تا اکنون ۴۷۰۰ درخواست استیناف‌خواهی ثبت شده اند

کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی گفته است که تا اکنون ۴۷۰۰ درخواست استیناف‌خواهی در این کمیسیون ثبت شده است. مسوولان این کمیسیون گفته اند، بیشتر موارد استیناف‌خواهی در مورد آرای بدون اطلاعات بیومتریک، تفاوت آرا و آرای پیش از وقت ثبت شده‌اند.

محمدقاسم الیاسی، منشی و سخن‌گوی این کمیسیون روز یکشنبه (۲۹ جدی) در نشست خبری در کابل گفت که ممکن این رقم بیشتر شود.

او افزود: “حدود ۴۷۰۰ قضیه اسیتناف‌خواهی ثبت شده است. این رقم در حال تغییر است، به‌خاطری که به یکی از ولایت‌ها روز پنجشنبه ابلاغیه داده شده است. احتمال دارد که در این ولایت استیناف‌خواهی صورت گیرد. این قضایا از سوی تیم‌های ثبات و همگرایی، دولت‌ساز و صلح و عدالت اسلامی ثبت شده‌اند.”

آقای الیاسی افزود که بیشتر قضایای استیناف‌خواهی از طرف تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به ثبت رسیده است.

هر چند مرحله سه روزه استیناف‌خواهی که به روز چهارشنبه هفته گذشته آغاز شد، دیروز شنبه به پایان رسید، اما به گفته مسئولان این کمیسیون برای شماری از ولایات ابلاغیه با تأخیر رسیده و این روند تکمیل نشده است.

کمیسیون به شکایت‌های انتخاباتی گفته که روند طبقه‌بندی قضایا آغاز شده است و تا دو روز دیگر تکمیل می‌شود. مقام‌های این کمیسیون گفته اند، جزییات ۵۳۷۸ محل رأی‌گیری را که باید بازشماری شود، به کمیسیون مستقل انتخابات سپرده اند.

کمیسیون انتخابات نیز گفته کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی اطلاعات محلات رأی‌دهی ۱۹ ولایت را به این کمیسیون فرستاده است.

ذبیح سادات سخن‌گوی کمیسیون انتخابات گفت: “کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی روز گذشته معلومات ۱۹ ولایت را با کمیسیون انتخابات شریک کرد. در برخی از این معلومات مشکلاتی وجود داشت که برای اصلاح دوباره به کمیسیون رسیدگی به شکایت‌ها انتخاباتی فرستاده شده است.”

در همین حال هر چند ثبت قضایایی در مرحله استیناف‌خواهی از سوی تیم‌های انتخاباتی برخی نهادهای ناظر انتخاباتی را نگران کرده، اما این نهادها بر تأمین عدالت تأکید دارند.

یوسف رشید رییس اجرائی انتخابات آزاد وعادلانه افغانستان (فیفا) گفت:‌ “زیاد امیدوار نیستم که کمیسیون مرکزی شکایت‌ها انتخاباتی در این وقت اندک در مورد این تعداد قضایا تصمیم‌گیری کند، این به وقت بیشتر نیازدارد که می‌تواند در اعلام نتایج نهایی تأخیر بیاورد.”

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم ماه میزان سال جاری برگزار شد، اما به دلیل جنجال‌های انتخاباتی تا حال کمیسیون‌های انتخاباتی موفق نشده‌اند که به اعلام نتایج نهایی دست پیدا کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید