صدیقی: بدون برقراری آتش‌بس، گفت‌وگوهای صلح بی‌نتیجه خواهد بود

حکومت افغانستان بار دیگر تاکید کرد که بدون توافق روی آتش‌بس، گفت‌وگوهای صلح برای ختم جنگ، نتیجه مطلوب نخواهد داشت.
صدیق صدیقی، سخن‌گو ریاست جمهوری، روز شنبه (28 جدی) در یک نشست خبری در کابل تاکید کرد که حکومت امیدوار است طالبان روی آتش‌بس توافق کرده، گفت‌وگوهای مستقیم را آغاز کنند.
آقای صدیقی گفت که دور جدید گفت‌وگوهای خلیلزاد با طالبان در قطر با پیش شرط توافق روی آتش بس از سوی طالبان آغاز شد و هیآت سیاسی طالبان در قطر این پیام را به رهبران این گروه که در پاکستان مستقر هستند، منتقل کردند.
او افزود که نمایندگان سیاسی طالبان با یک پیشنهاد که یا کاهش خشونت است یا آتش‌بس به قطر برگشته و گفت‌وگوها با خلیلزاد را آغاز کرده‌اند اما این گفت‌وگوها پیشرفت قابل ملاحظه نداشته است.
آقای صدیقی تاکید کرد که طالبان هر  پیشنهادی را که از پاکستان زیر هر نامی با خود آورده باشند، مردم افغانستان باید شاهد آتش‌بس باشند.
سخن‌گو رییس جمهور تاکید کرد که اگر گروه طالبان با آتش‌بس موافقه نکنند تلاش‌های مشترک و گفت‌وگوها برای ختم جنگ به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.
او تصریح کرد:” اگر گروه طالبان با تامین آتش‌بس که خواست مردم افغانستان است، موافقه نکنند با تاسف این را گفته می‌توانیم که گفت‌وگوها و تلاش‌های مشترک ما برای آوردن صلح و ختم جنگ در افغانستان، با تمام انواع خشونت به نتیجه نخواهد رسید یا ما نتیجه مطلوبی را به دست نخواهیم آورد”.
به گفته او، اعلام آتش‌بس و پرداختن به لانه‌های بیرون مرزی گروه طالبان پیش شرط‌هایی بود که برای آغاز مرحله جدید گفت‌وگوهای صلح خلیل‌زاد و طالبان در قطر بین روئسای جمهوری امریکا و افغانستان در بگرام روی آن توافق شد.
آقای صدیقی توافق روی کاهش خشونت که گفته می‌شود بین نمایندگان امریکا و طالبان صورت گرفته را مبهم و فاقد ضمانت اجرایی و منطق نظامی خواند و برآتش بس به عنوان مهمترین خواسته حکومت برای ختم جنگ تاکید کرد.
او افزود:” برای مردم افغانستان موضوع کاهش خشونت، یک موضوع کاملا مبهم است، به این معنی که روزانه ده حمله نه بلکه پنج حمله می‌شود یا روزانه ده نفر جان خود را از دست نمی‌دهد؛ بلکه پنج نفر جان خود را از دست می‌دهد ما قطع کامل خشونت را در افغانستان می‌خواهیم”.
این در حالی است که رسانه‌های بین‌المللی گزارش کرده‌اند که طالبان طرح برقراری یک آتش بس کوتاه مدت را به به خلیلزاد در قطر پیشکش کرده است.

ازسویی‌هم، سرگی لاوروف سرپرست وزارت امور خارجه روسیه گفته است که امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان باید زمینه گفت‌وگو میان همه افغان‌ها را فراهم سازد.
آقای لاوروف که در یک نشست خبری در مسکو گفت که روسیه از گفت‌وگوهای صلح امریکا و طالبان استقبال می‌‎کند.
او افزوده: “سرانجام اگر به‌طور عملی نگاه انداخته شود، مشاهده می‌شود که ایالات متحده در مسئله افغانستان یک جانب خیلی مهم است، یک ایتلاف بزرگ را رهبری می‌کند، در افغانستان سرباز دارد و با طالبان مذاکره می‌کند. البته که ما از آن حمایت می‌کنیم.”
سرپرست وزارت امور خارجه روسیه گفت:”ما با طالبان تماس داریم و تلاش می‌کنیم که در رسیدن توافق صلح آن‌ها را کمک کنیم.”
او افزود: “ما طالبان را به موافقه صلح تشویق و ترغیب می‌کنیم که موقف کنونی شان را با دیگر قوت‌های سیاسی در افغانستان به گفت‌وگوهای روبه‌رو و دیالوگ مستقیم، مبدل کنند.”
این در حالی است که گروه طالبان اعلام کرده که نماینده‌گان امریکا و این گروه در مورد امضای توافقنامه صلح و مراسم آن گفت‌وگو کرده‌اند.
پیش از این سهیل شاهین، سخن‌گو دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر، در صفحه توییتر خود نوشته که گفت‌وگو میان نماینده‌گان دو طرف از دیروز به این‌سو آغاز شده و تا چند روز دیگر ادامه خواهد داشت.
گفته می‌شود که امریکا و طالبان در دور جدید گفت‌وگوهای شان به توافق نهایی نزدیک شده اند و به زودی توافق‌نامه صلح را امضا خواهند کرد.

این درحالیست که نماینده‌گان ایالات متحده، اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد، جرمنی و ناتو برای افغانستان در دبی روی پروسه صلح افغانستان بحث و گفت‌وگو کردند.

رونالد کوبیا، نماینده خاص اتحادیه اروپا برای افغانستان گفته است، در این نشست روی آتش‌بس، کاهش خشونت‌ها، مذاکرات بین‌الافغانی، دوره‌های بعدی پروسه صلح، ضمانت‌های توافق صلح و ابعاد منطقه‌یی گفتگوهای صلح بحث شده است.
آقای کوبیا در توییترش نوشته است که میان اشتراک کننده‌گان این نشست در موارد زیاد “وحدت نظر” وجود داشت.
پیتر پروگل، نماینده خاص جرمنی برای افغانستان گفته است که در مورد کاهش خشونت‌ها به عنوان یک مساله “کلیدی” توافق داشتند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید