ناقضان قانون در کمیسیون‎های انتخابات محاکمه شوند!

انتخابات افغانستان اسباب مشکلات فراوانی برای مردم گردیده است. پنج ماه از برگزاری انتخابات سپری شده است، اما کمیسیون‎های موظف انتخاباتی تا هنوز نتوانسته اند گره‌کور معضل پیش‌آمده در روند این انتخابات را بکشایند و مردم را از بلاتکلیفی رهایی بخشند.

مردم منتظر بودند که شاید کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی بتواند مشکل را حل کند، اما اعلام نتایج بررسی‎های کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی نشان داد که گرفتار ضعف و ناتوانی‎هایی است که دال بر پایین بودن سطح ظرفیت رهبری و مدیریت ناکارآمد آنان می‎باشد.

بسیاری‎ها باور دارند که این کمیسیون نیز منقاد فرامین ارگ است و با این‎گونه فیصله‎ها و بررسی‎های ناقص و انداختن توپ به میدان کمیسیون انتخابات، سریال رفت و برگشتی را آغاز کرده تا از این طریق انتخابات را ذهنیت زده بسازد و از جانبی هم عمر حکومت وحدت ملی را بیشتر سازد.

بی‎جهت نیست که نهادهای ناظر بر انتخابات ماه میزان، دیروز واکنش نشان داده خواهان زیر پیگرد قرار گرفتن ناقضان قانون در هردو کمیسیون شدند.

این نهاد حتا یک قدم فراتر گذاشته از دادستانی کل کشور تقاضا کرده است تا به خاطر نقض قانون و ضعف اعضای کمیسیون‎ها، آنان مورد پیگرد قانون قرار بگیرند. ما نیز در گذشته گفته بودیم و اکنون نیز بر این نکته تاکید داریم که تأخیر اعلام نتایج انتخابات بر ثبات سیاسی و امنیتی کشور تأثیر منفی برجا گذاشته است.

گروه طالبان از این خلای به وجود آمده در نظام و عملکرد بی‎تفاوت دولت در همه زمینه‎ها بهره جسته اند و خشونت‎ها را در برخی از ولایت‎ها به ویژه در شمال بیشتر کرده اند. ما نیز باور داریم که کمیسیون‎ها حتا در مورد مسایل خیلی روشن که عبارت‌ اند از آرای جنجالی و مشکوک، آرای خارج از وقت و آرای بدون بایومتریک می‌باشد و نیازی به تعلل و اتلاف زمان بیشتر ندارد، تصمیم قاطع نگرفته اند.

ما نیز برای چندمین بار از کشورهای دوست افغانستان از جمله ایالات متحده امریکا ونهادهای بین‎المللی می‎خواهیم که وارد معرکه جنجال انتخابات افغانستان شده و کمک کنند تا کشور با راه حل یافتن مشکل انتخابات، از بن‎بست و بحران کنونی نجات یابد.

ما باور داریم که دوستان بین‎المللی افغانستان نباید بیش از این ناظر ادامه بدبختی‎های مردم ما وطولانی شدن روند انتخابات و به درازا کشیدن عمر حکومتی شوند که ناکامی‎های آن در امر تأمین امنیت مردم، رشد اقتصادی، مشارکت در زمینه مذاکرات صلح و مسایل دیگر اظهر من‎الشمس می‎باشد.

ادامه وضعیت جاری به سود کشور نیست. همه باید متوجه وضعیت شکننده موجود در مملکت شده باشند و اجازه ندهند بدبختی‎های بیشتر از این دامن‎گیر مردم ما گردد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید