اسوشیتد پرس: گروه طالبان طرح آتش‌بس موقت را به خلیل‌زاد سپرده است

اسوشیتد پرس و خبرگزاری فرانسه گزارش داده‌اند که گروه طالبان طرح آتش‌بس موقت را به زلمی خلیلزاد نماینده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان سپرده است.
این دو رسانه معتبر غربی به نقل از مقام‌های طالبان که از آن‌ها نام گرفته نشده به روز پنجشنبه گزارش دادند که این طرح شامل آتش‌بس 7 تا 10 روزه می‌باشد.
این مقام‌های طالبان گفته اند که طرح آتش‌بس هفت تا ده روزه، ناوقت روز چهارشنبه به خلیلزاد در دوحه پایتخت قطر ارائه شده است.
این در حالی است که وزیر خارجۀ پاکستان نیز گفته که گروه طالبان به پیشنهاد امریکا مبنی بر کاهش خشونت‌ها در افغانستان اعلام آماده‌گی کرده است.
شاه محمود قریشی با فرستادن یک بیانیه تصویری به رسانه‌های پاکستانی گفته است که پاکستان پیش‌رفت در مذاکرات جاری میان نماینده‌گی ایالات متحده و طالبان را توقع داشت.
او افزوده است: “طالبان به درخواست کاهش خشونت‌ها اظهار آماده‌گی کرده اند. من می‌دانم که با این اقدام به سوی توافق صلح پیشرفتی صورت گرفته است”.
این در حالی است که سهیل شاهین سخن‌گوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر می‌گوید که نماینده‌گی امریکا و طالبان در مورد امضای توافق‌نامه صلح و مراسم آن گفت‌وگو کرده‌اند.
سهیل شاهین، در صفحه توییتر خود نوشته: ” تیم مذاکراتی امارت اسلامی افغانستان بریاست محترم ملا برادر آخند، معاون سیاسی امارت اسلامی و رییس دفتر سیاسی با تیم مذاکراتی امریکا تحت ریاست داکتر خلیل‌زاد نشستی داشت و در مورد امضای توافق‌نامه و مراسم‌ آن صحبت نمودند”.
او افزوده: “همچنان هر دو‌ تیم مذاکراه کننده، مذاکرات مثمری داشتند که تاچند روز دیگر نیز ادامه خواهند نمود. در این مورد ما وقتا فوقتا معلومات پخش خواهیم کرد.”
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که دور جدید گفت‌وگوهای امریکا و طالبان از یک ماه بدین سو آغاز شده است.
گفته می‌شود که دو طرف در دور جدید به توافقات نهایی نزدیک شده‌اند و توافق‌نامه صلح بین طرفین به زودی امضا خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید