صادرات نفت عربستان به چین افزایش یافته است

خبرگزاری رویترز با استناد به داده‌ها و آمار گمرکی گزارش کرده که واردات نفت چین از عربستان در سال گذشته میلادی ۴۷ درصد رشد داشته‌است.

بناگزارش این خبرگزاری، واردات نفت ایران در حدود ۱۵ میلیون بشکه بوده که در مقایسه با سال ۲۰۱۸ تقریبا نصف شده‌است.

خبر گزاری رویترز، روزجمعه(11دلو) در گزارشی گفته، صادرات نفت عربستان سعودی به چین در سال ۲۰۱۹ تا ۴۷ درصد افزایش یافته است.

صادرات نفت در واپسین ماه سال ۲۰۱۹ در مقایسه با ماه دسامبر ۲۰۱۸، یک‌سان بوده است.

خبرگزاری رویترز در توضیح افزایش چشم‌گیر صادرات نفت عربستان به راهبرد تازه شرکت نفت عربستان، آرامکو، اشاره کرده است که دست‌کم دو توافق تازه با پالایشگاه‌های خصوصی چین امضا کرده‌است.

این پیمان‌ها از اواخر سال ۲۰۱۸ اجرایی شده‌اند؛ در گذشته آرامکو تنها با پالایشگاه‌های دولتی چین توافق‌ها و پیمان‌نامه‌های درازمدت امضا می‌کرد.

با این حساب میزان صادرات نفت عربستان به چین در سال گذشته میلادی در مجموع به ۸۳.۳ میلیون تن، یا ۱.۶۷ میلیون بشکه در روز رسیده است.

داده‌های گمرکی مورد اشاره رویترز حاکی‌ست صادرات روسیه، دومین فروشنده نفت به چین نیز به ۷۷.۶ میلیون تن یا ۱.۵۵ میلیون بشکه در روز رسیده‌است. صادرات نفت روسیه نیز ۹ درصد رشد کرده است. به گزارش رویترز چین همچنان در سال ۲۰۱۹ به خرید نفت از ایران ادامه داده است.

ایران با تحریم‌های گسترده ایالات متحده روبه‌رو است و واشینگتن بارها اعلام کرده هدفش «قطع صادرات نفت» ایران است. به گزارش گروه تحقیقات نفتی «رفینیتیو» بیشترین نفت صادراتی از ایران احتمالا راهی ذخایر و انبارهای دولتی چین شده‌است.

داده‌های گمرکی نشان می‌دهند واردات نفت چین از ایران در ماه دسامبر در حدود ۴۰۵ هزار بشکه بود و در مجموع سال ۲۰۱۹ این رقم به ۱۴.۷۷ میلیون تن رسیده است.

به گزارش رویترز، این میزان صادرات تقریبا نصف میزانی‌ست که در سال ۲۰۱۸ صورت گرفت. دولت دونالد ترمپ در سال ۱۳۹۷ از «برجام» خارج شد.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید