رویترز: اروپایی‌ها مکانیزم ماشه را علیه ایران فعال می‌کنند

 

حدود ده روز پس از «گام نهایی» ایران در عدول از مسوولیت‌های برجامی خود، خبرگزاری رویترز روزسه‌شنبه، ( ۲۴ جدی)، گزارش داده که سه کشور اروپایی شریک برجام قرار است مکانیزم ماشه را علیه تهران فعال کنند.

بر اساس بند ۳۷ برجام، سازوکار حل اختلاف که «مکانیزم ماشه» نیز خوانده می‌شود به طور خودکار می‌تواند در نهایت تمام تحریم‌های بین‌المللی گذشته ایران را بار دیگر فعال کند.

بر اساس این بند، اگر هر یک از سه کشور اروپایی امضاکننده توافق اتمی (بریتانیا، آلمان و فرانسه) به این نتیجه برسند که ایران توافق را نقض کرده می‌توانند روند بررسی اختلاف را به جریان بیندازند که ظرف مدتی کمتر از ۶۵ روز این مسئله به شورای امنیت ارجاع داده خواهد شد و این نهاد ممکن است از سرگیری سریع تحریم‌ها علیه ایران را تصویب کند.

رویترز به نقل از دو دیپلمات اروپایی گزارش داده است که این سه کشور نهایتا به نتیجه رسیده‌اند که این مکانیسم را فعال کنند.
رویترز در گزارش خود افزوده که بریتانیا و آلمان و فرانسه قرار است به زودی، رسما به اتحادیه اروپا اطلاع دهند که در واکنش به «نقض تازه» برجام توسط ایران قصد دارند این مکانیزم را فعال کنند.

منابع دیپلماتیک رویترز هدف از این اقدام اروپا را «تلاش برای نجات برجام از راه بررسی اقداماتی که لازم است ایران برای بازگشت انجام دهد» توصیف کرده‌اند.

حکومت ایران روز یک‌شنبه، ۱۵ جدی، «گام پنجم و نهایی» کاهش تعهدات برجامی‌اش را اعلام کرد و توضیح داد که در گام پنجم «آخرین مورد کلیدی از محدودیت‌های عملیاتی خود در برجام، یعنی محدودیت در تعداد سانتریفیوژها را کنار می‌گذارد.»

ایران از چندماه پیش، در سال‌گرد خروج امریکا از برجام، رسما کاهش «برخی» تعهداتش در «چارچوب این توافق» را در قالب چند «گام» اعلام کرده بود.

در واکنش به این اقدام پنجم، رویترز در همان زمان به نقل از یک دیپلمات اروپایی نوشت که هنوز تصمیمی برای واکنش به گام پنجم گرفته نشده، اما «به طور فزاینده‌ای» این احتمال وجود دارد که «مکانیسم ماشه» به اجرا گذاشته شود.

متعاقب این اظهار نظر، وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز جمعه، ۲۰ جدی، نشست اضطراری در رابطه با پایان دادن به تعهدات عملیاتی ایران برگزار کردند.

رویترز در گزارش خود به نقل از دو دیپلمات می‌گوید که در عین فعال شدن مکانیسم ماشه،‌ قرار نیست «تحریم‌های ایران بازگردد.»

اروپایی‌ها از خزان سال جاری تاکنون چند بار به ایران هشدار داده‌اند که اگر گام دیگری بردارد که «چشمگیر» باشد «مجبور» به خروج از توافق اتمی خواهند شد.

در مقابل وزیر خارجه ایران با تاکید بر این که «بعید است اروپا از برجام خارج شود» چند بار گفته که اگر اروپایی‌ها «اقدام عملی برای ایفای تعهدات خودشان» انجام دهند، ایران نیز اقداماتش را به عقب برمی‌گرداند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس، روز سه‌شنبه از رییس‌جمهوری امریکا دونالد ترمپ خواست تا توافق هسته‌ای ایران را با یک توافق جدید مورد تأیید خود ترامپ جایگزین کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای جانسون دربارهٔ توافق موسوم به برجام گفت: «اگر قرار است آن را کنار بگذاریم، پس بیایید آن را جایگزین کنیم و بگذارید آن را با توافق ترامپ جایگزین کنیم.»

نخست‌وزیر بریتانیا با ذکر این‌که «این می‌تواند یک راه عالی برای ادامه راه باشد»، گفته: «من یک درگیری نظامی بین ما، ایالات متحده و ایران نمی‌خواهم، بیایید تنش‌ها را کاهش بدهیم.»

دونالد ترمپ همواره برجام را یک توافق «بد» نامیده و خواستار جایگزین شدن آن با یک توافق فراگیرتر با ایران شده است.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید