ترمپ طرح صلح خاور میانه را معرفی می‌کند

دونالد ترمپ می خواهد در روزهای آینده طرح صلح خاور میانه را که از مدت ها به این سو انتظارش می رفت، ارائه کند. او گفت که می‌خواهد این طرح را پیش از دیدار روز سه شنبه با نتانیاهو نخست وزیر اسراییل در واشنگتن نشر کند.

ترمپ این طرح خود برای صلح در خاور میانه را “عالی” خوانده، اما جزییات آن را فاش نکرده است. فلسطینی‌ها این ابتکار ایالات متحده امریکا را از مدت‌ها پیش  قاطعانه رد کرده اند.

رییس جمهور ایالات متحده امریکا حین پرواز به ایالت فلوریدا به خبرنگاران گفت که حکومت‌اش این طرح را “احتمالا” اندکی پیش از دیدارش با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل معرفی می‌کند.

ترمپ در مورد مخالفت فلسطینی‌ها با این ابتکار ایالات متحده امریکا گفت با وجود آن که انتظار دارد نخستین واکنش فلسطینی‌ها به این طرح “منفی” باشد، اما در واقع این طرح شامل عناصر “بسیار مثبت” برای آن‌هاست.

فلسطینی‌ها مدت‌ها قبل تاکید کرده اند که این طرح رییس جمهور ایالات متحده امریکا “مطلقاَ” رد می‌کنند. سخن‌گوی محمود عباس، رییس اداره خودگردان فلسطینی طرح ترمپ موسوم به “توافق‌نامه قرن” را پیش از اعلام آن “مرده” خوانده است.

ترمپ قبلاَ اعلام کرده بود که یکی از اهداف مرکزی سیاست خارجی اش این است که نامش به عنوان “بنیان‌گذار صلح” میان اسرائیل و فلسطینی‌ها در تاریخ ثبت شود؛ اما او در عین زمان بر نزدیکی تنگاتنگ با اسراییل تکیه می‌کند.

دلیل مخالفت فلسطینی‌ها با طرح ترمپ پیش از همه این است که رییس جمهور ایالات متحده امریکا اجماع چندین دهه در دیپلوماسی غرب را شکسته و بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت شناخته است. در حالی که موقعیت این شهر براساس اجماعی که تا آن زمان اعتبار داشت، می‌بایست نخست در چارچوب یک راه حل صلح آمیز میان اسراییل و فلسطینی‌ها روشن گردد.

فلسطینی‌ها بخش شرقی بیت المقدس را پایتخت دولت آینده شان که در تلاش ایجاد آن هستند، اعلام کرده اند.

فرستنده تلویزیونی “کانال ۱۳” اسراییل گزارش داده است که این طرح صلح ترمپ بیش از هر طرح دیگر در گذشته به حمایت از اسرائیل است و می‌توان روی این امر حساب کرد که فلسطینی‌ها آن را فوراً رد کنند.

این فرستنده تلویزیونی افزوده است که این طرح از جمله ایجاد یک دولت مستقل فلسطینی در ۸۵ تا ۹۵ درصد ساحه کرانه باختری رود اردن را در نظر دارد و باقی این منطقه ممکن است توسط اسراییل به خاک این کشور الحاق شود. براساس این گزارش، اما اسراییل کنترول امنیتی در تمام کرانه باختری رود اردن را حفظ خواهد کرد و بخشی از شرق بیت المقدس ممکن است تبدیل به پایتخت فلسطینی‌ها شود.

به گزارش این تلویزیون، افزون بر آن در طرح ترمپ آمده است که شهرک‌های ایجاد شده توسط اسراییل نباید تخلیه شوند، اما حدود ۸۰۰۰ فردی که در مجتمع‌های بدون مجوز زنده‌گی می‌کنند، باید آنجا را تخلیه کنند.

اسرائیل در سال ۱۹۶۷ در جنگ شش روزه از جمله کرانه باختری رود اردن و بیت المقدس شرقی را تصرف کرد. در آنجا بیش از ۶۰۰ هزار اسراییلی در بیش از ۲۰۰ شهرک زندگی می‌کنند.

اما فلسطینی‌ها خواستار تمام کرانه باختری رود اردن و نوار غزه برای خود هستند. آنها می‌خواهند در آنجا یک دولت مستقل تشکیل دهند که پایتخت‌اش بیت‌المقدس شرقی باشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید