افزایش قیمت مواد سوخت همزمان با سرد شدن هوا

با سد شدن هوا برف  باری‌های شدید در روزهای اخیر در افغانستان قربانی گرفته و سبب مسدود شدن شاهراه‌ها و راه‌های مواصلاتی شده است. باشندگان کابل از بلند رفتن قیمت مواد سوخت در سرمای شدید زمستان شکایت دارند.

وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث گفته که به دلیل باریدن برف و باران در روزهای اخیر ۲۴ تن کشته و ۴۰ تن دیگر زخمی شده اند و ۱۳۱ خانه مسکونی نیز تخریب شده اند.

احمد تمیم عظیمی، سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث گفته که به دلیل برف‌باری روزهای اخیر راه‌های مواصلاتی ولسوالی‌های ولایت‌های سرد سیر مانند بدخشان، بامیان، غور، غزنی و دایکندی با مراکز این ولایت‌ها مسدود شده اند.

او همچنان گفته که راه‌های مواصلاتی ولایت‌ها باز شده اند و تلاش برای بازگشایی راه‌های ولسوالی‌ها به مرکز ولایت‌ها جریان دارد.

آقای عظیمی گفته: «به دلیل بارش برف و باران شاهراه کابل-کندهار، کابل-شمال (سالنگ) و راه کابل با ولایت‌های مرکزی مسدود شده بودند که اکنون تنها راه سالنگ به دلیل زخامت برف و طوفان مسدود می‌باشد و دیگر شاهراه‌ها باز شده اند.»

سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث تاکید کرد که در بارنده‌گی‌های اخیر در ولایت کندهار به دلیل فروپاشی سقف خانه‌ها شش نفر کشته و هفت نفر دیگر مجروح شده اند و ۸۰ خانه نیز در این ولایت تخریب شده اند. در ولایت هلمند نیز خانه‌های مسکونی تخریب شده اند که سه نفر کشته و شش نفر دیگر مجروح شده اند.

به گفته او در مجموع در بارنده‌گی‌های اخیر ۲۴ تن کشته و ۴۰ تن مجروح شده اند و ۱۳۱ خانه در ولایت‌های مختلف از جمله در کندهار و هلمند تخریب شده اند که برای هر خانواده آسیب دیده در این ولایت‌‌ها از سوی کمیته حالت اضطرار به ارزش ۵۰ هزار افغانی مواد غذایی و پوشاک کمک شده است.

آقای عظیمی گفته: «انتظار ما در زمستان امسال این بود که هیچ تلفات نداشته باشیم اما بارش برف و باران شدید سبب شده که ما در ولایت‌های مختلف تلفات و خسارات داشته باشیم. میزان تلفات و خسارات در تناسب به سال‌های گذشته کاهش پیدا کرده و این به دلیل آماده‌گی و پیش بینی کمیته حالت اضطرار از حوادث طبیعی بوده است.»

بودجه ای که برای کمیته حالت اضطرار افغان در نظر گرفته شده است ۱۷۴ میلیون افغانی است و ۳۶ میلیون دالر دیگر نیز برای رسیدگی به حوادث طبیعی از سوی نهادهای ملی و بین المللی کمک شده است که خود این نهادها نیز در مصرف این مبلغ دخیل اند.

از سوی دیگر احمدالله داکتر، معاون شرکت ترانسپورتی احمد شاه ابدالی به “دویچه وله” گفته که طولانی‌ترین شاهراه افغانستان مسیر کابل – کندهار- هرات است که ۹ ولایت افغانستان را به هم وصل می‌کند که این مسیر حتا پیش از بارنده‌گی‌ها نیز بسیار خراب بود و حالا بدتر شده است.

در همین حال با سرد شدن هوای کابل و اکثر ولایت‌های سرد سیر افغانستان قیمت مواد سوخت نیز افزایش پیدا کرده است. حکومت برای کاهش آلوده‌گی هوای کابل فروش زغال سنگ را ممنوع کرده و به مردم وعده سپرده بود که قیمت گاز و تیل را کاهش می‌دهد، اما برعکس قیمت مواد سوختی و غذایی افزایش پیدا کرده است.

فروشنده‌گان گاز و آرد گفته اند: «از چند روز به این طرف که هوای کابل سرد شده است قیمت آرد از ۱۴۰۰ افغانی به ۱۶۰۰ افغانی افزایش پیدا کرده است و قیمت یک کیلو گاز از ۴۵ الی ۵۰ افغانی به ۹۰ افغانی و یک لیتر تیل پطرول از ۵۰ افغانی به ۶۵ افغانی افزایش پیدا کرده است.»

به گفته آن‌ها، فروشندگان عمده گاز و مواد غذایی دلیل افزایش قیمت مواد سوختی و غذایی را مسدود بودن راه‌های مواصلاتی عنوان می‌کنند، اما این صحت ندارد چرا که تاجران گاز و تیل را در زمانی که قیمت پایین است ذخیره می‌کنند و با سرد شدن هوا آن را به قیمت بیشتر به مردم به فروش می رسانند.

اداره نفت و گاز افغانستان دو روز قبل اعلام کرد که قیمت گاز را کاهش می‌دهد، اما دیده می‌شود که این گفته‌ها تنها در حد حرف باقی مانده است و جنبه عملی به خود نگرفته است.

همه ساله در فصل سرما قیمت مواد سوختی و غذایی از جمله گاز، تیل و آرد افزایش پیدا می‌کند و شهروندانی که توان اقتصادی خوب ندارند با مشکل مواجه می‌کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید