طرفین در روند استیضاح ترمپ دعوی و اظهارات اولیه خود را ارایه کردند

 

طرف‌ها در روند رسیده‌گی نهایی به استیضاح رییس‌جمهوری امریکا در سنا، دادخواهی، مدارک و دفاعیات اولیه خود را مطرح کردند؛ «مدیران» جلسات از سوی دمکرات‌ها دونالد ترمپ را متهم به نقض سوگند ریاست‌جمهوری کرده، در حالی‌که وکلای ترمپ رخدادها را به «حمله خطرناک» علیه دموکراسی مانند کرده‌اند.

مدیران انتخاب‌شده از سوی مجلس نماینده‌گان امریکا که اکثریت در آن با دموکرات‌هاست، شرحی از پرونده را در ۱۱۱ صفحه منتشر کرده و در آن می‌گویند دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری امریکا، در دو اتهام وارد شده لایحه استیضاح مقصر است.

در پی راه‌یابی استیضاح به سنا، بنا بر قوانین، مجلس نماینده‌گان گروهی را موسوم به «مدیران» انتخاب کرده‌اند که نظراتشان را در مورد پرونده در مجلس سنا ارایه خواهند کرد. این افراد به‌مانند «دادستان» در یک دادگاه هستند. سناتورها به‌عنوان هیآت منصفه عمل می‌کنند.

استیضاح نهایی ترمپ به دو سوم آرای سناتورها نیاز دارد، و از آن‌جایی که اکثریت در سنا در اختیار جمهوری‌خواهان است، چنین چیزی تقریبا غیرممکن برآورد شده‌است.

با این حال دمکرات‌ها بر لوایح استیضاح تاکید کرده و گفته‌اند: «سنا باید رییس‌جمهوری را محکوم و برکنار کند، تا جلوی آسیب‌های طولانی‌مدت به ارزش‌های دموکراتیک و امنیت ملی کشور گرفته شود».

قانون‌گذاران دموکرات گفته اند: «پرونده رییس‌جمهوری ایالات متحده بسیار سرراست است، حقایق غیرقابل انکار هستند، و مدارک و شواهد بسیاری وجود دارد».

مجلس نماینده‌گان دونالد ترمپ را به «سوءاستفاده از قدرت»، و همچنین «ایجاد مانع بر سر تحقیقات کنگره» با ممانعت از شهادت مقام‌های دولت و نهادهای دولتی در روند تحقیقات متهم کرده‌است.

این اتهام‌ها در پیوند با مکالمه تلفنی آقای ترمپ با رییس‌جمهوری اوکراین، و طرح خواسته تحقیق در مورد رقبای سیاسی‌اش به ویژه جو بایدن مطرح شده‌اند.

دونالد ترمپ تمامی اتهام‌ها را رد کرده و در توصیف، روند کل ماجرا را «ریاکاری»، «فریب‌» و تصفیه‌حساب توصیف کرده‌است.

تیم وکلای ترمپ در آستانه آغاز دادرسی، در واکنشی شدید، دو لایحه مطرح‌شده از سوی مجلس نماینده‌گان علیه رییس‌جمهوری را «حمله‌ای خطرناک به حق مردم امریکا برای انتخاب آزادانه رییس‌جمهوری کشور» توصیف کرده‌اند.

وکلای دونالد ترمپ گفته‌اند اتهام‌ها «تلاشی شرم‌آور و غیرقانونی برای براندازی نتایج انتخابات سال ۲۰۱۶ و مداخله در انتخابات سال ۲۰۲۰، آن‌هم چند ماه پیش از برگزاری آن است».

تیم حقوقی آقای ترمپ را مستشار کاخ سفید پت کیپولون و وکیل شخصی دونالد ترمپ، جی سکولوف، رهبری می‌کنند.

کن استار، دادستانی که تحقیقاتش در ۲۰ سال پیش به روند استیضاح (نه برکناری) بیل کلینتون انجامید، و آلن درشوویتز، استاد دانشگاه هاروارد، نیز از سوی دونالد ترمپ به عنوان تیم حقوقی نام برده شدند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید