دشمنان از کشتار مردم بی‌گناه چه لذت می‌برند!

احسان پنجشیری

 

 

روزی نیست که اخبار رادیو، تلویزیون و روزنامه ها خبر از جنگ، انتحار، انفجار ماین‌های کنار سرک و کشته شدن ده‌ها نفر که همه افراد غیرنظامی اند ندهد.

هر روز وقتی رادیو را روشن می‌کنیم، در صدر گزارش‌ها خبر از تلفات غیرنظامیان، کودکان و زنان در سراسر کشور که به طرق مختلف کشته شده اند، می دهد.

جنگ و انتحار دو اصطلاحی است منحوس و منفور که هر جا پا می‌گذارد جز ویرانی، تباهی، آواره‌گی، دربدری از خود برجای نمی‌گذارد. متاَسفانه افغان‌ها سال‌هاست با آن دست به گریبانند، ولی تا هنوز نتوانسته اند سایه شوم جنگ را از این مملکت و سرزمین بیرون برانند و طعم شیرین صلح و دوستی را بچشند…

این درحالیست که شورشیان و دهشت افگنان بر خلاف تلاش‌های دولت افغانستان نهایت سعی خودرا به کار می‌برند تا بر بحرانی شدن اوضاع در افغانستان بیافزایند و از تمامی زمینه‌های که هرگاهی از سوی دولت افغانستان برای آن‌ها ایجاد می‌شود، به سود خود بهره ببرند. شورشیان برای برهم زدن امنیت، ایجاد ترس و وحشت در بین مردم و فشار بر دولت و جامعه جهانی از هیچ ابزاری فروگزار نمی‌کنند. رویا رویی مستقیم نظامی، راه اندازی حملات انتحاری در مراکز اداری و یا محلات تجمع مردمی، کارگزاری مین‌ها در کنار سرک‌های عمومی، کشتن و ربودن کارمندان موَسسات داخلی و خارجی و به خصوص کارمندان موَسسات امداد رسانی و ده‌ها تاَکتیک غیرانسانی دیگر، از روش‌ها و شیوه‌های مبارزاتی معمول طالبان برای برهم زدن امنیت در کشور است.

با وصف این همه کشتارهای بی‌رحمانه از جانب گروه طالبان و شورشیان، آن‌ها ادعا دارند گویا ما حافظین برحق مردم هستیم و این دولت است که افراد ملکی را به کام مرگ می‌کشاند، در حالی که همه مردم اعم از پیر و جوان حتی اطفال حقیقت را دانسته و نمی‌توان با دو انگشت آفتاب را پنهان نمود همه می‌دانند همیشه غیرنظامیان مظلوم طعمه‌های برنامه‌های انتحار، انفجار و محکمه های صحرایی طالبان گردیده چنان‌چه ما شاهد محکمه شدن یک دختر مظلوم و بی‌گناه، هفته ای گذشته در ولایت غور بودیم، به نقل از رسانه‌ها با وصف این که بالای آن دختر از طرف یک مرد به جبر و اکراه تجاوز صورت گرفته بود و متجاوز پا به فرار نهاده، اما گروه متحجر و ظالم، این دختر بی‌گناه را بدون رعایت شریعت اسلامی و شواهد با سنگ‌های بزرگ سنگ‌سار نمودند، در حالی که دین مبین اسلام دین عدالت است در صورتی که زن با شوق و میل خود با مردی زنا می‌کند در آن حالت تا قسمت ناف زمین حفر گردیده بعداً سنگ، سنگ‌چل و پرتاب آن اندازه مشخص و وقت معین دارد که این عمل جانیان خون آشام، مخالف و در مغایرت با دین مبین اسلام پنداشته می‌شود.

افزون بر آن مردم بی‌گناه و بی دفاع بارها با کمین‌های دسته جمعی مخالفان روبرو شده و به جرم همکاری با دولت ربوده شده سر بریده می شوند.

هر چند تلفات غیرنظامیان، در جنگ‌ها امر غیرمعمول نیست، متاَسفانه در افغانستان و در چند سال اخیر میزان تلفات غیرنظامیان مخصوصاً کودکان و زنان به حد قابل ملاحظه ای افزایش داشته است. به اساس آماری که سازمان ملل متحد و گروه نظارت بر حقوق بشر افغانستان طی سال های گذشته به نشر سپرده است مبین آنست که تلفات غیرنظامیان توسط مخالفان روبه فزونی داشته است.

آمارهای گرفته شده در افغانستان نشان می‌دهد که هر سال بر میزان تلفات غیرنظامیان توسط طالبان افزوده شده است و در هر روز به طور متوسط حدود 20 نفر کشته و حدود 40 نفر مجروح می‌شوند. گزارش‌ها حاکی از این است که بیشتر تلفات غیرنظامیان توسط گروه‌های شورشی و مخصوصاً طالبان که از نام دین و شریعت اسلامی استفاده نادرست نموده به کشتن مردم بی‌گناه و بی‌دفاع از هیچ نوع سعی دریغ نورزیده به وقوع پیوسته است.

طبق گزارش‌های منتشره سازمان ملل متحد، بیشتر تلفات ناشی از حملات انتحاری، انفجاری، ماین‌های کنار جاده‌یی توسط شورشیان می‌باشد که به نظر می رسد نیروهای شورشی و دهشت افگن توان مقابله با نیروهای امنیتی را از دست داده و درمانده شده اند و به هر طریقی می‌خواهند دست به جنایات بزنند، همچنان گروه های شورشی در بین محلات مسکونی و در بین مردم عادی کشور سنگر اختیار می‌کنند و از مردم بی‌گناه و بی دفاع منحیث سپر انسانی استفاده می‌نمایند و قرار گزارش‌های یک انفجار ناشی از مواد انفجاریه در منزل توفیق الله فرزند ملاداوود سر گروپ قطعه سرخ طالبان و ماین ساز در قریه سرخیان ولسوالی مقر ولایت بادغیس که در میان اهالی منطقه جابجا شده اند به وقوع پیوسته که از اثر آن (1) زن و (2) کودک به شهادت رسیده اند، این مسئله مصداق ادعای ماست.

باید گفت که تلفات غیرنظامیان یکی از منفورترین کارهای است که جنگ سبب آن گردیده است، ما باید عوامل جنگ و روحیه جنگ را در بین ملت خود از بین ببریم و در ثانی باید تلاش جدی و موَثر از طرف نیروهای خارجی صورت گیرد تا مردم افغانستان افزون بر مشکلاتی که دارند، درد و غم عزیزان خودرا نبینند.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید