گلبدین حکمتیار، برای مذاکرات صلح طرح حکومت موقت را پیشنهاد کرد

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید می‌کند که مذاکرات امریکا با طالبان در قطر به توافق نزدیک شده و این امریکا آماده خروج نیروهای خود از افغانستان است.
آقای حکمتیار روز سه‌شنبه (22 دلو) در یک نشست خبری در کابل٬ مدعی شد که امریکا برای خروج نیروهایش از افغانستان جدی است.
آقای حکمتیار، گفت که زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا در گفت‌وگوهای قطر با اشاره به کشته شدن دو سرباز امریکایی در جریان یک حمله در ولسوالی شیرزاد ننگرهار به طالبان هشدار داده که این حمله باید آخرین مورد از حملاتی باشد که جان سربازان امریکایی را می‌گیرد.
او مدعی شد که موضع یاد شده نشان می‌دهد که ایالات متحده امریکا برای خروج سربازانش از افغانستان جدی است و دو جانب در قطر نیز به توافقات نهایی پیرامون صلح افغانستان نزدیک شده‌اند.
گفت‌وگوهای غیررسمی نمایندگان امریکا با طالبان در قطر هم اکنون در جریان است و گفته می‌شود دو جانب روی برقراری آتش بس گفت‌وگو می‌کنند.
طرحی برای صلح: حکمتیار همزمان طرحی را پیش‌کش کرد که به باور او چوکات اجماع سیاسی بین طرف‌داران نظام برای مذاکره با طالبان را پیش‌بینی می‌کند. او گفت این طرح٬ اجماع سیاسی٬ تعیین هیآت مذاکره کننده٬ چگونه‌گی گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و چگونگی تطبیق توافقات احتمالی صلح را شامل می‌شود.
او گفت که اجماع احزاب و چهره‌ها نمی‌تواند اجماع سیاسی را تمثیل کند و مرجعی قابل قبول برای شکل دهی اجماع با چهارچوب‌های یاد شده وجود ندارد از این رو سه دسته انتخاباتی مطرح شامل دولت‌ساز٬ ثبات و همگرایی و صلح وعدالت اسلامی به اضافه سیاسیونی که در محور حامد کرزی رییس جمهوری پیشین گرد آمده‌اند توافق کنند و اجماع سیاسی شکل دهند.
به باور او اجماع این طرف‌ها در برگیرنده تمام نهادها و گروه‌ها خواهد بود وهیآت مذاکره کننده صلح نیز با تعداد محدود و با صلاحیت‌های از پیش تعیین شده نیز از سوی این مرجع باید مشخص شود. به گفته او اجماع یاد شده خواهد توانست برای ایجاد یک اجماع فراگیر سیاسی و مردمی نیز اقدام کند و روی ساختار آینده نظام و قانون اساسی بحث کنند.
حکمتیار آغاز گفت‌وگوهای بدون قید و شرط بین الافغانی در پیوند به صلح را نیز بخشی از این طرح خوانده گفت این گفت‌وگوها در صورت امکان در داخل کشور یا یکی از کشورهای بی‌طرف در جنگ افغانستان بدون حضور خارجی‌ها دایر شود؛ وی تاکید کرد که یک ساختار حکومتی همه شمول از این گفت‌وگوها باید بیرون شود.
او اضافه کرد که  بر اساس این طرح افراد مورد قبول تمام طرف‌ها در راس حکومتی برآمده از توافقات صلح باید گماشته شود٬ رییس و اعضای کابینه این حکومت در انتخابات بعدی مشارکت نکند٬ این حکومت توافقات صلح را عملی کند و عمر آن بیش از یک سال نباشد.
او تاکید کرد که ساختار برآمده از توافقات صلح نباید بر تقسیم قدرت استوار باشد و منع دخالت خارجی٬ وحدت ملی و حق تعیین سرنوشت کشور از سوی مردم نیز در این توافقات باید تضمین شود.
رییس حزب اسلامی ضرورت برقراری آتش بس در جریان گفت‌وگوهای بین الافغانی و ادغام جنگجویان طالبان بدنه نیروهای امنیتی را بخش‌های دیگر از این طرح عنوان کرد.
انتخابات: گلبدین حکمتیار درباره انتخابات نیز گفت که در شش هزار محل رای دهی که 900 هزار رای را در بر می‌گیرد باید انتخابات مجدد برگزار شود؛ او گفت که در این محلات جرایم انتخاباتی صورت گرفته و اسناد آن عمدا مفقود شده‌اند و بر اساس قانون باید به یک پروسه انتخابات مجدد ارجاع داده شوند.
او همچنان کمیسیون های انتخاباتی را به خیانت به آرای مردم در پیوند به ابطال آرای بیش از دو هزار و 400  صندوق رای دهی ابطال بالغ بر900 هزار رای فاقد معلومات بایومتریک متهم کرد؛ به گفته او کمیسیون به اشاره خارجی‌ها و به همکاری شرکت آٖلمانی درملوک آرای یاد شده را پس ازآن باطل اعلام کرد که عمدتا به نفع تیم صلح و عدالت اسلامی استعمال شده بودند.
حکمتیار خاطر نشان کرد که نتایج انتخابات را درصورتی خواهد پذیرفت که خواسته‌های یاد شده‌اش در این پروسه عملی شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید