عمران خان و ترمپ در رابطه به روند صلح افغانستان گفت‌وگو کردند

دونالد ترمپ رییس‌جمهوریی ایالات متحده امریکا و عمران خان نخست‌وزیر پاکستان در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سویس دیدار کردند. عمران خان در دیدا با ترمپ گفته که دو طرف در مورد صلح و “انتقال منظم” در افغانستان علاقه مشترک دارند.

دونالد ترمپ رییس جمهوری یالات متحده امریکا در  حاشیه نشست داووس با عمران خان نخست وزیر پاکستان دیدار کرده است. در این دیدار افغانستان یکی از مسائل عمده مورد بحث آنان بوده است.

نخست وزیر پاکستان گفته: «هر دوی ما علاقه‌مند به صلح و انتقال منظم همراه با مذاکرات صلح گروه طالبان و دولت افغانستان هستیم.» از سویی‌هم، دونالد ترمپ رییس‌جمهوری ایالات متحده امریکا گفته که رابطه امریکا با پاکستان “هیچ‌گاهی این‌قدر نزدیک” نبوده است.

او همچنان گفته که ایالات متحده انکشافات میان پاکستان و هند بر سر مسئله کشمیر را ” بسیار از نزدیک” نظاره می‌کند و در صورت نیاز واشنگتن آماده کمک در این زمینه است.

رییس جمهوری امریکا همچنان تاکید کرده: « مسایل تجارت و سرحدات دو محور مهم دیگر گفت‌وگوهای او با عمران خان بوده است، تجارت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود … ما در برخی مرزها با هم کار می‌کنیم و در مورد کشمیر در حال گفت‌وگو هستیم در رابطه با آنچه که میان پاکستان و هند پیش می‌رود. اگر بتوانیم کمک کنیم مطمئناً کمک خواهیم کرد.»

نخست وزیر پاکستان یکی از حداقل سه رهبری است که ترمپ در حاشیه نشست داووس با آنان دیدار خواهد کرد. چهره‌های دیگری که با رییس‌جمهوری امریکا ملاقات خواهند کرد، اوزولا فون دیرلاین، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا و برهم صالح رییس جمهوری عراق اند.

پاکستان از حامیان اصلی گروه طالبان به حساب میآید و بیشتر باورها در افغانستان بر این است که گروه طالبان از خود اراده و صلاحیت در قبال مذاکرات صلح با دولت ندارد و از جانب دولت پاکستان برای آتش افروزی در این کشور گماشته شده اند و مساله مذاکرات صلح نیز تا زمانی افغانستان مشکل خود با پاکستان را حل نکند به نتیجه نخواهد رسید.

با این حال در سال‌های گذشته پاکستان هموراه اعلام همکاری با دولت افغانستان در روند صلح نموده و گفته که طالبان را وادار به مذاکره با کابل می‌کند، اما در عمل اسلام‌آباد همچنان حامی طالبان باقی مانده است.

از سویی‌هم مذاکرات امریکایی‌ها با طالبان که این روزها از نزدیک شدن به یک توافق  بین دو طرف خبرهای را رسانه‌ها نشر کرده اند، گفته شده این  بر مساله خروج سربازان امریکایی و رهایی زندانیان طالبان این مذاکرات را به درازا کشانیده شده و تاکنون به  هر دو طرف نتیجه ای دست نیافته اند. یک منابع آگاه از گفت‌وگو‌های صلح خلیل‌زاد با طالبان در قطر گفته اند که خروج کامل سربازان امریکایی از افغانستان و رهایی 5 هزار زندانی طالبان از زندان‌های کشور، این گفت‌وگو‌ها را به درازا کشانیده است.

بیش از این آگاهان سیاسی تاکید بر این داشتند که توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان زمانی امضا خواهد شد که طالبان با قبول آتش‌بس وارد گفت‌گوهای بین‌الافغانی شوند، اما حال گفته می‌شود که طالبان به جای آتش‌بس روی کاهش خشونت تاکید دارند، مساله‌ای که حکومت افغانستان آن را مبهم و غیر عملی می‌داند و خواهان اعلام آتش‌بس برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی می‌باشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید