاکید کرده که تا هنوز جزییات محلاتی که به بازشماری سوق داده شده است به این کمیسیون شریک نشده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید