پاکستان در پی یک حکومت دست نشانده درکابل است

سردسته یک گروه انشعابی طالبان، مذاکره کننده‌گان قطررا نماینده‌گان پاکستان‌ خوانده، نه نماینده‌گان طالبان افغانستان. ملا عبدالمنان نیازی، که گروه انشعابی طالبان را رهبری می‌کند، در مصاحبه با یک رسانه خصوصی گفته است: “چند فردی که پاکستان آنان را به عنوان نماینده طالبان در قطر نشانده، برای تمام حرف‌هایشان از پاکستان دستور می‌گیرند. آن‌ها در واقع نماینده‌گی از پاکستان می‌کنند نه طالبان. حتا همین پیشنهاد کاهش خشونت نیز پیشنهاد پاکستان است.”

او همچنان گفته، امریکا باید بداند که اگر با کسانی که از سوی پاکستانی‌ها به ‌عنوان نماینده طالبان معرفی شده به توافق برسند، در واقع با چند فرد پاکستانی به توافق رسیده‌ است، زیرا هیچ یکی از طالبانی که داخل افغانستان فعالیت دارند، آن‌ها را نماینده خود نمی‌دانند.

ملا نیازی گفته تلاش پاکستان در مذاکرات قطر این است که امریکا را فریب دهد؛ پس اگر امریکا به صدای ملت افغانستان گوش نمی‌دهد، بهتر است مستقیما با پاکستان مذاکره کند.

او گفته،: : من هدف طالبانی را که از کاهش خشونت حرف می‌زنند می‌فهمم. آن‌ها فکر می‌کنند که امریکا از این معاهده دل‌سرد خواهد شد و دیگر امریکا با ما کاری ندارد و ما هر کاری که بخواهیم می‌توانیم در داخل افغانستان انجام بدهیم. این کارها همه نقشه پاکستان است که می‌خواهند حکومت دست‌نشانده در داخل افغانستان داشته باشد.

شاخه انشعابی طالبان که در حال حاضر از سوی ملا منان نیازی رهبری می‌شود پنج سال پیش پس از مرگ ملا محمد عمر رهبر طالبان از سوی ملا محمد رسول آخند زاده فعالیت مجزا از شورای کویته را آغاز کرد شورای کویته هسته اصلی رهبری طالبان است که از سوی ملا هبت الله رهبری می شود ٬اعضای شورای کویته همه در پاکستان مخفی اند. ملا رسول آخند سردسته گروه انشعابی طالبان در یک سرنوشت مبهم به سر می‌برد او حدود سه سال پیش از سوی یک گروه میانجی برای حل اختلاف‌اش با شورای کویته به پاکستان دعودت شد، اما از آن زمان تا کنون ناپدید است . معلوم نیست که او از سوی استخبارات پاکستان زندانی شده و یا به قتل رسیده است .

ملا ننگیالی یکتن از سردسته‌های جناح انشعابی طالبان که در شنیدند هرات فعالیت داشت حدود دو هفته پیش در یک حمله هوای نیروهای امریکایی کشته شد.

شماری به این باور اند که این حمله برای کسب رضایت بیشتر اعضای شورای کویته که هیآت سیاسی طالبان در قطر را رهبری می‌کنند صورت گرفته است.  امریکا متهم به امتیاز دهی برای این بخش طالبان است که روابط نزدیک و عمیق با استخبارات پاکستان دارد.

از گفته ملا منان نیازی بر میاید که تلاش امریکا برای مذاکره با یک بخش طالبان نمی‌تواند سودمند باشد، زیرا گروه‌های دیگر نیز اند که امریکا باید با آنان وارد مفاهمه شود.

ملا منان نیاری در حالی مذاکرات قطر را مذاکره امریکا و پاکستان تعبیر می‌کند که شماری از فعالان سیاسی در افغانستان وکشورهای منطقه گفته اند که توافق امریکا با طالبان به مفهوم توافق پاکستان با امریکا است.

باید گفت که از طالبان به عنوان یک پروژه استخباراتی یاد می‌شود که در ایجاد آن سازمان های استخباراتی و فوج پاکستان نقش دارد چنانجه یک عضوی پشین طالبان پاکستانی که تازه از زندان پاکستان گریخته است از رابطه و معامله‌های طالبان و فوج پاکستان پرده برداشته است.

ساجد محمد که از او در میان طالبان به نام «احسان‌الله احسان» نیز یاد می‌شود ومدتی سخن‌گوی این گروه بود٬ مدعی شده که طالبان با نیروهای امنیتی این کشور توافق پنهانی داشته اند٬هر ترور و هر انفجاری که افغانستان و پاکستان انجام می‌شود و در هماهنگی با فوج پاکسان انجام می‌شود و در داخل پاکستان٬ این فوج است که زمینه نفوذ را در ساحه مورد نظربرای طالبان مساعد می‌کند حتا برنامه ترور «ملاله یوسف‌زی»، فعال حقوق بشردر مناطق قباییلی درهماهنگی با فوج و آی اس آی ترتیب شده بود. این گفته‌ها ثابت کننده این ادعا است که طالبان یگ پروژه استخباراتی است و گفت‌وگو و صلح با این گروه بی معنا است، زیرا طالبان برای حکومت کردن٬ اداره ومدیریت خلق نشده اند. امتیاز دادن به طالبان ٬امتیاز دادن به پاکستان است.

صائم

اشتراک گذاری:

نظر بدهید