دیدبان حقوق بشر:  تلفات غیرنظامیان در ۲۰۱۹ در افغانستان تکان‌دهنده است

دیدبان حقوق بشر با نشر گزارش جهانی ۲۰۲۰ اعلام کرد که حملات همه جوانب درگیری‌های مسلحانه در افغانستان طی سال ۲۰۱۹ آسیب‌های ویران‌گر بر غیرنظامیان در این کشور وارد کرده است.

در گزارش تازه این نهاد بین‌المللی، آمده است که مرگ و میر ناشی از عملیات دولت افغانستان و ایالات متحده بیش از مواردی است که برای نخستین‌بار در نیمه اول سال ۲۰۱۹ طالبان عامل آن بوده است.

دلیل بیشترشدن تلفات غیرنظامیان نیز افزایش حملات هوایی ایالات متحده خوانده شده، اما میزان افزایش مشخص نشده است.

این دیدبان گفته است که طالبان حملاتی را – به خصوص قبل از انتخابات ریاست جمهوری ماه سپتامبر – انجام دادند که منجر به کشته و زخمی‌شدن صدها غیرنظامی شد.

گزارش از آمار ملل متحد استناد کرده و گفته است که از اول جنوری تا ۳۰ سپتمبر ۲۰۱۹ میلادی، بیش از ۲۵۰۰ غیرنظامی افغان در جریان منازعات مسلحانه کشته و بیش از ۵۶۰۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.

پاتریشیا گوسمن، مسوول دیدبان حقوق بشر در آسیا گفته است که با ادامه جنگ، همه طرف‌های درگیر در افغانستان آشکارا به قوانین جنگ بی‌اعتنایی نشان داده اند و باعث خسارت غیرنظامیان شده اند.

خانم گوسمن تاکید کرده است: “اگرچه مذاکرات صلح در سال ۲۰۲۰ انجام می شود، زندگی افغان‌های عادی به این بستگی خواهد داشت که طرف‌های متخاصم به حمایت از غیرنظامیان و حمایت از حقوق بشر متعهد شوند”.

اما وزارت دفاع کشور گفته که طالبان عامل اصلی تلفات غیرنظامیان استند، چون گروه طالبان در بین خانه‌های مردم موضع می‌گیرند و از غیرنظامیان به حیث سپر انسانی استفاده می‌کنند.

فواد امان، معاون سخن‌گوی وزارت دفاع گفته است: “در مسیر رفت و آمد مردم طالبان ماین‌گذاری می‌کنند که سبب تلفاتی سنگین به غیرنظامیان می‌شود. همچنان در میان مردم در داخل شهرها حملات انتحاری و انفجاری را انجام می‌دهند”.

آقای امان تاکید کرده که حفظ جان و مال غیرنظامیان در صدر اولویت‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان قرار دارد و آخرین تلاش‌ها صورت می‌گیرد که در جریان عملیات به غیرنظامیان آسیب نرسد.

وزارت داخله کشور نیز حدود دو هفته پیش اعلام کرد که ۲۲۱۹ غیرنظامی در نتیجه حملات مختلف طالبان در سال ۲۰۱۹ میلادی در این کشور کشته و پنج‌هزار و ۱۷۲ نفر دیگر زخمی شده اند.

به گفته این وزارت، این غیرنظامیان در اثر حملات انتحاری، انفجارهای ماین و حملات چریکی گروه طالبان قربانی شده اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید