عبدالله: صلح منحصر به یک فرد و کار یک وزارت نیست

مجلس سنا: امریکا در روند صلح با دولت و مردم افغانستان صادق نیست

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت گفته که دولت از گفت‌وگوهای صلح حمایت می‌کند، اما به این پروسه منحصر به فرد و دیدگاه یک فرد نیست و خواست جمعی مردم افغانستان است.

آقای عبدالله، روز دوشنبه (۳۰ جدی) در نشست شورای وزیران گفت: “مردم افغانستان حق دارند در مورد صلح موضع‌گیری، بحث و گفت‌وگو داشته و در گفت‌وگوها شرکت کنند. تیم مذاکره‌کننده باید جامع باشد به شمول حکومت، اما به هیچ صورت یک وزارت نمی‌تواند کار صلح را در یک کشور به پیش ببرد”.

رییس اجرایی از فردی نام نبرد و اما گفت که در روزهای گذشته اظهاراتی “ناسنجیده” صورت گرفته که تمامی موضوعات صلح در محور یک وزارت صورت بگیرد.

از سویی‌هم صدیق صدیقی سخن‌گوی ریاست جمهوری گفته که کاهش خشونت‌ها به معنی تداوم جنگ است، بنا بر این شهروندان افغانستان روی برقراری آتش‌بس تأکید دارد، زیرا “کاهش خشونت‌ها” تضمین کننده متضرر نشدن افغان‌ها نیست.

پیش از این شورای عالی صلح افغانستان، پیشبرد گفت‌وگوهای صلح را در این کشور به عهده داشت و اما رییس جمهور غنی در (ششم سرطان) امسال با صدور یک فرمان وزارت دولت در امور صلح را ایجاد کرد و عبدالسلام رحیمی، رییس دفتر ریاست جمهوری به عنوان سرپرست این وزارت گماشته شد.

با ایجاد این نهاد، برخی مقام‌های شورای عالی صلح گفتند که صلاحیت‌های آنان محدود شده است.

وزارت دولت در امور صلح چند روز پیش اعلام کرد که به منظور هماهنگی در پیشبرد گفت‌وگوهای صلح رییس جمهور غنی حکمی صادر کرده و خواستار ایجاد “کمیته ارشد هماهنگی در امور صلح” شده است.

ناجیه انوری، رییس ارتباطات استراتیژیک وزارت دولت افغانستان در امور صلح گفت که ریاست این کمیته را عبدالسلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح به عهده دارد و در راستای هماهنگی میان نهادهای دولتی در بخش صلح کار خواهد کرد.

در همین حال اعضای مجلس سنا در واکنش به احتمال توافق امریکا و طالبان بر کاهش خشونت‌ها تاکید کرده اند که امریکا در این روند با دولت و مردم افغانستان صادق نیست.

فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا که در نشست فوق العاده روز دوشنبه (30 جدی) این مجلس، گفت که امریکا در روند مذاکرات صلح با طالبان به ویژه برقراری آتش‌بس با مردم افغانستان صادق نیست و طرح کاهش خشونت که هیچ معنی ندارد را مطرح کرده است.
آقای مسلم‌یار تاکید کرد که اگر امریکا صادق باشد هماننده سه روز عید دو سال پیش، زمینه آتش‌بس سراسری را در افغانستان فراهم می‌سازد.
او با انتقاد از طرح کاهش خشونت گفت که این طرح معنی و تعریف مشخصی ندارد و باید تمام سیاسیون افغانستان با هماهنگی و یک صدا با دولت در برابر این طرح بیایستند.
مسلم‌یار همچنین خاطر نشان کرد که وزارت دولت در امور صلاح تلاش دارد در هماهنگی با سیاسیون یک هیات همه شمول را در روند مذاکرات آینده صلح تشکیل دهد تا با طالبان گفت‌وگو کند.
فیصل سمیع منشی مجلس سنا نیز گفت که شک مردم افغانستان نسبت به صداقت امریکا به یقین تبدیل شده که مذاکرات این کشور نه تنها به خیر نیست، بلکه یک توطیه‌یی بر علیه مردم افغانستان است.
او با اشاره به برقراری آتش‌بس میان طرف‌های درگیر در لیبیا گفت که کشورهای دخلیل در لیبیا همزمان با انجام گفت‌وگوهای صلح زمینه آتش‌بس را فراهم کرده‌اند، اما امریکا در افغانستان طرح کاهش خشونت که یک فریب به خاطر نجات جنگ‌جویان طالبان از فشار نظامی می‌باشد را مطرح کرده است.‌
محمدحنیف حنفی دیگر عضو مجلس هم گفت که آن طوری‌که از برآیند نشست قطر مشخص است، امریکا قصد دارد تجربه روند صلح زمان داکتر نجیب را در افغانستان تکرار کند، اما طالبان باید از این تجربه درس بگیرند و بیایند با برقراری آتش‌بس مذاکرات مستقیم را دولت افغانستان آغاز کنند.
محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس نیز گفت، زمانی‌که امریکا می‌خواهد توافق‌نامه خروج سربازانش را با طالبان امضا کند، پس دیگر بهانه‌ای برای ادامه جنگ طالبان باقی نمی‌ماند و این گروه باید فوراً با برقراری آتش‌بس سراسری مذاکرات صلح را با دولت افغانستان آغاز کند.

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح امریکا با طالبان در قطر از چندین روز بدین سو ادامه دارد و طالبان ادعا کردند که دوطرف برای امضای توافق‌نامه صلح نزدیک شده اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید